Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2015-04-17 13:59 | Rozmiar tekstu: A A A
Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Olsztynie

Jak dwa potężne dęby...

Olsztyn24
Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Olsztynie (fot. Sp - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Starostwie Powiatowym w Olsztynie odbyły się wczoraj (16.04) uroczyste obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Organizatorem był samorząd Powiatu Olsztyńskiego wraz z tutejszym oddziałem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Gościem honorowym był dr Pál Attila Illés, I sekretarz ds. politycznych i wicekonsul w Ambasadzie Węgier w Warszawie. W uroczystości wzięli też udział między innymi wicewojewoda warmińsko-mazurski Grażyna Kluge, wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma, kierownik Biura Konsulatu Republiki Litewskiej w Olsztynie, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu olsztyńskiego, przedstawiciele służb mundurowych, absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz szkół z powiatu, Olsztyna i Ostródy.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia wieńców i wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 30 października 1956 roku, kiedy to 20 tys. studentów i mieszkańców Olsztyna zademonstrowało swoje poparcie dla niepodległościowych dążeń Węgrów. Druga część obchodów odbyła się w sali sesyjnej urzędu, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia.

- Przyjaźń polsko-węgierska jest jak dwa potężne dęby splecione ze sobą korzeniami – powiedział wicekonsul Pál Attila Illés. – Te więzi powodują, że Węgrzy są lepszymi Węgrami, a Polacy – Polakami. Tym bardziej się cieszę, że przyszły rok będzie w Polsce obchodzony jako Rok Kultury Węgierskiej.
R E K L A M A
banner
O dobrych relacjach między narodami mówiła też Małgorzata Chyziak, starosta olsztyński.

– Polaków i Węgrów łączy nie tylko wspólna historia, ale też mentalność i podobne wartości. To nie są relacje kurtuazyjne. Silne korzenie są gwarantem szczerości i życzliwości - powiedziała pani starosta.

Prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, Andrzej Sassyn, słowami zawołania „Polak Węgier dwa bratanki” argumentował potrzebę organizowania wydarzenia.

– W tej intencji dostrzegamy realną potrzebę zgromadzenia się i podania sobie ponownie pomocnych dłoni, w ramach przyjaznych relacji Polaków i Węgrów zrzeszonych w związkach Europy i świata – mówił prezes.

W części artystycznej uroczystości zaprezentowały się uczennice Powiatowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach. W placówce w procesie dydaktycznym wykorzystywane są elementy metody Zoltana Kodaly’a, węgierskiego pedagoga muzycznego. Uczestnicy uroczystości mogli też spróbować potraw węgierskiej kuchni, przygotowanych przez uczniów Technikum Hotelarsko-Gastronomicznego z Zespołu Szkół im. K.C. Mrongowiusza w Olsztynku.

Po zakończeniu uroczystości, węgierski wicekonsul odwiedził Barczewo, gdzie w towarzystwie starosty Małgorzaty Chyziak i burmistrza Lecha Nitkowskiego, zwiedził kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, w którym znajduje się sarkofag Andrzeja Batorego i jego brata Baltazara.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl