Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2015-10-30 16:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolejna kapliczka uratowana

Olsztyn24
Odrestaurowana kapliczka w Ruszajnach (fot. IT/Barczewo/AM - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Trudno sobie wyobrazić Warmię bez przydrożnych kapliczek. Nigdzie więcej nie ma ich w takiej ilości, jak właśnie tu. Niektóre z nich pamiętają początki XVII wieku, są więc świadkami zdarzeń, przemian, a przede wszystkim dziedzictwa tych ziem. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie, samorządu Powiatu Olsztyńskiego, a przede wszystkim samych mieszkańców, warmińska kapliczka w Ruszajnach odzyskała dawne piękno.

- Została zbudowana w 1860 roku – opowiada Danuta Zielonka, prezes SIO. – Jej stan był już bardzo zły, wręcz stwarzał zagrożenie, bo fundamenty zostały wypłukane przez wodę, cegły zmurszały, a gałęzie rosnącej obok lipy, zaczęły „wrastać” w kapliczkę. To był żałosny widok

Stowarzyszenie podjęło zdecydowane kroki, by ocalić kapliczkę. Do akcji przystąpili sami mieszkańcy.
R E K L A M A
banner
– Zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy, festyn i aukcję prac plastycznych lokalnych artystów. Zebraliśmy aż 10,5 tys. zł – cieszy się prezes SIO. – Wystąpiliśmy też z wnioskiem o wsparcie do Powiatu Olsztyńskiego; w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 4 tys. zł. Dołączyli też inni donatorzy. W sumie koszt kapliczki wyniósł 22 tys. zł.

Prace remontowe rozpoczęły się 21 września tego roku, po wcześniejszej ekspertyzie konserwatora zabytków. W ramach renowacji m.in. zostały wzmocnione fundamenty, wyczyszczone spoiny i odświeżone cegły. Najwięcej zabiegów wymagała jednak dzwonniczka, umiejscowiona w górnej części kapliczki. Teraz zostały wymienione belki, położony dach z blachy miedzianej, a sam dzwon odrestaurowany.

28 października odnowiona kapliczka została poświęcona przez lokalnego proboszcza. W wydarzeniu uczestniczyła radna powiatowa Grażyna Gałęziewska.

– To była piękna uroczystość. Znam społeczność Ruszajn od dawna, jednak byłam zaskoczona tym, jak bardzo mieszkańcy są ze sobą zżyci. Są też bardzo aktywni, spotykają się w świetlicy wiejskiej, gdzie ćwiczą albo organizują sobie zajęcia florystyczne opowiada radna.

W liście gratulacyjnym do inicjatorów odremontowania kapliczki w Ruszajnach zwróciła się starosta olsztyński Małgorzata Chyziak.

„Bardzo się cieszę, że piękna kapliczka w Ruszajnach odzyskała swój blask, przy wkładzie finansowym samorządu, ale przede wszystkim dzięki determinacji Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie. Gratuluję Państwu tego zaangażowania, bo dzięki niemu kolejny piękny świadek kultury ziemi warmińskiej przetrwa, dla kolejnych pokoleń. Jestem przekonana, że kapliczka w Ruszajnach będzie nie tylko zdobiła wieś, ale też przypominała lokalnej społeczności, jak ważna jest integracja sąsiedzka” - napisała pani starosta.

Kapliczka w Ruszajnach ma swoje stałe miejsce w życiu wsi. W ostatnich latach wierni spotykali się przy niej podczas nabożeństw majowych. Z kolei dawniej dźwięk dzwonu brzmiał w sytuacji zagrożenia np. pożarem lub gdy ktoś zmarł, a wtedy oznajmiał, że ktoś ze społeczności odszedł. Teraz kapliczka znów stoi na straży, gotowa służyć mieszkańcom i nieść ważną dla wsi nowinę.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl