Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2015-05-28 18:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Drogowa strategia Warmii i Mazur na najbliższe lata

Olsztyn24
VII sesja sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego
Przywrócenie pełnej przejezdności regionalnych dróg, poprawa ich bezpieczeństwa i nowoczesne zarządzanie to główne priorytety, jakie stawia sobie samorząd województwa na sieci tras wojewódzkich. Tematyka drogowa była jednym z najważniejszych punktów wczorajszej (27.05) VII sesji sejmiku województwa. Plany i działania na najbliższe lata przedstawiał radnym Waldemar Królikowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich (ZDW).

Radni dowiedzieli się jak przebiega proces wdrażania nowych programów przez Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz zapoznali się z kilkuletnią strategią rozwoju i nowoczesnego administrowania drogami wojewódzkimi. Przygotowany przez ZDW dokument określa zadania i zasady ich realizacji, zmierzające do poprawy stanu dróg wojewódzkich regionu w oparciu o nowoczesne metody zarządzania. Część tych działań jest już realizowana, inne są przygotowywane do wdrożenia, wszystkie natomiast ujęto w tzw. programy funkcjonalne.

Określone zostały trzy główne obszary działań, które będą podejmowane w najbliższych latach przez ZDW:
R E K L A M A
banner
1) przywrócenie przejezdności sieci ma na celu zwiększenie dostępności dróg wojewódzkich głównie dla samochodów ciężarowych i wielkogabarytowych; polegać będzie na eliminowaniu ograniczeń występujących na drogach – zwiększaniu dopuszczalnej nośności dróg i obiektów mostowych (tj. dopuszczalnego ciężaru pojazdów), likwidowaniu ograniczonej skrajni, naprawach poboczy czy poprawie stanu nawierzchni,

2) poprawa bezpieczeństwa to główny cel realizowany przez nowatorskie i obiecujące programy: Przyjazna droga, łącząca tradycyjne i niekonwencjonalne metody oddziaływania na kierowców, zmierzające do ograniczenia prędkości pojazdów oraz Zielona droga, mający na celu ochronę przydrożnych alei drzew, cennych przyrodniczo i kulturowo; to również dialog i współpraca jakie ZDW planuje nawiązać w ramach konkursu Buforstrada z pomysłodawcami innowacyjnych rozwiązań bezpieczeństwa ruchu drogowego, chroniącego ludzkie życie i zdrowie w przypadku zderzenia pojazdu z drzewem,

3) nowoczesne zarządzanie zmienia podejście administracji drogowej do zarządzania drogami; opiera się na pozyskiwaniu dokładnych danych o infrastrukturze drogowej (diagnostyka stanu sieci i elektroniczna ewidencja dróg), wprowadzaniu nowoczesnych technologii, materiałów i kontroli prowadzonych prac; nowoczesne zarządzanie to również poszukiwanie nowych źródeł finansowania inwestycji (partnerstwo publiczno-prywatne), wprowadzenie standaryzacji utrzymania dróg, poprzez bieżące naprawy dróg, oznakowanie poziome i pionowe, sprzątanie, poprawę stanu poboczy i zieleni przydrożnej,  jak również doskonalenie zespołu pracowników ZDW.

– Już dziś widoczne są pozytywne zmiany na drogach wojewódzkich naszego regionu – reasumuje Waldemar Królikowski. – Te najbardziej spektakularne, to inwestycje zrealizowane przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach RPO Warmia i Mazury 2007-2013. Nadal będziemy dążyć do maksymalnego wykorzystania funduszy unijnych obecnej perspektywy finansowej. Wiele zmian wprowadzamy już teraz w ramach środków własnych oraz dzięki dobrej współpracy z instytucjami, nie tylko z branży drogowej. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych lat wszyscy mieszkańcy naszego regionu odczują większy komfort podróżowania drogami wojewódzkimi.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl