Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
UG Dywity | 2015-07-08 11:43 | Rozmiar tekstu: A A A
Oryginalne dzieło gimnazjalisty w Dywit

Filmowa etiuda o Akademii Wysokich Lotów

Olsztyn24
Akademia Wysokich Lotów | Więcej zdjęć »
W niewielkiej miejscowości pod Olsztynem gimnazjaliści latają samolotami i szybowcami, uczą się matematyki, fizyki i przyrody podczas warsztatów w aeroklubie i lotniczych instytucjach – mowa o 30 uczniach z Dywit i Tuławek, którzy zakończyli właśnie zajęcia w nowatorskim projekcie Akademia Wysokich Lotów (AWL). Realizatorem projektu była Gmina Dywity i Aeroklub Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Jeden z uczestników projektu Kacper Kleszczyński, uczeń IIc Gimnazjum Publicznego w Dywitach, to filmowy pasjonat, który postanowił uwiecznić kamerą przebieg projektu. Spontanicznie zmontował materiały siedząc przy komputerze cały dzień i całą noc. Efektem jest piękna filmowa etiuda, która znakomicie podsumowuje III edycje AWL. Można ją obejrzeć na gminnym profilu Youtube pod linkiem:  
https://www.youtube.com/watch?v=QSs6MimZBOY

Najlepsze było latanie samolotem i szybowcem! W końcu nie każdy w naszym wieku może na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych latać, a nawet pilotować statek powietrzny – tak na pytanie o swoje najciekawsze przeżycia projektowe odpowiada Anna Orzoł, gimnazjalistka z Dywit, która była uczestnikiem trzeciej edycji projektu Akademia Wysokich Lotów.
R E K L A M A
banner
Trzecia edycja była ostatnią edycją przewidzianą w projekcie, który był realizowany od 2012 roku i objął swoim zasięgiem łącznie 90 gimnazjalistów z Tuławek i Dywit (po 30 uczniów w każdym z trzech lat). Uroczyste zakończenie trzeciej edycji projektu Akademia Wysokich Lotów odbyło się na terenie Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Na podsumowaniu obecni byli uczniowie – uczestnicy, rodzice, wykładowcy, opiekunowie, instruktorzy piloci, a także przedstawiciele władz Gminy Dywity i Aeroklubu.

– Dziękuję wszystkim, którzy choć w najmniejszym stopniu przysłużyli się projektowi, a wspaniałej młodzieży życzę kontynuowania i rozwoju w kierunku lotniczym, czy to jako piloci, instruktorzy, mechanicy, czy konstruktorzy – mówił Aleksander Jarmołkowicz, prezes Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. – Wszak lotnictwo jest najszybciej rozwijającą się dziedziną gospodarki.

Daniel Zadworny, sekretarz Gminy Dywity dziękował inicjatorom projektu, ale podkreślał także jego innowacyjność.

– Jesteśmy dumni, że tak nowatorska rzecz zadziała się w Gminie Dywity! Bo w której z gmin gimnazjaliści latają samolotami, czy szybowcami? I uczą się nauk matematyczno-przyrodniczych z wykorzystaniem zdobytej wiedzy w lotnictwie - powiedział Zadworny. 

W każdej z edycji projektu uczniowie mieli 30 godzin zajęć teoretycznych, a także 30 godzin zajęć warsztatowych w aeroklubie. Do tego trzeba doliczyć 90 minut spędzonych w powietrzu za sterami samolotu i szybowca (lot nawigacyjny, lot z obserwacją przyrządów cyfrowych i analogowych oraz lot szybowcem). Uczniowie mieli także zapewnione indywidualne doradztwo zawodowe, wyjazdowe warsztaty kompetencji personalnych oraz wycieczki tematyczne do Instytutu Lotnictwa w Warszawie, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, czy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

– Młodzież okazała się ciekawa świata, zdolna, choć początki bywały trudne – mówi Bronisław Ślężak, instruktor pilot. – Udało nam się wspólnie wzbudzić ciekawość świata i otworzyć umysły. Oni nie muszą być lotnikami, ale po zajęciach wiedzą, że świat stoi przed nimi otworem.

Podobne obserwacje poczynili rodzice uczestników.

– Ten projekt to fantastyczna sprawa i przygoda życia dla dzieciaków! – uważa Tomasz Mituniewicz, którego syn Bartosz brał udział w Akademii Wysokich Lotów. – Zauważyliśmy, że syn otworzył się na inne projekty i działania. Dzięki ciekawie prowadzonym zajęciom w matematyce nastąpił u niego postęp. Jak się mówi znajomym o projekcie i lataniu samolotem w gimnazjum to otwierają oczy z niedowierzania.

Cała idea projektu zrodziła się w głowie Marioli Grzegorczyk, nauczycielki gimnazjum w Dywitach i Bronisława Ślężaka, pilota – instruktora lotnictwa. Pomysł poparł Jacek Szydło,  wójt Gminy Dywity widząc ogromną szansę rozwoju dla uczniów szkół z terenu gminy, posiadającej tradycje lotnicze i doskonale wpisującej się w profil promocyjny „Gmina z Polotem”. Ideę udało się przekuć w unijny projekt, na który Gmina Dywity i Aeroklub Warmińsko-Mazurski pozyskały prawie 900 tys. zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.  

Podczas podsumowania trzeciej, ostatniej edycji projektu na lotnisku w Dajtkach uczniowie odebrali certyfikaty ukończenia, chętnie dzielili się też swoimi refleksjami.

– To było ciekawe doświadczenie i nie żałuję ani chwili spędzonej w projekcie – mówi Ignacy Kobarynko z gimnazjum w Tuławkach. – Nawiązałem nowe znajomości i latałem samolotem, co było ekscytującą sprawą.

Na zakończenie spotkania uczestnicy projektu skonsumowali pyszny tort, a władze Gminy Dywity już myślą w jaki sposób zapewnić kontynuację Akademii Wysokich Lotów.  

– Jeśli tylko pojawią się możliwości finansowe na pewno będziemy aplikować o środki na podobny projekt – zapewnia Daniel Zadworny.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Akademia Wysokich Lotów – III edycja

08-07-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl