Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2015-11-15 21:01 | Rozmiar tekstu: A A A

Cavata na olsztyńskim zamku o roli pocztówki patriotycznej w podtrzymywaniu świadomości narodowej

Olsztyn24
O eksponacie opowiedziała Danuta Syrwid | Więcej zdjęć »
Polskie pocztówki patriotyczne odgrywały ważną rolę w okresie zaborów. Po odzyskaniu niepodległości budziły dumę narodową i pełniły funkcję propagandową. Znane utwory Feliksa Nowowiejskiego „Rota”, „O, Warmio moja miła” czy „Nasz Bałtyk”, służyły również tym celom, a ich fragmenty drukowano także na kartach pocztowych. Jedną z takich kart, z utworem „Nasz Bałtyk”, zaprezentowano dzisiejszego (15.11) wieczoru w Muzeum Warmii i Mazur, podczas kolejnego spotkania z cyklu „Cavata na olsztyńskim zamku”.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było dopiero początkiem kształtowania się granic państwa. W myśl traktatu wersalskiego zawartego 28 czerwca 1919 roku kraj uzyskał dostęp do morza. Pieśń hymniczna skomponowana przez Feliksa Nowowiejskiego w 1919 r. do słów Stanisława Rybki (oficera powstania wielkopolskiego) jest związana z tym doniosłym wydarzeniem.

Utwór, znany dziś pod nazwą „Hymn do Bałtyku”, początkowo nosił tytuł „Nasz Bałtyk – Hymn polskiej floty”. Na awersie pocztówki, o której opowiedziała Danuta Syrwid (MWiM), obok marynistycznej ilustracji wydrukowano zapis nutowy kompozycji oraz słowa pierwszej zwrotki. Strona rewersowa zawiera natomiast tekst trzech pozostałych strof wiersza.
R E K L A M A
banner
Karta wydana w 1920 r. nakładem Feliksa Nowowiejskiego, nie była użyta w obiegu pocztowym. Do zbiorów muzealnych trafiła jako spuścizna po Alojzym Śliwie, warmińskim poecie i działaczu społecznym, patronującym jednej z ulic Olsztyna.

Więcej na temat eksponatu i zwązanej z nim historii dowiedzieć się można z zapisu wideo spotkania, który wkrótce udostępnimy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Cavata na olsztyńskim zamku [15.11.2015]

15-11-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl