Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Anna Kopacz/d. | 2015-12-18 00:35 | Rozmiar tekstu: A A A

Wystawa „Amen” Antoniego Kowalskiego została dzisiaj otwarta w BWA Galerii Sztuki

Olsztyn24
Wernisaż wystawy prac Antoniego Kowalskiego w BWA Galerii Sztuki | Więcej zdjęć »
W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie odbył się dzisiaj (17.12) wernisaż wystawy „Amen” Antoniego Kowalskiego. Wystawa prezentowana w sali kameralnej galerii jest ostatnią otwieraną w tym roku w BWA. Zgromadzone na niej grafiki komputerowe przedstawiają głównie jeden motyw - wyschnięty liść.

To już druga wystawa artysty w tym miejscu. Poprzednia, prezentująca dzieła malarskie, odbyła się w 2007 roku. To co zostało przedstawione dzisiaj, to efekt kilkuletniej pracy i przeróbek dokonanych przez autora.

Antoni Kowalski podczas wernisażu opowiedział o pracy w grafice - w jego wykonaniu wywodzi się ona z malarskich poszukiwań artysty.

Autor o wystawie:
R E K L A M A
banner
Magiczne słowo „Amen” pojawiło się w naturalny sposób podsumowując okres siedmiu lat nieszczęścia. Było kluczem zamykającym drzwi czasu zmagania się z przeciwnościami losu i twórczym zapisem historii jednostki, która postawiona przed przeznaczeniem zabiera głos, aby w formie sztuki wyrazić niewyrażalny śpiew duszy ludzkiej. Ten czas zapisany został cyklem obrazów olejnych i grafik komputerowych, których koncepcja opiera się na motywie wyschniętego liścia. Choć pozbawiony kolorów i oderwany od źródła życia, pozostaje wciąż piękny w swojej doskonałej formie. Skojarzenia nasuwają się same, a pytania o wieczność i sens życia nie pozostają bez odpowiedzi. Poszukiwania formy i jej ekspresji doprowadziły do powstania setek grafik, jednak artystyczne kryteria wyeliminowały wiele z nich, pozostawiając jedynie te, których forma była zadowalająca. Tak powstał cykl grafik „Amen”, a także „Drzewo żywota”, który nastąpił po nim. Mam nadzieję, że uniwersalna forma i duch tych prac wykraczają poza komputerowe medium i uwalniają się z wpływu narzędzia, jakim jest komputer, dla wielu ograniczający wrażliwość twórcy i naturalność ręki. Jeśli jednak forma i idea są jakością estetyczną zupełnie drugorzędną, sprawą istotną staje się medium, w jakim sztuka jest wyrażona.

Wieczór uświetnił występ Chóru Bel Canto pod dyrekcją Jana Połowianiuka. Występ wywarł bardzo pozytywne wrażenie na bohaterze wieczoru i zgromadzonej publiczności. Świąteczny akcent dodała również Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor BWA, składając gościom życzenia.

Ekspozycję będzie moża oglądać do 24 stycznia przyszłego roku.

******

Antoni Kowalski - urodzony w 1957 roku. W 1977 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, filia w Katowicach. Dyplom z medalem w Pracowni Projektowania Graficznego prof. T. Jury i Pracowni Malarstwa prof. J. Dudy Gracza w 1982 r. W latach 1994-2000 wykładowca Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W 2009 r. otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Obecnie prof. zwyczajny w ASP w Katowicach. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik pokazów zbiorowych w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje w Katowicach.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl