Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
UG Dywity | 2015-09-07 16:23 | Rozmiar tekstu: A A A
XV Kiermas Warmiński z Brąswałdzie

Tuławki z najładniejszym wieńcem

Olsztyn24
Kiermas Warmiński w Brąswałdzie (fot. Promocja UG Dywity - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Kapryśna pogoda nie odstraszyła uczestników XV Kiermasu Warmińskiego w Brąswałdzie, którzy licznie stawili się na uroczystości dożynek gminnych w niedzielę (6.09). W najbardziej prestiżowych konkursach na wieniec dożynkowy i zaprzęg konny zwyciężyły odpowiednio: Tuławki oraz zaprzęg Strusiolandii z Bukwałdu.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą koncelebrował ksiądz kanonik Stanisław Tkacz. Po zakończeniu mszy uformował się korowód dożynkowy z orkiestrą dętą, wieńcami i zaprzęgami, który przemieścił się na boisko wiejskie. Gminne dożynki rozpoczęły się od przekazania chleba przez starostów dożynek Ewy i Wojciecha Tomaszewskich, rolników z Brąswałdu na ręce Jacka Szydło, wójta gminy Dywity.

– Dziękuję za chleb i obiecuję, że będę go dzielił sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło – mówił wójt Jacek Szydło.
R E K L A M A
banner
W imieniu rolników krótkie przemówienie wygłosił Antoni Nikiel, rolnik z Dywit. Na Kiermas w Brąswałdzie przybyło wielu znamienitych gości. Obecni byli m.in. poseł na Sejm RP, wiceminister finansów Janusz Cichoń, senator i rektor UWM prof. Ryszard Górecki, posłanka Lidia Staroń, członek Zarządu Województwa Anna Wasilewska i przewodnicząca Rady Powiatu w Olsztynie Alicja Wąsik. Na dożynki przybyli też radni powiatowi, radni gminni, sołtysi, mieszkańcy gminy i goście.

Pierwszym z prestiżowych konkursów była rywalizacja w zaprzęgach konnych. W konkursie wzięły udział trzy ekipy: zaprzęg Strusiolandii Bukwałd, zaprzęg Redykajny i zaprzęg Adama Bąka. Ostatecznie po pokazowych przejazdach jury w składzie: Jacek Szydło, Janusz Cichoń i Ryszard Górecki zdecydowali o zwycięstwie zaprzęgu Strusiolandii z Bukwałdu przed Redykajnami i Adamem Bąkiem (nagrody odpowiednio to: 1 tys. zł, 800 zł i 500 zł –ufundowane przez Gminę Dywity). W najważniejszym konkursie na wieniec wzięło udział sześć przepięknych wieńców (Spręcowo, Bukwałd, Różnowo, Tuławki, Barkweda i wieniec Ewy i Wojciecha Tomaszewskich z Brąswałdu). Grand Prix i nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł przypadły okazałej koronie wykonanej przez Tuławki. Pozostałe wieńce otrzymały równorzędne wyróżnienia i nagrody rzeczowe. Zwycięski wieniec wykonywał zespół złożony z czterech osób.

– Zboża i kwiaty zbieraliśmy wcześniej, a samo wykonywanie wieńca zajęło nam prawie pięć dni – mówi Maria Kozioł, sołtys Tuławek.

Teraz wieniec z Tuławek będzie reprezentował Gminę Dywity na konkursie wieńców podczas Dożynek Wojewódzkich w Olsztynku, które odbędą się 20 września. Organizator Kiermasu, czyli GOK Dywity, przygotował też bogaty program artystyczny. Uczestnicy mogli zobaczyć w paradzie Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Lidzbarka Welskiego, na scenie zatańczył i zaśpiewał zespół „Spręcowia”, była kapela ludowa „Bum Cyki”. Gościem imprezy był także Cygański Zespół „HITANO”. Nie zabrakło również tradycyjnego rękodzieła i lokalnych przysmaków w tym m.in. upieczonego na ruszcie prosiaka.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl