Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2015-10-02 16:20 | Rozmiar tekstu: A A A

Stan wyjątkowy w powiecie

Olsztyn24
Powiatowe ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Dadaj 2015″ (fot. MBM - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Sytuacja w obwodach Lancetu na pograniczu z Barią zaostrza się. Zaobserwowano zwiększone ruchy wojsk, w tym bez znaków rozpoznawczych i gromadzenie ciężkiego sprzętu wojskowego. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Olsztynie uruchamia akcję kurierską na terenie powiatu olsztyńskiego. Wkrótce po tym Centrum Zarządzania Kryzysowego powiadamia służby mundurowe i administracyjne o detonacji „brudnej bomby” na terenie Biskupca. Są ofiary i ranni. Rozpoczyna się migracja ludności; na teren powiatu może trafić około 2 tys. osób. Warunki atmosferyczne nie poprawiają sytuacji. Nad gminą Dywity przetoczyła się trąba powietrzna, powalając wiele drzew i zrywając dachy. Zarządzanie Kryzysowe podaje kolejne informacje o wysadzeniu w powietrze części wału przeciwpowodziowego w Bartągu. Nieznani sprawcy podpalili budynek urzędu w Świątkach. Trwa ewakuacja ludzi i gaszenie pożaru

Na szczęście to tylko scenariusz powiatowych ćwiczeń obronnych pod kryptonimem „Dadaj 2015″, które odbyły się 1 i 2 października na terenie dwunastu gmin powiatu olsztyńskiego i w Olsztynie. W ramach działań uruchomiona została akcja kurierska i tworzenie bazy łóżkowej. Podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego służby składały meldunki, na podstawie których dokonana została ocen sytuacji. Uczestnicy ćwiczeń wzięli udział w wykładzie na temat strategii obronnej RP. W dobromiejskim gimnazjum przeprowadzona została akcja rozdawania tabletek z jodkiem potasu.

Najbardziej widowiskowa była pozorowana akcja ratunkowo-gaśnicza w Spręcowie, w której wzięło udział 5 jednostek OSP z Brąswałdu, Tuławek, Spręcowa, Jezioran i Barczewa.

- W wyniku nawałnicy na dach budynku przewaliło się drzewo. Wskutek zwarcia instalacji w pomieszczeniach wybuchł pożar. Drogi dojazdowe zostały zablokowane przez powalone drzewa
– opowiada o działaniach Sergiusz Dłuski, naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego KM PSP w Olsztynie.
R E K L A M A
banner
Strażacy ewakuowali „poszkodowanych”, usunęli drzewna blokadę z drogi, a następnie zabezpieczyli wielką plandeką dach budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

- Istotą ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie zdolności powiatowej administracji samorządowej oraz służb i straży, we współdziałaniu z urzędami miast i gmin, do funkcjonowania w warunkach stanu wyjątkowego – opowiada Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. – Akcję oceniam pozytywnie, utrzymywana była stała łączność z gminami telefoniczna, faksowa, radiotelefoniczna i elektroniczna, dystrybucja tabletek jodku potasu przebiegła wzorcowo. Ćwiczenia spełniły zakładane cele. Teraz należy doskonalić umiejętności wypracowywania i podejmowania decyzji na poszczególnych szczeblach oraz współdziałanie w realizacji zadań po wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

W akcji pod przewodnictwem Szefa Obrony Cywilnej Powiatu – Starosty Olsztyńskiego Małgorzaty Chyziak wzięli udział wójtowie, burmistrzowie, pracownicy ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego urzędów miast i gmin oraz powiatowych szpitali. Ćwiczyli też: KMP w Olsztynie, KM PSP w Olsztynie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny, Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Urząd Pracy, Powiatowa Służba Drogowa, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Wojskowa Komenda Uzupełnień i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl