Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2015-09-11 17:56 | Rozmiar tekstu: A A A

Kierunek rybactwo z oceną wyróżniającą

Olsztyn24
Prezentacja kierunku rybactwo podczas Dni Otwartych UWM (fot. archiwum)
Państwowa Komisja Akredytacyjna przyznała kierunkowi rybactwo na Wydziale Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ocenę programową wyróżniającą. PKA oceniła koncepcje i rozwój kierunku, efekty kształcenia oraz kadrę naukową.

Kierunek rybactwo prowadzony na WNoŚ jest jednym z trzech tego typu w Polsce i jednym z najstarszych w ofercie edukacyjnej kortowskiej uczelni – został utworzony 70 lat temu. Chociaż od kilku lat cieszy się mniejszym zainteresowaniem kandydatów, władze uczelni nie zamierzają zamykać kształcenia na tym kierunku.

Jak podkreśla rektor UWM prof. Ryszard Górecki, mniejsza liczba studentów uczyni ten kierunek elitarnym a jego absolwenci staną się jeszcze lepiej przygotowanymi do zawodu specjalistami. Współpracą z Wydziałem Nauk o Środowisku i wspieraniem kierunku rybactwo na UWM są zainteresowani naukowcy z Uniwersytetu Hokkaido w Japonii.
R E K L A M A
banner
Władze dziekańskie WNoŚ mają nadzieję, że wyróżniająca ocena rybactwa zwiększy zainteresowanie tym kierunkiem wśród kandydatów na studia. Dziekan prof. Mirosław Krzemieniowski dodaje, że docenienie przez PAKa rybactwa to także satysfakcja dla studentów już studiujących. Przychodzą tu bowiem prawdziwi miłośnicy i pasjonaci rybactwa.

- To nie są przypadkowi studenci. Wyróżniająca ocena jest także efektem ogromnego zaangażowania kadry naukowej. Praca tu często jest dla nich pasją życiową i wyzwaniem – mówi dziekan.

Dr hab. inż. Ewa Paturej, prof. UWM, prodziekan ds. jakości kształcenia informuje, że Prezydium PKA uzasadniając ocenę wyróżniającą dla rybactwa, podkreśliło, że wszystkie kryteria oceny programowej – koncepcja rozwoju kierunku, realizacja efektów kształcenia, jakość kształcenia i system weryfikacji oraz kadra zostały przez wydział bardzo dobrze spełnione. Dobrze zostały przez PKA ocenione zajęcia, a szczególnie to, że prowadzący opierali je na wynikach swoich badań, dzieląc się w ten sposób ze studentami najświeższą wiedzą. Uznanie i podziw w oczach komisji zdobyło także wyposażenie laboratoriów w Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej oraz Centrum Biotechnologii.

Rektor prof. Ryszard Górecki zwraca uwagę, że uzyskanie przez rybactwo oceny programowej wyróżniającej to także efekt dobrego funkcjonowania na uczelni wewnętrznego systemu oceny jakości kształcenia. Uzyskanie przez wydział programowej oceny wyróżniającej daje także szansę o ubieganie się o dodatkowe pokaźne dofinansowanie nawet do miliona zł.

Wydział Nauki o Środowisku ma ambitne dalsze plany rozwoju. Władze dziekańskie w najbliższym roku akademickim chcą uruchomić specjalność biotechnologia środowiska w języku angielskim na studiach II st. na kierunku inżynieria środowiska, a w kolejnym roku akademickim także w języku angielskim specjalność rybactwo i akwakultura na kierunku rybactwo. Dziekan prof. Mirosław Krzemieniowski czyni także starania, aby przyjąć na studia grupę młodzieży z Ukrainy.

W radze wydziału chcą zwiększyć udział przedstawicieli Rady Programowej wydziału w toku kształcenia. Planują również zwiększyć przełożenie badań na praktykę. Studenci wykonujący praktyki w przedsiębiorstwach będą następnie pisać prace inżynierskie w oparciu o te konkretne badania wykonywane przez nich podczas praktyk.

PKA wyróżniającą ocenę programowa przyznała kierunkowi rybactwo na 6 lat. Następnej ocenie przez PKA rybactwo podda się dopiero w 2021 r.

Sukces kierunku rybactwa nie jest jedynym wyróżnieniem zdobytym przez WNoŚ. W tegorocznym rankingu miesięcznika Perspektywy inny kierunek prowadzony przez wydział – inżynieria środowiska, zajął wysokie 9. miejsce wśród wszystkich tego typu kierunków w kraju.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl