Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras./MC | 2015-11-27 20:45 | Rozmiar tekstu: A A A
Zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich w kościele w Gutkowie

Ten kościół to skarb

Olsztyn24
Od lewej: Prof. Bogumiła Rouba, prezydent Piotr Grzymowicz i ks. proboszcz Krzysztof Szarowicz (fot. M. Kierul - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Obok katedry św. Jakuba, kościół św. Wawrzyńca w Gutkowie jest jednym z dwóch najstarszych olsztyńskich kościołów. Jego powstanie datuje się na początek XV wieku. Niewielki, stojący na wzniesieniu, z charakterystyczną, drewnianą dzwonnicą. Jest niepozorny, ale kryje w sobie niezwykłą historię.

Podczas badań konserwatorskich sprzed ośmiu lat, na ścianach wewnątrz kościoła zostały odkryte fragmenty gotyckich malowideł. Datuje się je na końcówkę XV w. Są prawdopodobnie najstarszymi, jakie zachowały się do dziś w Olsztynie.

Ostatnie miesiące to prace przy rekonstrukcji malowidła patrona kościoła, które znajduje się za ołtarzem. Zrekonstruowano ścianę, zabezpieczono ją i odnowiono malowidło.
R E K L A M A
banner
- Prace w tym kościele prowadzimy od 2007 roku - przypomina prezydent Piotr Grzymowicz. - Mamy bardzo piękne malowidła, które już zostały odkryte. Jednak widzimy, że wiele zostało jeszcze do zrobienia. To, co dotychczas udało się zrobić byłoby niemożliwe bez wsparcia miasta. Dotychczas na dokumentację i prace konserwatorskie miasto przeznaczyło niemal 600 tys. złotych.

Bezcenny był udział specjalistów. Od 2009 roku przy pracach pomaga rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Bogumiła Rouba z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Kiedy tu przyjechałam pierwszy raz, kościół miał skute tynki - tłumaczy prof. Rouba. - Wzdłuż ścian wisiały instalacje, które w międzyczasie były układane. Ci, którzy je układali nie wiedzieli, że pod spodem są malowidła, więc te zostały zmasakrowane. Wyglądało to wszystko rozpaczliwie. Był to bardzo trudny moment, bowiem trzeba było podjąć decyzję, co eksponujemy.

Wysiłki konserwatorów, którzy pracowali i ciągle pracują w kościele św. Wawrzyńca nie poszły jednak na marne.

Aby kościół w jak najlepszym stanie przetrwał kolejne wieki, niezbędne jest odpowiednie zagospodarowanie pobliskiego terenu. Wówczas woda będzie mogła swobodnie spływać i nie będzie szkodzić obiektowi.

- Chodzi o to, żeby obiekt odzyskał właściwą równowagę wilgotnościową - dodaje prof. Rouba. - A potem po kolei prace przy kolejnym malowidle, skończenie stropu. W końcu radość i pokazywanie wszystkim, że taka niecodzienna rzecz jest w Olsztynie, taki kawał historii zapisany w tynkach, murach, malowidłach. Taki skarb po prostu...

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl