Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2015-10-16 07:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Grand Prix IX Biennale Sztuki dla Weroniki Tadaj-Królikiewicz

Olsztyn24
Grand Prix zdobyła Weronika Tadaj-Królikiewicz | Więcej zdjęć »
W czwartkowy (15.10) wieczór w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie oficjalnie poznaliśmy wyniki IX Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta”. Jako laureatkę Grand Prix konkursu - Medalu Prezydenta jury wskazało Weronikę Tadaj-Królikiewicz.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło 220 prac 78 autorów. Na wystawę pokonkursową wybrano 91 prac 57 autorów. Z tej liczby jury w składzie:

» prof. Zdzisław Olejniczak - artysta grafik, dziekan Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP Łódź,
» prof. Wojciech Pukocz - artysta malarz, dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP Wrocław,
» prof. Wiesław Koronowski - artysta rzeźbiarz, Uniwersytet Artystyczny Poznań,
» dr Janusz Janowski - artysta malarz, prezes Zarządu Głównego ZPAP,
» Ewelina Jarosz - krytyk, historyk sztuki, kuratorka oraz doktorantka UAM w Poznaniu.
R E K L A M A
banner
- wyłoniło najlepsze prace i ich autorów.

Grand Prix - Medal Prezydenta jury przyznało Weronice Tadaj-Królikiewicz za rysunek ołówkiem zatytułowany „Autochtoni” oraz rysunki ołówkiem z cyklu Zabawa – „Zima” i cyklu Dom „Mazurki”.  Artystka otrzymała również honorowe wyróżnienie Prezesa Zarządu Głównego
Związku Polskich Artystów Plastyków.

I nagrodę (ufundowaną przez EuroStyl) otrzymał Wojciech Dzieszkiewicz za pracę w technice własnej „Moje miasto XXI”.

II nagrodę (ufundowaną przez MTI Fuminova Polska) przyznano Natalii Tejs za film „Świadectwa”.

III nagrodę (ufundowaną przez Wydział Sztuki UWM w Olsztynie) zdobyła Iwona Bolińska-Walendzik za batik „Więzi”.

Troje autorów otrzymało natomiast wyróżnienia. Byli to:

» Wiesław Wachowski za „Soczi olsztyńskie” - pokaz na stadionie Leśnym w Olsztynie, dokumentacja Maćka Janickiego, film DVD

» Natalia Skowrońska-Iwańczyk za zestaw prac:
REM I, 2014, akwatinta, kolaż
REM II, 2014, akwatinta,
REM III, 2014, akwatinta,

» Barbara Lis-Romańczukowa za zestw prac:
Z cyklu: Sceny z niepamięci I - „Na skraju tęczy”, 2015, balir,
Z cyklu: Sceny z niepamięci II -„Mrokiem droga spowita”, 2015, balir,
Z cyklu: Sceny z niepamięci III -„Dwa brzegi”, 2015, balir.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni twórcy przybyli na uroczystość ogłoszenia wyników konkursu i osobiście odebrali nagrody oraz wyróżnienia z rąk Gabrieli Konarzewskiej, dyrektor wydziału kultury i ochrony zabytków Urzędu Miasta Olsztyna, reprezentującej tego wieczoru prezydenta miasta Piotra Grzymowicza.

Wystawę pokonkursową będzie można oglądać w BWA Galerii Sztuki do 15 listopada.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [6]
~Karol70 / 2015-10-19 15:50
Kulturalne i inteligentne osoby cechuje umiejętność konstruktywnej, merytorycznej krytyki. Złośliwości i zakompleksienia przejawiające się w komentarzach Bajkopisarza i Bywalca są domeną ludzi maluczkich. Smutne i godne pożałowania... Nasze zachowanie świadczy o nas. Gratulacje dla artystów! Wystawa ciekawie zaprezentowana.
~bajkopisarz / 2015-10-18 00:00
Nie wymagajcie od gąski, że będzie łabędziem.
~123 / 2015-10-16 12:29
Mamy zatem dyskusję nie o pracach z wystawy, lecz o prezentowaniu ich w oficjałkach. Faktycznie jednak jest tak, że jeśli robimy oficjałki, to róbmy je lepiej. To święto sztuki,doceńmy to silniej nawet w drętwych listach gratulacyjnych. Wystawa dobra - artystom brawa !
~borsuk / 2015-10-16 12:21
A ja w tym temacie stanę niejako w obornie nowej dyrektor... Żeby usłyszeć trzeba słuchać. Publika, a szczególnie publika, która przyszła do ważnej w mieście galerii na bezprecedensowo znaczące wydarzenie artystyczne to nie jest tłum, który trzeba uciszać, czy stosować nań jakieś wybitnie erudycyjne sztuczki, by ta zechciała posłuchać, co też takiego do powiedzenia ma osoba, która wystawę otwiera. Zabrakło dobrych chęci i... może troszeczkę kultury.
~bywalec / 2015-10-16 12:04
Zgadzam się z wrażliwym uchem. Na tak eksponowanym stanowisku jakim jest dyrektor BWA umiejętność poprawnego mówienia i do tego z sensem powinna być czymś oczywistym. Niestety uroda nie zawsze wystarczy,a przecież dr przed nazwiskiem chyba do czegoś zobowiązuje.
~wrażliwe ucho / 2015-10-16 11:08
Morze prac, obfita tematyka i zestaw form, talenty młode i talenty dojrzale, wszystko odpowiednie do tematu wydarzenia. Ale jest jedno, co mnie krępuje. Zmiany na stanowiskach dyrektorów pewnych instytucji publicznych wprowadzają do gabinetów nowe twarze (młodsze, choć nie zawsze , przykład - Muzeum), a one nie potrafią mówić do publiczności! To znaczy mówią, nawet dużo, ale jest to jak przy kawie do cioci, bez tego szczególnego akcentu (i nawet polotu), że spotykamy się z ważnego powodu, że nas to raduje i dostarcza powodu do dumy, brakuje podkręcenia tematu, brakuje tonu, artykulacji, erudycji i po prostu promocji. Proszę, nauczcie się to robić Szanowni Państwo nowi dyrektorzy, bo fonia z wizją się rozjeżdża i spłaszcza wrażenie. To ostatecznie Olsztyn, miasto wojewódzkie. Wrażliwe uszy tego nie mogą znieść bez pewnego rodzaju skrępowania... Może dlatego tak znaczna część publiczności po prostu w takich sytuacjach głośno rozmawia ze sobą, nie słuchając mówców, bo mówcy nie skupiają ich uwagi?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
IX Biennale Sztuki o Medal Prezydenta Olsztyna

15-10-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl