Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Anna Kopacz/d. | 2015-04-17 09:30:00 | Rozmiar tekstu: A A A

PKP ponownie w Mongolii. W roli przewodnika Mirosław Słapik

Olsztyn24
W „podróż” gości spotkania zabrał Mirosław Słapik (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się wczoraj (16.04) kolejne spotkanie Podróżniczego Klubu „Południk”. Tym razem przewodnikiem w „podróży” był Mirosław Słapik (poeta, prozaik, dziennikarz, wydawca, podróżnik, autor relacji z wyprawy nad Bajkał, do Buriacji i Mongolii „Najpierw był Tariat”), który opowiedział o swojej wyprawie do Mongolii i Syberii.

Mirosław Słapik, jaki sam powiedział, podróżować zaczął dość późno - około 15 lat temu, ale od razu rzucił się na głęboką wodę. Zaczął od dalekich podróży. Jego marzeniem była wyprawa polarna. Swoją zimową podróż do Syberii i Mongolii odbył w latach 2004-2010.

Po krótkim wstępie zaczął opowieści o Syberii i Mongolii, a w ich trakcie pokazywał zgromadzonym gościom fotografie przedstawiające te kraje. Autor bardzo ciekawie i wyczerpująco opowiadał o tych odległych dla większości z nas miejscach. Jak zdradził, podróż ta była wielką improwizacją, zaplanowaną pobieżnie. Mówił o swojej fascynacji Irkuckiem, od którego zaczęła się cała wyprawa. Zauroczył się tym miejscem dzięki tamtejszej drewnianej architekturze. Odwiedzał także syberyjskie wioski i sporo miejsca w swym wystąpieniu przeznaczył na opowieść o Wierszynie, w której żyje 90% polskich rodzin.
R E K L A M A
banner
Bardzo interesująco opowiadał także o wyprawie nad Bajkał, o przygodach, które go spotykały w trakcie tych licznych wycieczek. W czasie podróży obserwował ludzi, ich życie,zachowania i obyczaje. Mówił również o zabytkach, budowlach, przyrodzie, diecie, klimacie, wyznawanej religii.

Słuchacze poznali sporo ciekawostek o zwyczajach panujących w Mongolii np.: powinno podawać się wszystko prawą ręką, siorbanie herbaty jest eleganckie, a podwijanie nogawek w spodniach nie jest dobrze widziane. Kobiety, widząc gościa, ubierały się bardzo odświętnie, zaś Dzieci do 3-go roku życia mają długie włosy i noszą a na nich kokardy, dlatego trudno jest czasem rozpoznać ich płeć.

Temat spotkania okazał tak bardzo interesujący dla zgromadzonych słuchaczy, że po jego części oficjalnej wywiązała się żywa dyskusja.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl