Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb/MBM | 2015-09-25 19:24 | Rozmiar tekstu: A A A

Adam Sierzputowski odznaczony przez Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec

Olsztyn24
Adam Sierzputowski odbiera Krzyż Zasługi RFN | Więcej zdjęć »
Adam Sierzputowski, pierwszy starosta olsztyński, został odznaczony przez Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Krzyżem Zasługi RFN. Odznaczenie wręczyła dzisiaj (25.09), podczas uroczystej części VIII sesji Rady Powiatu Olsztyńskiego konsul generalna RFN w Gdańsku Cornelia Pieper.

Odznaczenie zostało przyznane na wniosek radnych partnerskiego powiatu Osnabrück w Niemczech, za nawiązanie i aktywne kształtowanie partnerskiej współpracy pomiędzy Powiatem Olsztyńskim a Powiatem Osnabrück. Stąd też w uroczystości wzięła udział liczna delegacja Powiatu Osnabrück, z zastępcami starosty Osnabrück: Sussane Breiwe i Frankiem Huenefeldem na czele. Do Olsztyna przyjechał też Georg Schirmbeck, były radny Powiatu Osnabrück, poseł do Landtagu i Bundestagu. Na uroczystości nie zabrakło również następcy Adama Sierzputowskiego na stanowisku starosty olsztyńskiego Mirosława Pampucha i obecnego starosty - Małgorzaty Chyziak.

Więcej o uroczystości na naszych zdjęciach i filmach.
R E K L A M A
banner
Poprzedzająca uroczystość robocza część posiedzenia rozpoczęła się gratulacjami dla „Czarnych Koni Powiatu Olsztyńskiego”, czyli drużyny sportowej utworzonej przez dzieci i młodzież z rodzin zastępczych, która zdobyła szereg trofeów podczas Spartakiady Wojewódzkiej Domów dla Dzieci. Starosta Olsztyński Małgorzata Chyziak i dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Arkadiusz Paturej wręczyli młodym zawodnikom upominki.

Jednym z najważniejszych punktów sesji były sprawy budżetowe. Przewodnicząca Rady Powiatu w Olsztynie Alicja Wąsik przedstawiła radnym wyniki kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej. Komisja RIO pozytywnie zaopiniowała realizację budżetu Powiatu za I połowę 2015 roku.
Skarbnik Powiatu Lucyna Kozikowska przedstawiła Radzie propozycję zmian w budżecie Powiatu, które wiążą się ze zwiększonymi dochodami na łączną kwotę ponad 1 466 276 zł. Środki wypracowane przez jednostki powiatowe wrócą na ich konta (574 545 zł.). Pozostała nadwyżka w kwocie 891 731 zł. pochodzi z dofinansowania z NFOŚiGW, odszkodowania na rzecz Powiatu i wpływów tytułem opłat administracyjnych. Dodatkowe środki w budżecie pozwolą m.in na realizację inwestycji drogowych: w Dorotowie (gm. Stawiguda), na odcinku drogi Naterki-Sząbruk (gm. Gietrzwałd), Ruś-Bartąg (gm. Stawiguda), w Świątkach i Wójtówku (gm. Jeziorany). W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żardenikach zostaną odnowione łazienki w internacie i szkole. Środki pozwolą też na wyremontowanie pomieszczeń nieruchomości przy ul. Bałtyckiej w Olsztynie, w której będzie się mieścić nowa siedziba Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W związku z przyznaniem Powiatowi przez PFRON dodatkowych 130 876 zł. na zadania związane z rehabilitacją zawodową i społeczną, radni podjęli uchwałę o przeznaczeniu środków (67 876 zł.) na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przekazywane osobom niepełnosprawnym. Pozostała kwota (63 000 zł.) trafi do uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Przewodnicząca Rady Powiatu w Olsztynie Alicja Wąsik przedstawiła radnym wyniki kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej. Komisja RIO pozytywnie zaopiniowała realizację budżetu Powiatu w I połowie 2015 roku.

Rada Powiatu w Olsztynie przychyliła się do wniosku sekretarza gminy Purda w sprawie przekazania gminie powiatowej nieruchomości w Silicach. Ma tu powstać sieć wodno-kanalizacyjna.

Radni ustalili też nowe stawki opłat za usuwanie i parkowanie pojazdów. Przykładowo za odprowadzenie z drogi samochodu o masie całkowitej do 3,5 t właściciel będzie musiał zapłacić 480 zł., a za każdą dobę przechowania pojazdu dodatkowo po 39 zł. Za odprowadzenie motocykla opłata wyniesie 219 zł., a za parking 26 zł. za dobę.

W związku z realizowanym przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego projektem „Sieci szerokopasmowej”, radni z kolei drastycznie obniżyli stawki za korzystanie z pasa drogowego przez wykonawców tzw. „ostatniej mili”. Przykładowo zajęcie 1m2 chodnika, pobocza lub pasa zieleni będzie kosztowało 0,04 zł. za dzień, a nie 3 zł., jak dotychczas. Taka zmiana ma na celu ułatwienie dostarczenia internetu do miejscowości na terenie powiatu olsztyńskiego.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Krzyż Zasługi RFN dla Adama Sierzputowskiego (1)

25-09-2015

image galeria
Krzyż Zasługi RFN dla Adama Sierzputowskiego (2)

25-09-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl