Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
a/d | 2015-07-31 17:19 | Rozmiar tekstu: A A A

Strażacy z Olsztyna i Gutkowa otrzymali samochody ratowniczo-gaśnicze

Olsztyn24
Uczestnicy uroczystości w KM PSP w Olsztynie (fot. Anna Kopacz/Laurie Berche - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Na placu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie odbyła się dzisiaj (31.07) uroczystość przekazania samochodów ratowniczo – gaśniczych Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Olsztyn i Ochotniczej Straży Pożarnej w Gutkowie.

W uroczystości wzięli udział m.in. komendant wojewódzki PSP w Olsztynie st. bryg. Mirosław Rutecki, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, dyrektor Regionalnego Centrum Projektów Środowiskowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie Mariusz Rychcik, prezes OSP Gutkowo dh Kazimierz Baczkowski. Gospodarzem uroczystości był komendant miejski PSP w Olsztynie bryg. Andrzej Górzyński.

Aktu poświęcenia samochodu dokonał ksiądz kanonik Janusz Wieszczyński, kapelan strażaków Olsztyna i powiatu olsztyńskiego,proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.
R E K L A M A
banner
Przekazany samochód pożarniczy to średni samochód ratowniczo–gaśniczy. Zbudowany został na wzmocnionym podwoziu terenowym samochodu ciężarowego Iveco Eurocargo. Pojazd wyposażony jest w silnik wysokoprężny spełniający wymogi normy EURO 6 oraz stały napęd wszystkich osi w układzie 4x4 z możliwością blokady mechanizmów różnicowych.

W pojeździe zastosowano koła pojedyncze z ogumieniem i bieżnikiem typowo terenowym, zapewniającym sprawne poruszanie się poza utwardzonymi drogami, po drogach zaśnieżonych lub nieutwardzonych, rozjeżdżonych, z uszkodzoną nawierzchnią itp. Właściwości trakcyjne pojazdu zapewniają możliwość brodzenia w wodzie i pokonywania przeszkód wodnych o głębokości do ok. 80 cm.

Zabudowa pożarnicza modułowa wykonana została w całości z materiałów odpornych na korozję, co pozwoli na wydłużenie eksploatacji pojazdu. Kabina wyposażona jest w podstawowe systemy bezpieczeństwa, dodatkowe niezależne ogrzewanie, klimatyzację, monitor LCD i kamerę cofania, sprzęt łączności oraz dodatkowe oświetlenie. Obsadę samochodu stanowi sześciu strażaków–ratowników.

Samochód wyposażono m.in. w wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 9 ton, łańcuchy śnieżne na wszystkie koła pojazdu, zestaw lin stalowych z szeklami do wyciągania pojazdu, przemieszczania przeszkód np. powalonych drzew, pneumatyczny maszt oświetleniowy z najaśnicami wykonanymi w technologii LED, działko wodno–pianowe do podawania środków gaśniczych na duże odległości i nowoczesną autopompę umożliwiającą podawanie środków gaśniczych pod niskimi wysokim ciśnieniem oraz zassanie wody ze zbiornika zewnętrznego,

Pojazd doposażono też w zestawy hydrauliczne do ratownictwa technicznego, sprzęt ochrony dróg oddechowych, lekkie ubrania ochrony przeciwchemicznej, pilarki do drewna, sprzęt ratownictwa wysokościowego, wodnego i medycznego.

Ten zapierający dech w piersi strażaka „prezent” o wartości blisko 724,5 tysiąca złotych przekazała Gmina Olsztyn (wkład własny ponad 169 tys. zł), korzystając z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 w kwocie ponad 555 tys. zł.

Jednostce OSP Gutkowo został przekazany średni samochód ratowniczo–gaśniczy na podwoziu Mercedesa o pojemności zbiornika wodnego 2500 l, wydajności autopompy 1600 l/min. Samochód jest w dobrym stanie technicznym (rok produkcji 2004). Dodatkowym wyposażeniem samochodu jest sprezentowana przez komendanta Mirosława Ruteckiego piła do betonu i stali.

Dzisiejsza uroczystość była także okazją do wręczenia medali w dowód uznania za podejmowanie działań przyczyniających się do rozwoju ochrony przeciwpożarowej na terenie Miasta Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego. Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał asp. Andrzej Zega (JRG1 Olsztyn), natomiast Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali Andrzej Lisowski (dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Olsztyna), mł.kpt. Michał Senderowski (JRG2 Olsztyn) i asp. Dominik Czerwiński (JRG1 Olsztyn).

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Przekazanie wozów bojowych strażakom z Olsztyna

31-07-2015

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl