Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2015-11-20 23:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Tor techniczny przejechany. Tramino pierwszy raz wyruszyło poza bazę

Olsztyn24
Test Tramino (fot. Marcin Kierul - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Mija pół wieku, odkąd ostatni raz po olsztyńskich torach przejechał tramwaj (20 listopada 1965 r.). W przeddzień tej rocznicy pierwszy raz w stolicy regionu wyruszył w trasę nowoczesny, reaktywowany środek transportu. To oznacza, że inwestycja związana m.in. z przywróceniem tramwaju mieście wielkimi krokami zbliża się ku końcowi.

Była dokładnie 20.47 czwartkowego (19 listopada) wieczoru, gdy z zajezdni przy ul. Kołobrzeskiej - w asyście policji i wozów technicznych - wyruszył jeden z Tramino Olsztyn (o numerze bocznym 3001). Pojazdy zostały specjalnie zaprojektowane na potrzeby naszego miasta.

- Przejechał odcinek Dworcowa-Towarowa w obie strony, także mamy za sobą pierwsze testy - tłumaczy Andrzej Karwowski z ratuszowej jednostki odpowiedzialnej za inwestycję. - Jesteśmy w specyficznej sytuacji, bowiem torowiska wróciły do Olsztyna po 50 latach. Nie było gdzie wcześniej robić testów, także tak naprawdę było to pierwsze zgranie taboru z infrastrukturą.
R E K L A M A
banner
Pierwszy przejazd tramwaju poprzedziły kursy specjalnego pojazdu - Unimoga - który kontrolował m.in. torowisko. Ale to właśnie techniczne przejazdy tramwaju mają na celu pomóc wyeliminować wszelkie konstrukcyjne niedoskonałości wybudowanej trasy.

- Inwestycje tramwajowe w naszym kraju najczęściej polegają na przedłużeniu linii lub przebudowie już istniejącej - wyjaśnia Dariusz Długaszek z firmy Solaris, która wyprodukowała tramwaje. - W każdym z miast odbywa się przejazd próbny i w każdym występowały kolizje. Trzeba zauważyć, że przy okazji testowego przejazdu bez najmniejszych kłopotów pokonaliśmy ponad kilometr trasy.

Podczas pierwszego kursu, olsztyńskie Tramino jechało nie szybciej niż 20 km/h. Jak podkreślają specjaliści - poza niewielkimi niedociągnięciami, które są naprawiane na bieżąco, testy wypadły bardzo dobrze.

- Takie jazdy będą się odbywały bardzo często - dodaje Andrzej Karwowski. - Dzięki temu będziemy mogli wszystko dopracować, żeby działało już dla samych pasażerów.

Kolejne dni to szereg następnych testów.

- Będzie m.in. próba rozruchowa, podczas której kilka tramwajów jednocześnie będzie przyspieszać - wyjaśnia Dariusz Długaszek z Solarisa. - To pozwala ustawić odpowiednie zabezpieczenie na podstacjach trakcyjnych. Poza tym będziemy robić próby zdalnego sterowania zwrotnicami albo sygnalizacją świetlną.

Testy i finalne szkolenie motorniczych, którzy będą zapoznawać się zarówno z tramwajami, jak i trasami, to konieczność, by w połowie grudnia zacząć realizację regularnych kursów z pasażerami. Ale olsztynianie pierwszy raz będą mogli wsiąść do tramwaju i przejechać krótki odcinek już 6 grudnia. Wówczas odbędzie się dzień otwarty w zajezdni MPK.

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl