Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2015-06-01 20:34 | Rozmiar tekstu: A A A

Zaśpiewają, by zebrać fundusze na wakacje dla dzieci

Olsztyn24
Schola Dziecięca Maryjne Słowiki | Więcej zdjęć »
W niedzielę, 7 czerwca br., o godz. 18.30 Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie (ul. Bajkowa). Tam Chór działający przy olsztyńskiej filharmonii weźmie udział w koncercie zatytułowanym „Wakacje w kolorze słońca”. W koncercie weźmie też udział Schola Dziecięca „Maryjne Słowiki”.

To już tradycja w Olsztynie, że na początku czerwca w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie przy ul. Bajkowej, do akcji zbierania funduszy na wakacje dla dzieci włączają się bezinteresownie znakomici muzycy, biorąc udział w charytatywnym koncercie. Od początku filarem inicjatywy wraz z sanktuarium jest Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej i jego szef, prof. Benedykt Błoński, w tym roku wspierany przez Scholę Dziecięcą „Maryjne Słowiki”, pracującą pod kierownictwem Magdaleny Kowalewskiej. Zespołom towarzyszyć będzie pianistka Anna Reszczyńska oraz skrzypek Jan Staruch. Do wykonawców dołączyli w tym roku również młodzi śpiewacy związani z środowiskiem bydgoskim i warszawskim: Marcela Wierzbicka – sopran, Krzysztof Zimny – tenor oraz Dominik Opaliński – bas/baryton. Dzięki ich udziałowi słuchacze będą mogli usłyszeć wspaniałe dzieła wokalno-instrumentalne Franciszka Schuberta - Mszę G-dur D.167 i Gabriela Fauré – Cantique de Jean Racine op.11. Zespoły chóralne poprowadzą Żaneta Kucharska, Laura Obrycka oraz prof. Benedykt Błoński.

Wstęp wolny - zapraszamy serdecznie!
R E K L A M A
banner
******

Wprowadzenie

Msza G-dur Franza Schuberta (1797-1828) powstała w rekordowym czasie zaledwie pięciu dni (!), od 2 do 7 marca 1815 roku. A rok ten był w życiu osiemnastoletniego kompozytora niezwykle obfity. 

Minęły dwa lata, odkąd młody człowiek opuścił konwikt pijarów, gdzie przez pięć lat uczył się muzyki, śpiewał w chórze chłopięcym i grał w kapeli pod najwyższym nadzorem sławnego Salieriego – ucznia Glucka, rywala Mozarta, nauczyciela Beethovena, – do którego jeszcze przez dwa następne lata będzie chodził dwa razy w tygodniu na lekcje kompozycji, sam ucząc jednocześnie – bez specjalnego zapału – dzieci w szkole prowadzonej przez swego ojca na wiedeńskim przedmieściu Lichtenthal. Tylko z oddali docierały tutaj echa hucznych balów, ogni sztucznych, maskarad, przedstawień teatralnych i koncertów Kongresu Wiedeńskiego, wielkiego zjazdu koronowanych głów ustanawiających nowy ład europejski po zwycięstwie nad Napoleonem. Zaszczyty ze strony władców ówczesnego świata spadały wtedy na najważniejszego z wiedeńskich kompozytorów – Beethovena. Natomiast Schubert, po całym dniu utarczek z rozbrykanymi dzieciakami, wracał do siebie, i w domowym zaciszu dawał upust wprost tryskającym zeń strumieniom twórczej weny, zapisując nutami kartę za kartą. Skrupulatni biografowie policzyli, że tylko w owym roku 1815 skomponował ponad 20 tysięcy taktów muzyki – około 200 utworów (wg katalogu Deutscha), w tym 145 pieśni, m.in. sławnego Króla olch do słów Goethego, drugie – obok stworzonej w poprzednim roku Małgorzaty przy kołowrotku – arcydzieło, otwierające epokę pieśni romantycznej. W tym samym roku napisał również II i III symfonię, kilka singspieli – płodów niespełnionego marzenia o karierze twórcy dla sceny – i oczywiście wspomnianą Mszę G-dur.

Była to druga z kompozycji Schuberta w tym gatunku, przeznaczona, jak i poprzednia F-dur, dla kościoła parafialnego w Lichtenthal. W przeciwieństwie do pierwszej Mszy, na której wykonanie rok wcześniej raczył przybyć osobiście sam maestro Salieri, a partię sopranową śpiewała pierwsza miłość Schuberta, Teresa Grob – nie zachowały się informacje, czy została tam w ogóle wykonana. Skromna w wyrazie, utrzymana w nastroju prostoty i religijnej kontemplacji, należy dziś do najchętniej wykonywanych spośród religijnych kompozycji Schuberta.

Cantique de Jean Racine (Kantyczka Jeana Racine’a) op. 11 Gabriela Fauré (1845-1924) to utwór młodzieńczy tego kompozytora, który w latach późniejszych stał się znaczącą postacią muzyki i szerzej – życia kulturalnego we Francji; współtwórcą i działaczem Societé Nationale de Musique a potem dyrektorem Konserwatorium Paryskiego. Na wszystkich tych stanowiskach Fauré pełnił rolę łącznika pomiędzy starzejącym się pokoleniem romantyków a twórcami młodymi, impresjonistami, jak Claude Debussy czy Maurice Ravel.

Utwór powstał w latach 1864–65 i przyniósł dwudziestoletniemu adeptowi dyplom z pierwszą nagrodą na zakończenie studiów w École Niedermeyer, paryskiej szkole muzycznej, w której uczył się on m.in. pod kierunkiem Camille’a Saint-Saënsa.

Przeznaczony na chór czterogłosowy z towarzyszeniem organów (w późniejszej wersji ewentualnie orkiestry kameralnej), za tekst ma jeden z hymnów przypisywanych św. Ambrożemu: Consors paterni luminis w swobodnym przekładzie francuskim pióra wielkiego dramaturga XVII stulecia, autora tragedii Fedra, Andromacha, Brytannik – Jeana-Baptisty Racine’a, stąd tytuł: Kantyczka Jeana Racine’a. Otwiera ten utwór długą listę kompozycji religijnych Faurégo, której zwieńczeniem stało się po latach wspaniałe Requiem, o wymowie łagodnej i wyciszonej jak kołysanka.

Hymn św. Ambrożego Consors paterni luminis  w poetyckim przekładzie polskim Leopolda Staffa:

Współdziedzicu blasku Ojca,
Dniu, światło światłości samej,
Wspomóż nas proszących, którzy
Śpiewem swym noc przerywamy.
Rozegnaj ciemności ducha,
Wypłosz złych duchów gromady,
Rozwiej senność, aby gnuśność
Nie była źródłem zagłady.
O użycz, Chryste, łaskawie
Wiernym Twym, by do zbawienia
Wiodło nas to, o co prosimy
Grając i śląc Ci swe pienia.
O, spraw to, Ojcze najlepszy,
Synu, rówien Ojcu chwałą
I z Duchem Pocieszycielem
Władnący po wieczność całą.

******

Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Chór powstał w październiku 2009 roku. Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono prof. Benedyktowi Błońskiemu.
Pierwszy, inauguracyjny koncert odbył się 19 grudnia 2009 roku w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Chór z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej filharmonii zaprezentował publiczności olsztyńskiej kolędy i pastorałki polskie.

Podczas pięcioletniej działalności chór wykonał dziesiątki koncertów wokalno-instrumentalnych oraz z programem a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje krytyki w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), a także w Primorsku i w Kiten (Bułgaria), gdzie zdobył I miejsce na Balkan Folk Fest 2010 w kategorii chórów mieszanych.

Chór aktywnie uczestniczył w takich ważnych rocznicach i wydarzeniach jak: dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, setna rocznica skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego pieśni „Rota”, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, koncerty w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie występuje w koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin.

Wielkim, niezapomnianym wydarzeniem artystycznym było wykonanie Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego pod batutą twórcy dzieła, z udziałem największych polskich solistów (17 grudnia 2010), a także IX Symfonia Beethovena i Angelus Wojciecha Kilara pod dyrekcją Antoniego Wita (6 czerwca 2014).

W repertuarze zespół posiada m.in.: Carmina burana Orffa, Requiem d-moll Mozarta, Requiem Johna Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor Jehana Alaina (prawykonanie polskie), Missa Pro Pace Wojciecha Kilara, opery: Tosca Pucciniego i Traviata Verdiego, operetki: Księżniczkę czardasza Kálmána, Zemstę nietoperza Johanna Straussa.

Chór nieustannie się rozwija. Atrakcyjny repertuar a cappella (od muzyki dawnej do czasów współczesnych, standardy muzyki rozrywkowej, artystyczne opracowania polskich i zagranicznych pieśni ludowych, polskie i zagraniczne kolędy i pastorałki) oraz wokalno-instrumentalny o wysokim stopniu trudności, przygotowany profesjonalnie, stanowi o pozycji zespołu w lokalnym i krajowym środowisku muzycznym.

Schola Dziecięca „Maryjne Słowiki”

Powstała przy parafii Matki Bożej Fatimskiej w Olsztynie we wrześniu 2011 r. z inicjatywy pani Magdaleny Kowalewskiej, organistki. Śpiewają tu dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Swoim śpiewem upiększają mszę św. z udziałem dzieci o godz. 10.00 oraz współtworzą koncerty organizowane przez parafię, Radę Osiedla Pieczewo i olsztyńskie szkoły.

******

7 czerwca 2015 (NIEDZIELA), godz.18.30, Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie

„Wakacje w kolorze słońca”
Koncert charytatywny na rzecz letniego wypoczynku dzieci

Wykonawcy:

Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Zespół dziecięcy „Maryjne Słowiki” (przygotowanie: Magdalena Kowalewska)
Marcela Wierzbicka – sopran
Krzysztof Zimny – tenor
Dominik Opaliński – bas/baryton
Anna Reszczyńska – fortepian
Jan Staruch – skrzypce

Dyrygują: Żaneta Kucharska, Laura Obrycka, Benedykt Błoński

Program:

Franz Schubert – Msza G-dur D.167
Kyrie
Gloria
Credo
Sanctus
Benedictus
Agnus Dei


Gabriel Fauré – Cantique de Jean Racine op.11

Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl