Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2015-06-12 21:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Rusza drugi etap budowy linii elektroenergetycznej 400 kV

Olsztyn24
Spotkanie w olsztyńskim starostwie (fot. SP - wszystkie) | Więcej zdjęć »
137 km długości będzie miała linia elektroenergetyczna 400kV, która zbudowana zostanie na terenie dwóch województw, 14 gmin i 50 sołectw w ciągu 4 lat. To niektóre dane związane z realizacją największej jak dotąd inwestycji w naszej części kraju, związanej z budową dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV. W czwartek (11.06) w Starostwie Powiatowym w Olsztynie odbyło się spotkanie wykonawcy inwestycji z przedstawicielami policji, samorządów miast i gmin oraz nadleśnictw, na obszarze których inwestycja będzie realizowana.

- Cieszę się, że spotkanie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie odbywa się w starostwie, tym bardziej, że inwestycja będzie miała bezpośredni wpływ na życie mieszkańców 4 gmin z obszaru powiatu olsztyńskiego: Barczewa, Dywit, Jonkowa i Purdy. Powinna też wpłynąć na gospodarkę poprzez zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej do przedsiębiorstw, a przez to podniesienie wartości inwestycyjnej naszego regionu – powiedziała Małgorzata Chyziak, starosta olsztyński, otwierając spotkanie.

Większość linii przesyłowych w Polsce została wybudowana w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia. Najmniejsza w kraju gęstość sieci przesyłowej znajduje się w Polsce północno-wschodniej. Dlatego Polskie Sieci Elektroenergetyczne (przyp. spółka będąca własnością Skarbu Państwa) podjęły decyzję o budowie linii 400 kV na trasie Ostrołęka – Olsztyn Mątki, które zastąpią stare linie 200 kV.
R E K L A M A
banner
- Prawie 90% energii musimy sprowadzać do naszego województwa z zewnątrz, a to niesie zagrożenie deficytem i przerwami w dostawie prądu – mówił Maciej Zmysłowski, dyrektor ds. komunikacji społecznej firmy Aldesa Nowa Energia, czyli wykonawcy inwestycji. – Budowa sieci 400kV ma poprawić bezpieczeństwo i stałość dostaw energii. Zniknęłaby też bariera rozwojowa w województwie.

W trakcie spotkania omówione zostały terminy realizacji budowy, sposoby komunikacji z władzami i społeczeństwem i zasady wypłaty odszkodowań.

– Wszystkie procedury wszczęliśmy 2,5 roku temu, uzyskaliśmy 90% zgód na realizację celu publicznego, posiadamy studia i plany do przeprowadzenia inwestycji. Otrzymaliśmy już zgodę środowiskową z warunkami dotyczącymi ochrony zdrowia i życia ludzi, zwierząt i przyrody. W planach mamy spotkania z zarządcami dróg i władzami gmin. Do każdego właściciela działek zostanie wysłane pismo o terminie rozpoczęcia prac – relacjonował dyrektor Zmysłowski.

Na terenie powiatu olsztyńskiego ma być wybudowanych 27 km sieci, do tego 10 km w samym Olsztynie. Budowa ruszy w lipcu bieżącego roku. Jej zakończenie jest planowane na październik 2016 r. Słupy będą miały wysokość 50-100 metrów (w zależności od ukształtowania terenu), tak aby linie energetyczne mogły przebiegać ponad koronami drzew. Odległość między przęsłami wyniesie 350-450 m, fundamenty mają mieć głębokość 4 m, a na gruntach słabo nośnych będą ustawiane fundamenty palowe. Budowa jednego stanowiska trwa około 8 tygodni.

Informacje dotyczące realizacji inwestycji można znaleźć na stronie internetowej: liniaolsztynostroleka.pl .

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl