Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
UG Dywity | 2015-09-01 20:46 | Rozmiar tekstu: A A A
Konkurs kulinarny o Garniec Kłobuka

Mafia z Tuławek rządzi w gminie

Olsztyn24
Festyn „Garniec Kłobuka” w Gadach ( fot. Promocja UG Dywity - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Wielka kreatywność sołectw w trudnej sztuce autoprezentacji, wspaniała aranżacja stoisk i liczne talenty kulinarne poszczególnych mieszkańców – to wszystko mogli zaobserwować uczestnicy najsmaczniejszej imprezy w Gminie Dywity, czyli konkursu kulinarnego „O Garniec Kłobuka”, który odbył się w sobotę (29.08) w Gadach. W konkursie sołectw wszystkich „załatwiła” Mafia z Tuławek.

To był rekordowy „Garniec Kłobuka” pod wieloma względami. W konkursie wzięło udział aż 11 sołectw, frekwencja dopisała znakomicie również wśród publiczności, która tłumnie przyjechała do gościnnych i znakomicie przygotowanych Gadów.

- Cieszymy się, że naszą wieś odwiedziła tak wiele osób z gminy, ale z rozmów i obserwacji wynika, że również wielu turystów z regionu i kraju – mówi Alicja Antosiak, sołtys Gadów, współorganizatorka wydarzenia.
R E K L A M A
banner
Miejscowości Gminy Dywity biorące udział w konkursie sołectw prześcigały się w pomysłach na udaną prezentację na scenie oraz wystrój stoiska. Gady odwiedzili m.in. Kargule i Pawlaki z Frączek, Mafia z Tuławek, Sportowcy ze Słup, Służba Medyczna z Redykajn, Europejski Pociąg Wars ze Spręcowa, czy Babeczki w Kropeczki z Dywit.

– Pomysłowość, chęć wspólnej zabawy i integracja sołectw jest godna pozazdroszczenia – uważa Aneta Fabisiak-Hill, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach, głównego organizatora konkursu.

Występy konkursowe na scenie potrafiły rozbawić do rozpuku, naładować pozytywną energią, wzruszyć, czy jak to było w przypadku Ługwałdu i lekcji historii w dawnej szkole – poruszyć patriotyczną nutę. Oceny prezentacji sołectw dokonali przedstawiciele każdego z sołectw biorących udział w konkursie. Wybór nie był łatwy, ale ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła Mafia z Tuławek, której przewodziła Maria don Corleone (czyli sołtys Tuławek - Maria Kozioł) razem z obstawą.

– To była rola życia sołtys Marii Kozioł! - takie komentarze dało się słyszeć po zakończeniu występu Tuławek.  

Zgodnie z tradycją to właśnie w Tuławkach, czyli w zwycięskim sołectwie odbędzie się Garniec Kłobuka w przyszłym roku. Na stoiskach podczas imprezy można było skosztować prawdziwych wiejsko-warmińskich rarytasów. Dla przykładu na stoisku Sętala królowały wyśmienite sery włsnej roboty i domowe piwo autorstwa Lecha Kryszałowicza. Nie brakowało wędlin, mięs, babek ziemniaczanych, pierogów, nalewek, czy win. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu indywidualnego na najlepszy produkt żywnościowy Gminy Dywity. Jurorzy w osobach: Krystyny Dziodko - Restauracja „KRY-STAN, Jadwigi Kowalewskiej - Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie i Krzysztofa Bednarskiego - kucharza, uczestnika trzeciej edycji programu „MasterChef” miało twardy orzech do zgryzienia.

- Jestem pod wrażeniem talentów kulinarnych mieszkańców gminy Dywity – mówi Krystyna Dziodko. - Wśród potraw i przetworów znalazły się liczne perełki.

W wydarzeniu wziął udział poseł Janusz Cichoń, a Powiat Olsztyński wsparł je finansowo.

******

Wyniki konkursu indywidualnego:

Kategoria: potrawy
I nagroda - Andrzej Rajewski, Ługwałd, „Żeberka na szybko”
II nagroda - Iwona Burawska, Różnowo, „Kapusta na boczku”
III nagroda - Alicja Antosiak, Gady, „Pasztetowy zawrót głowy”

Kategoria: wypieki
I nagroda - Joanna Marszelewska, Różnowo, „Sernik z morelą”
II nagroda - Kamila Michalska, Bukwałd, „Chleb orkiszowy”
III nagroda - Danuta Ostrowska, Tuławki, „Cytrynowe serducho”

Kategoria: przetwory
I nagroda - Zbigniew Wąsik, Sętal, „Sery”
II nagroda - Danuta Ostrowska, Tuławki, „Jeżyny, maliny w karmelu”
III nagroda - Irena Cabel, Dywity, „Rarytas z kabaczka”

Kategoria: napoje
I nagroda - Tamara Samoiłło, Redykajny, „Sok z buraków”
II nagroda - Aneta Stankiewicz, Tuławki, „Krówka”
III nagroda - Leszek Czodrowski, Bukwałd, „Leszkowy Koźlak”

Wyróżnienia:
- Jadwiga Kliczka, Redykajny, „Szczupak”
- Maria Turejko, Redykajny, „Śledź w majeranku”
- Anna Orzoł, Ługwałd, „Sękacz”
- Irena Palmowska, Spręcowo, „Nalewka na rajskich jabłuszkach”
- Lech Kryszałowicz, Sętal, „Piwo podwójnie chmielone”

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl