Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2015-07-05 16:57 | Rozmiar tekstu: A A A

Dawny kościół garnizonowy ma 100 lat!

Olsztyn24
Dziękczynnej mszy świętej przewodniczył abp Wojciech Ziemba | Więcej zdjęć »
Sto lat temu, 4 lipca 1915 roku, w obecnym rzymsko-katolickim kościele Najświętszej Maryi Panny i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Olsztynie odprawiono pierwszą mszę świętą. Z okazji tego jubileuszu, w świątyni pozostającej w pamięci olsztyniaków jako kościół garnizonowy, odbyły się jubileuszowe uroczystości.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się w sobotę (4.07) o godz. 18.00 mszą świętą, której przewodniczył abp Józef Górzyński - koadiutor Archidiecezji Warmińskiej. Podczas mszy kazanie wygłosił bp Rudolf Bażanowski - biskup Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiej, co bezpośrednio nawiązywało do historii świątyni, do 1945 roku kościoła niemieckiego garnizonu, której wierni byli ewangelikami.

Również w sobotę, po wieczornej mszy, parafia udostępniła jedną z dwóch kościelnych wież do zwiedzania. Można było nie tylko zobaczyć jej budowę i wyposażenie, a także panoramę miasta. We wieży przygotowano specjalnie na jubileusz dwie wystawy przedstawiające historię i dzień dzisiejszy świątyni, na które składały się dokumenty, fotografie, a także historyczne przedmioty liturgiczne.
R E K L A M A
banner
Natomiast dzisiaj (5.07), w południe, odbyła się uroczysta msza święta dziękczynna pod przewodnictwem abpa Wojciecha Ziemby, Metropolity Warmińskiego. W liturgii udział wzięli m.in. prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie płk Andrzej Szczołek. Służby mundurowe, dla których do 2009 roku kościół przy ul. Kromera 2A był kościołem garnizonowym, reprezentowali również dowódcy byłej 15 Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie, generałowie Lech Stefaniak, Józef Kuczak i Jan Szałaj. Obecny był także komendant wojewódzki Policji w Olsztynie insp. Marek Walczak i jego poprzednik nadinsp. Józef Gdański. Wśród uczestników mszy był również kpt. Piotr Malicki, uczestnik mszy konsekrującej w 1945 roku dawną świątynię ewangelicką na rzymskokatolicki kościół garnizonowy olsztyńskiego garnizonu Wojska Polskiego.

Podczas mszy poświęcone zostało nowe tabernakulum, które pozostanie w kościele jako pamiątka jubileuszowych obchodów. Jubileusz przypominać będzie proboszczowi parafii ks. Zbigniewowi Czernikowi również pamiątkowy ryngraf, który otrzymał od płka Andrzeja Szczołka.

Po niedzielnej mszy wierni również mogli zwiedzać kościelną wieżę i urządzone tam wystawy.

********

Najważniejsze wydarzenia w historii kościoła:

» 1904 - projekt wstępny kościoła
» 1909 - opracowanie projektu architektonicznego przez Ludwiga Dihma z Berlina
» 1913 - początek budowy kościoła
» 1914 - zakończenie zasadniczych prac przy kościele; przerwa w pracach
» 1915 (lipiec) - oddanie kościoła do kultu
» 1916 - drobne prace wykończeniowe w kościele
» 1945 - przejęcie kościoła przez Wojsko Polskie na rzecz duszpasterstwa wojskowego
» 1958 - zakończenie prac we wnętrzu kościoła; dekoracja malarska korpusu nawowego
» 1962 - próby zdjęcia hełmów wieży podjęte przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w ramach „repolonizacji krajobrazu miasta”
» 1970-1972 - pierwszy powojenny remont wież
» 2009 - utworzenie parafii cywilno-wojskowej
» 2014 - likwidacja parafii wojskowej; utworzenie parafii w strukturach Archidiecezji Warmińskiej
» 25.07.2014 - przekazanie kościoła Archidiecezji Warmińskiej przez Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza działającego w imieniu Skarbu Państwa

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [1]
~czytelnik / 2015-07-06 17:34
Mieć u siebie i nie dać linków? http://www.olsztyn24.com/news/4834-bitwa-o-wieze-1.html http://www.olsztyn24.com/news/4898-bitwa-o-wieze-2.html Uwaga czytelnika: wieża jest jedna, nie dwie. To tylko hełm jest "podwójny".
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Jubileusz 100-lecia dawnego kościoła garnizonowego w Olsztynie

05-07-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl