Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Adrianna Walendziak/d. | 2015-12-02 14:51 | Rozmiar tekstu: A A A
„Biblioteka – Twój czas. Twoje miejsce”

VI Konferencja Regionalna odbyła się w Starym Ratuszu

Olsztyn24
Od lewej: dyrektor WBP Andrzej Marcinkiewicz oraz przedstawiciele Świątek i Morąga | Więcej zdjęć »
W Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyła się dzisiaj (2.12) konferencja regionalna „Biblioteka – Twój czas. Twoje miejsce”. Oprócz bibliotekarzy licznie uczestniczyli w niej reprezentanci władz samorządowych gmin województwa warmińsko-mazurskiego.

Tematem, który spowodował tak dużą frekwencję na wydarzeniu była nowa infrastruktura bibliotek. Ogłoszony w październiku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” na lata 2016-2020 przewiduje przekazanie aż 150 mln zł na nową infrastrukturę bibliotek, po to, aby zmienić je w „trzecie miejsca” – w których mieszkańcy będą chętnie spędzać wolny czas, poza pracą, miejscem edukacji czy domem. Takie miejsce powinno być przyjazne, przestrzenne, inspirujące i nowoczesne.

Zaproszeni na konferencję prelegenci zaprezentowali inwestycje wykonane z ministerialnych środków dostępnych w ubiegłych latach, wskazując na pozytywne strony korzystania z tego źródła finansowania oraz – co najważniejsze – na korzyści społeczne. Uwzględnili także wskazówki dla tych samorządów, które zdecydują się na inwestycje, korzystając z nowej puli środków. O nowej siedzibie filii bibliotecznej w Nowakowie (gmina Elbląg) – jedynej wybudowanej od podstaw w naszym województwie – opowiedziała pomysłodawczyni jej powstania – wójt gminy Genowefa Kwoczek. Modernizację MBP w Lidzbarku Warmińskim przedstawiła dyrektor Dorota Paleń-Krajewska. Uzupełnieniem tych wystąpień była prezentacja Ludwiki Ignatowicz ze Stowarzyszenia Odblokuj, współpracującego z bibliotekami w całym kraju w zakresie kształtowania ich przestrzeni oraz identyfikacji wizualnej. Podkreśliła ważne aspekty procesu modernizacji i podejmowania się zmian infrastruktury bibliotek przy uwzględnieniu elementów partycypacji społecznej oraz niezbędnych konsultacji z profesjonalistami zajmującymi się projektowaniem i aranżacją wnętrz bibliotek.
R E K L A M A
banner
Gościem specjalnym była Elżbieta Kalinowska – zastępca dyrektora Instytutu Książki, która omówiła możliwości finansowania inwestycji bibliotecznych w ramach środków „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w najbliższych 5 latach.

Konferencja była także okazją do uhonorowania na poziomie regionalnym tych bibliotek publicznych, które w ogłoszonym przez „Rzeczpospolitą” i Instytut Książki 19 listopada 2015 r. V ogólnopolskim „Rankingu bibliotek” uzyskały bardzo wysokie pozycje. Przedstawiciele zwycięskich bibliotek i samorządów odebrali już wyróżnienia z rąk organizatorów rankingu - Grzegorza Gaudena, dyrektora Instytutu Książki i Ewy Usowicz, zastępcy redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita” podczas uroczystej gali w Warszawie.

Biblioteki publiczne z województwa warmińsko-mazurskiego, które znalazły się w pierwszej setce najlepszych w Polsce:

» Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach – 2 miejsce w Polsce,
» Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu – 5 miejsce w Polsce,
» Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach, miejsce 19,
» Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Mieście Lubawskim, miejsce 27,
» Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy, miejsce 31,
» Miejska Biblioteka Publiczna w Reszlu – miejsce 40,
» Gminna Biblioteka Publiczna w Markusach, miejsce 53,
» Miejska Biblioteka w Pieniężnie, miejsce 99.

Biblioteka w Świątkach osiągnęła najlepszy rezultat w kraju w kategorii gmin wiejskich, a w kategorii gmin miejsko-wiejskich Morąg zajął drugie miejsce.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl