Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
d. | 2015-06-19 16:05 | Rozmiar tekstu: A A A

Miasto zaprezentowało pierwszy tramwaj dla Olsztyna

Olsztyn24
Pierwszy skład Solarisa Tramino jest już w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Komfortowy, nowoczesny, klimatyzowany i całkowicie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – tak w skrócie można opisać tramwaj Solaris Tramino Olsztyn, który wyjedzie na ulice Olsztyna jeszcze w tym roku. Dzisiaj (19.06), w nowej zajezdni tramwajowej przy ul. Kołobrzeskiej 40, odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego składu.

- To wyjątkowe wydarzenie, bo spotykamy się też w tej nowo wybudowanej zajezdni - mówił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, zwacając się do zaproszonych na prezentację gości. - Bardzo się cieszymy, bo w tym roku mija 50 lat od czasu, kiedy tramwaj przestał kursować w Olsztynie, a wcześniej służył blisko 60 lat i wpisał się w historię miasta. Dziś do tej historii wracamy. Ten tramwaj jest pierwszym z 15, w przyszłym tygodniu przyjedzie kolejny. Projekt, który realizujemy, to największe przedsięwzięcie w powojennym Olsztynie. Pamiętajmy, że to nie sam tramwaj, ale także przebudowa sieci podziemnych, modernizacja ulic, nowa ulica Obiegowa i nowoczesny system ITS.

Tramwaj zabiera na pokład 216 podróżujących, z czego 43 na miejscach siedzących. Sześć par podwójnych drzwi po każdej ze stron pozwala pasażerom na szybkie i komfortowe wejście oraz wyjście z pojazdu. Klimatyzowana przestrzeń pasażerska monitorowana jest za pomocą systemu kamer. Na całej długości pojazdu, jak i przy jego wejściach, nie ma ani jednego stopnia, a podłoga jest w całkowicie płaska, pozbawiona jakichkolwiek wzniesień czy nachyleń. Pojazd jest wyposażony w biletomaty oraz kasowniki przystosowane do obsługi karty miejskiej. Wewnątrz znajdują się również tablice z informacją pasażerską pokazującą trasę tramwaju i najbliższe przystanki. Bonusem jest także bezprzewodowy dostęp do Internetu.
R E K L A M A
banner
- Budowa tramwajów dla Olsztyna jest zaawansowana w 80 procentach. W ścisłej kooperacji z miastem będą pojawiać się one kolejno w Olsztynie – zapewnił Zbigniew Palenica, członek zarządu firmy Solaris Bus & Coach - To dla nas ogromna radość i jednocześnie odpowiedzialność - móc uczestniczyć w procesie przywracania miastu transportu tramwajowego. Dołożyliśmy wszelkich starań, by dostarczyć pojazd najlepszej jakości, z którego komfortu i niezawodności mieszkańcy oraz przewoźnik będą w pełni zadowoleni. Zależy nam, aby Tramino jak najlepiej wpisał się w miejski krajobraz.

Zgodnie z umową zawartą w 2012 roku, Solaris dostarczy do Olsztyna piętnaście nowoczesnych, dwukierunkowych oraz w pełni niskopodłogowych tramwajów o długości 29,3 metra i szerokości 2,5 metra. Każda z trzech sekcji Tramino Olsztyn osadzona została na tzw. wózku. Dwa skrajne są wózkami napędowymi, a środkowy to wózek toczny. Wszystkie są w pełni skrętne. Układ napędowy stanowią łącznie cztery asynchroniczne silniki trakcyjne o mocy 120 kW każdy.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [7]
~Zdzichu / 2015-06-21 19:03
Pani Ciunel była także wczoraj nad Jez. Krzywym. Przechadzała się ok. 22.00. Z resztą Prezydent Piotr G. także, nie zabrakło również Lidii Staroń. Także mieszkańcu.... dziś też zajrzyj do kuchni... ;)
~Tom Dee / 2015-06-21 18:04
Nadal proponuję, żeby ten pierwszy w Olsztynie skład o numerze 3001 bo to jest fabrycznie drugi Solaris Tramino w olsztyńskiej specyfikacji nosił nazwę "City Of Allenstone".
~Anna / 2015-06-20 22:19
Może żyję w oderwaniu od rzeczywistości, ale ani pośród osób z pracy, ani wód znajomych jak i w rodzinie nie spotkałam ani JEDNEJ osoby, która byłaby zwolennikiem tramwajów w Olsztynie. Pracuję z osobą, która przez rok brała udział w olsztyńskim projekcie tramwajowym i też uważa to za bzdurę. Ostatnio jadąc TAXI spotkałam taksówkarza, który od kilku tygodni robi sondę wśród pasażerów i wynik miał identyczny jak mój - zero zwolenników.
~do Anna / 2015-06-20 09:02
nie ma jak pomarudzić co?
~mis / 2015-06-20 04:39
Anna a ty gdzie sie ostatnio rozkraczylas?
~Anna / 2015-06-19 22:18
Autobus Solaris Urbino może mieć nawet 176 miejsc, a miejsc siedzących 56. I po co było wciskać mieszkańcom kit, że tak dużo osób zmieści się w tramwaju i będzie tak luksusowo. A w razie nieprzewidzianych okoliczności (wypadek itp) autobus objedzie inną drogą, a tramwaj??? Rozkraczy się i ludzie będą siedzieć i się wkurzać. Ten tramwaj to taki olsztyński miś, ale ponad miarę naszych możliwości.
~mieszkaniec / 2015-06-19 19:16
Boje sie otworzyc lodowke zeby nie wyskoczyla mi radna Ciunel.Szkoda ze mieszkancy Olsztyna nie moga podziwiac tego cacka
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Prezentacja tramwaju Solaris Tramino Olsztyn

»

19-06-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl