Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2015-10-16 22:05 | Rozmiar tekstu: A A A

Nową wystawę otwarto w Amfiladzie Kamienicy Naujacka

Olsztyn24
Małgorzata Chomicz i Marek Marcinkowski na wersnisażu wystawy | Więcej zdjęć »
„Homo patiens” (łac.: Człowiek cierpliwy) to tytuł nowej wystawy, jaką otwarto dzisiaj (16.10) w Galerii Amfilada w Kamienicy Naujacka olsztyńskiego MOKu. Autorką prac stanowiących trzon wystawy jest prof. Małgorzata Chomicz z olsztyńskiego UWM, powiązana również przez miejsce zamieszkania z włoską Perugią. Artystka zaprosiła do udziału w wystawie grafika i malarza Črtomira Freliha, profesora Uniwersytetu w Ljubljanie, stolicy Słowenii.

Małgorzata Chomicz prezentuje w Amfiladzie swój projekt zatytułowany „Sukienki”. Jak powiedziała artystka, pierwotnie wykonane z delikatnego papieru „pokrwawione” sukienki miały symbolizować cierpienie kobiet. Ale częścią wystawy są też podświetlone, szklane obiekty, które symbolizują nadzieję.

- Tytuł wystawy został zaczerpnięty z książki austriackiego psychiatry i psychoterapeuty Viktora Frankla, który jedną ze swoich pozycji zatytułował właśnie „Homo patiens” - powiedziała Małgorzata Chomicz podczas wernisażu wystawy. - Frankl przeżył trzy obozy koncentracyjne i doświadczenia związane z zetknięciem się z tak ogromnym cierpieniem, skłoniły go do szukania sensu cierpienia i do nadziei. Te moje „Sukienki” to miał być taki sprzeciw przeciwko temu, co na całym świecie przydarza się kobietom.
R E K L A M A
banner
Kiedy jednak artystka spotkała się z grafikami Črtomira Frelicha, które wywarły na niej ogromne wrażenie, postanowiła przygotować ekspozycję o bardziej uniwersalnym charakterze.

- Zaprosiłam Ćrtomira Frelicha do tej ekspozycji, ponieważ chciałam skonfrontować moją wrażliwość, wrażliwość kobiety, ze spojrzeniem mężczyzny z drugiego końca Europy, na temat cierpienia - powiedziała artystka. - Dzieli nas wiele, ale nasze prace mają też wspólny mianownik, tworzą wspólny klimat tej wystawy.

Otwarta dzisiaj w Amfiladzie wystawa jest 50. indywidualną wystawą prac Małgorzaty Chomicz. Była też ostatnią wystawą, jaką Marek Marcinkowski otwierał jako dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Więcej o wernisażu na fotografiach i filmie wideo.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy „Homo patiens” w Galerii Amfilada MOK w Olsztynie

16-10-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl