Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Anna Kopacz/d. | 2015-04-21 22:57 | Rozmiar tekstu: A A A

Prezydenci powojennego Olsztyna w odczycie Roberta Syrwida

Olsztyn24
Robert Syrwid (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Multimedialnej Bibliotece Młodych Planeta 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbył się dzisiaj (21.04) odczyt Roberta Syrwida „Prezydenci powojennego Olsztyna w latach 1945-1950. Szkice biograficzne”. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji przypadającej w 2015 roku 70. rocznicy funkcjonowania administracji polskiej na Warmii i Mazurach po II wojnie światowej.

Bohater spotkania zaprezentował swoim gościom informacje o życiu i działalności publicznej czterech pierwszych powojennych prezydentów Olsztyna: Bronisława Latosińskiego, Tadeusza Pałuckiego, Stefana Nafalskiego i Czesława Browińskiego. Robert Syrwid opracował materiał źródłowy w oparciu o wyniki poszukiwań badawczych, które przeprowadzał w zasobach kilkunastu placówek archiwalnych znajdujących się na terenie Polski.

Prowadzący opowiedział historie losów każdego z bohaterów swojego odczytu. Mówił między innymi o ich wykształceniu, przynależności politycznej i drodze jaką przeszli, zanim obieli funkcję prezydenta. Swoje wystąpienie wsparł prezentacją multimedialną.
R E K L A M A
banner
******

Robert Syrwid (ur. w 1963 r. w Olsztynie) - nauczyciel historii. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (1988).

W 2003 r., na podstawie rozprawy nt. Polska Partia Socjalistyczna w życiu polityczno-społecznym Warmii i Mazur w latach 1945 -1948, uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ. Jego zainteresowania badawcze oscyluj wokół historii politycznej i społecznej Polski po II wojnie światowej (ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Warmii i Mazur), biografistyki polskiej XX wieku i historii administracji po 1945 roku.


Laureat Nagrody Ministra Edukacji Narodowej II stopnia (2008), odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2012). Autor artykułów, recenzji i edycji źródłowych na łamach kwartalników: Komunikaty Mazursko-Warmińskie, Dzieje Najnowsze i Zapiski Historyczne. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Olsztynie i Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Obecnie przygotowuje do druku, w Ośrodku Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, pracę pt. „Starostowie Warmii i Mazur w latach 1945-1950. Szkice biograficzne”.

Ważniejsze publikacje:
- Od partnerstwa do wymuszonej „jedności”. Olsztyńska organizacja Polskiej Partii Socjalistycznej w latach 1945-1948, Łódź 2004;
- Starostwo Powiatowe w Olsztynie 1945-1950. Wybór dokumentów, Olsztyn 2009;
- Warmińska Gmina Jonkowo. Historia i współczesność, Jonkowo 2010.


Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl