Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2015-12-09 16:17 | Rozmiar tekstu: A A A
„Dotknij kultury ludowej”

Wystawa etnograficzna na dotyk

Olsztyn24
Dotknij kultury ludowej - wystawa etnograficzna na dotyk (fot. archiw. MBLPE w Olsztynku) | Więcej zdjęć »
W Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku 18 grudnia w chałupie ze wsi Chojnik zostanie otwarta wystawa „Dotknij kultury ludowej”. Zwiedzający będą mogli za pomocą dotyku poznawać meble i sprzęty używane we wsiach byłych Prus Wschodnich.

W tym roku muzeum w Olsztynku, w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2015, zrealizowało zadanie pt. „Dotknij kultury ludowej” – wystawa etnograficzna na dotyk. Jest to projekt mający na celu jak najwierniejsze odtworzenie tradycyjnego wnętrza wiejskiej chałupy z terenów byłych ziem Prus Wschodnich z końca XIX i początku XX wieku oraz pokazanie zachodzących w nim zmian. Na wystawie można zobaczyć ludowe meble, sprzęty gospodarstwa domowego oraz elementy wyposażenia wnętrz. Są to w większości podobizny muzealiów znajdujących się w zbiorach olsztyneckiego muzeum, wykonane przez rzemieślników. Ponadto zwiedzający wystawę będą mogli poznać zastosowanie różnych przedmiotów znajdujących się niegdyś w codziennym użytku, obecnie często już nam nieznanych.

Ekspozycja przeznaczona jest głównie dla osób z dysfunkcją wzroku oraz dla wszystkich tych, którzy niezadowoleni są z zakazu dotykania muzealnych eksponatów. Ideą wystawy, zgodnie z nazwą „Dotknij kultury ludowej” - jest możliwość jej poznawania poprzez zmysł dotyku. W olsztyneckim muzeum to pierwsza tego typu wystawa. Pozostałe nadal trzeba zwiedzać w „sposób tradycyjny” - nie dotykając eksponatów. 
R E K L A M A
banner
Ekspozycja pozwalając na bezpośredni kontakt ze znajdującymi się na niej przedmiotami, stwarza warunki, w których osoby z dysfunkcją wzroku są jej pełnoprawnymi i aktywnymi uczestnikami. Organizatorzy mają nadzieję, że możliwość „dotknięcia kultury ludowej” na nowej wystawie poszerzy grono odbiorców oraz zachęci zwiedzających do wnikliwszego przyjrzenia się lokalnej kulturze ludowej, prezentowanej w muzeum, a przez to do poznawania dziedzictwa kulturowego.

Wystawę uzupełniają: audiodeskrypcja oraz dwa katalogi, w tym jeden  przeznaczony  dla osób niewidomych. W jej ramach organizowane będą muzealne zajęcia edukacyjne.

Uroczyste otwarcie nowatorskiej wystawy, która zlokalizowana jest na terenie Parku Etnograficznego w chałupie ze wsi Chojnik (obiekt 22a), odbędzie się 18 grudnia, o godz. 13.00.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl