Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
ep | 2015-12-02 14:22 | Rozmiar tekstu: A A A

Szpital Pluszowego Misia w Zespole Placówek Edukacyjnych

Olsztyn24
Szpital Pluszowego Misia w Zespole Placówek Edukacyjnych (fot. ZPE - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Zespole Placówek Edukacyjnych otworzył się dziś (2.12), na jeden dzień, bardzo nietypowy szpital. Pacjentami były zabawki, opiekunami – najmłodsi uczniowie, a lekarzami – studenci IV roku Wydziału Medycznego Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego.

– Akcją „Szpital Pluszowego Misia” staramy się oswoić dzieci z wizytami w przychodniach. Żeby na własne oczy przekonały się, że lekarz nie taki straszny, że chce im pomóc – tłumaczy Magdalena Wołowiec, studentka - koordynatorka inicjatywy. - Uczniowie mogą zbadać swoje zabawki, przymierzyć czapkę pielęgniarki. To pomoże im zmniejszyć lęk.

Zabawkowy szpital przypominał ten jak najbardziej prawdziwy. Byli lekarze w białych kitlach, prawdziwe strzykawki, bandaże, maseczki chirurgów. Nawet wypisywane wspólnie historie choroby i recepty, podbijane pieczątką z napisem „Szpital Pluszowego Misia”. Tylko zamiast strachu i płaczu były radosne miny i dużo śmiechu.
R E K L A M A
banner
- Mojego misia boli głowa - mówi z poważną miną Mikołaj, podsuwając młodemu lekarzowi ulubionego pluszaka. Miś szybko przechodzi komplet badań.  Okazuje się, że potrzebuje kropel na wzmocnienie. – Zaraz wypiszemy receptę i miś wyzdrowieje – tłumaczy Szymon Gałka, przyszły lekarz. – Tak, już go nie boli – uśmiecha się Mikołaj.

Inicjatywa „Szpital Pluszowego Misia” koordynowana jest przez IFMSA – zrzeszenie samorządów studenckich kierunków medycznych w Polsce i Europie. W szkołach i przedszkolach całego kontynentu organizowane są szpitale dla zabawek. Do lekarza przyprowadzają je dzieci, a potem asystują przy badaniach, tak jak rodzice opiekują się nimi podczas wizyt w przychodniach. Misiowy szpital w tym roku już po raz drugi zawitał do ZPE, z inicjatywy nauczycielek Elżbiety Andrulonis i Agnieszki Nowokuńskiej.

– Dzieci najłatwiej uczą się przez zabawę. Dzięki tej akcji przekonają się, że przychodnia to nic strasznego, nie ma się czego bać – wyjaśnia Elżbieta Andrulonis.

Szpital dla zabawek odwiedzili uczniowie wszystkich klas pierwszych szkoły podstawowej ZPE.

– Sami też sporo się uczymy przez kontakt z uczniami ZPE – mówi Natalia Filimoniuk, studentka medycyny. – Do wyboru specjalizacji mam jeszcze trochę czasu, ale zastanawiam się nad wyborem pediatrii. Praca z dziećmi to moje marzenie i fajnie, że mogę dziś tutaj być.

Z pewnością nie była to ostatnia akcja zrealizowana z pomocą studentów medycyny UWM.

Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~mibo / 2015-12-03 08:21
piękna i mądra akcja
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl