Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
17:35 19 kwietnia 2024 Imieniny: Adolfa, Leona
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
UG Dywity | 2015-06-17 23:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Zapraszamy na (Od)Loty Kultury do Dywit!

Olsztyn24
Dywity zaprszają na wernisaż fotografii lotniczej Marioli Grzegorczyk (fot. UG Dywity - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Gmina Dywity inauguruje w sobotę (20.06) cykl spotkań kulturalno-lotniczych pod hasłem „(Od)Loty Kultury!” W sali widowiskowej GOK Dywity o godz. 16 odbędzie się wernisaż fotografii lotniczej Marioli Grzegorczyk, a o historii bazy dywickich sterowców opowie Rafał Bętkowski. - Zależy nam, żeby pielęgnować i rozwijać tradycje lotnicze w gminie - mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity.

„(Od)Loty Kultury!” to nowy cykl spotkań kulturalno-lotniczych, który jest skierowany do mieszkańców gminy Dywity, ale także do olsztyniaków, turystów i pasjonatów lotnictwa.

- Głównym zamysłem cyklu jest przypominanie i rozwijanie tradycji lotniczych, jakie były i są w naszej gminie - mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity.

A tradycje te są dość bogate. Na początku XX wieku w Dywitach znajdowało się lotnisko stanowiące bazę sterowców i balonów wojskowych. Największym elementem lądowiska była ogromna hala o wysokości 35 m, szerokości 28 m i długości 192 m.
R E K L A M A
Baza, projekt i Gmina z Polotem

W 2012 roku dzięki lokalnemu pasjonatowi historii Henrykowi Mondrochowi, który odnalazł cztery punkty „kotwiczne” sterowców i zainteresował tematem wiele osób, gmina otworzyła ścieżkę edukacyjno-historyczną poświęconą lądowisku sterowców. Obecnie ścieżką, która stanowi sporą atrakcje turystyczną opiekują się i dbają o porządek gimnazjaliści z Dywit. Kolejnym ciekawym projektem edukacyjno-lotniczym gminy Dywity jest projekt „Akademia Wysokich Lotów” realizowany wspólnie z Aeroklubem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Dzięki niemu od trzech lat gimnazjaliści z Dywit i Tuławek uczestniczą w nowatorskich zajęciach pozalekcyjnych z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Oprócz zajęć teoretycznych w szkole organizowane są m. in. zajęcia warsztatowe w Aeroklubie Warmińsko-Mazurskim (m.in. loty szybowcem i samolotem oraz eksperymenty z dzieciny aerodynamiki), doradztwo zawodowe, warsztaty kompetencji interpersonalnych oraz wycieczki do Instytutu Lotnictwa w Warszawie, czy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Poza tym cykl „(Od)Loty Kultury!” koresponduje ze strategią promocyjną Gminy Dywity, czyli „Gminy z Polotem”.

Nowe fakty i ustalenia

Podczas pierwszego spotkania cyklu, które rozpocznie się w sobotę 20 czerwca o godz. 16 w sali widowiskowej GOK Dywity odbędzie się wernisaż fotografii lotniczej Marioli Grzegorczyk, utalentowanej mieszkanki Dywit, która oprócz fotografowania podniebnych klimatów jest na co dzień organistką, nauczycielką i plastykiem. Na wystawie w GOK będzie można obejrzeć piękne zdjęcia dotyczące codziennego życia lotniska w Dajtkach.

- Zapraszam wszystkich na to ważne dla mnie wydarzenie - zachęca Mariola Grzegorczyk.

W drugiej części spotkania z prezentacją „Historia bazy sterowcowej w Dywitach” wystąpi znany olsztyński historyk Rafał Bętkowski. Jak zapewnia historyk, podczas spotkania pojawią się nowe fakty i ustalenia na temat dywickich sterowców. Gościem specjalnym „(Od)Lotów Kultury!” będzie Henryk Mondroch, lokalny pasjonat i historyk.

Podczas kolejnych spotkań cyklu, które zaplanowano po wakacjach w Dywitach zagoszczą m.in. Dariusz Moćko, kontroler ruchu lotniczego, który kieruje ruchem statków powietrznych m.in. na największych pokazach lotniczych w kraju, czy Sławomir „Hesja” Krajniewski uznawany za jednego z najlepszych fotografów lotniczych na świecie.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.