Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Waldemar Ziarek | 2015-05-06 22:25 | Rozmiar tekstu: A A A
Kulinarna podróż w czasie

Chleb Zwycięstwa w Olsztynie

Olsztyn24
Chleb Zwycięstwa | Więcej zdjęć »
W najbliższy piątek (8.05) świętować będziemy Narodowy Dzień Zwycięstwa na cześć zakończenia II wojny światowej. Po raz pierwszy w formule 8-majowej, a 70 lat od zakończenia wojny.

Dla uczczenia 70. rocznicy zakończenia wojny, Związek Piłsudczyków RP i Piekarnia Tyrolska przygotowali wyjątkową niespodziankę dla mieszkańców Olsztyna i regionu. Tego dnia w sieci sklepów Piekarni Tyrolska pojawi się „Chleb Zwycięstwa”, wyprodukowany zgodnie z recepturą z maja 1945 roku.

Prof. dr hab. Stanisław Achremczyk wspomina, iż w maju 1945 roku w Olsztynie niewiele było tradycyjnych piekarń, a dostawy mąki pochodziły w większości z UNRRY (organizacji międzynarodowej utworzonej w 1943 r. w Waszyngtonie z inicjatywy USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR i Chin w celu udzielenia pomocy obszarom wyzwolonym w Europie).
R E K L A M A
banner
Chleb był ciemny, a zakwas tworzony z mąki żytnio-pytlowej. Skóra chleba była chropowata z widocznymi ziarnami żyta. Kształt był prostokątny. Jedna z pierwszych czynnych piekarni ulokowana była przy ul. Rataja. Chleb kosztował 31 złotych.

Podczas uroczystości rocznicowych na placu przy pomniku Armii Krajowej w Olsztynie (skrzyżowanie Dąbrowszczaków i al. Piłsudskiego) dla uczczenia 70. rocznicy, rozdanych zostanie 70 bochenków Chleba Zwycięstwa.

Waldemar Ziarek

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl