Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2016-01-14 20:51 | Rozmiar tekstu: A A A

W Olsztynie powstanie centrum nauki na miarę Centrum Nauki Kopernik?

Olsztyn24
Budynek BK Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny w Olsztynie
Każdy - niezależnie od wieku - mógłby poczuć się w nim jak naukowiec. Trwają prace nad powstaniem Olsztyńskiego Centrum Nauki. Na całym świecie działa około dwóch tysięcy takich jednostek. Najwięcej, bo 450, powstało w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwszym było Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które uruchomiono w 2010 roku.

Także stolica Warmii i Mazur ma zakusy na promocję nauki w ten niecodzienny sposób. Inicjatywa uruchomienia takiej jednostki powstała we wrześniu 2013 roku. Odpowiednie dokumenty związane z dofinansowaniem powstania Olsztyńskiego Centrum Nauki trafiły do Urzędu Marszałkowskiego.

Koszt budowy oszacowano na 20 mln złotych. Instytucja miałaby powstać na terenie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego w obiekcie o powierzchni dwóch tys. m2, który sąsiadowałby z planowanym budynkiem instytutu Polskiej Akademii Nauk.

- Odwiedzający nasze centrum mogliby poczuć się jak prawdziwi naukowcy - mówi Wojciech Samulowski, dyrektor OPNT. - Mogliby brać udział w eksperymentach i doświadczeniach naukowych. Poprzez demonstrowanie wiedzy, obrazowanie zachodzących procesów i zjawisk, poznawanie wyników najnowszych osiągnięć światowej nauki chcemy rozbudzać umiejętności kreatywnego i innowacyjnego działania, budować przekonanie wśród młodych ludzi o potrzebie ciągłego uczenia się, kształtowania przekonania, według którego rozwój gospodarczy oparty jest na nowych technologiach i badaniach naukowych. Olsztyńskie Centrum Nauki miałoby również zająć się wyławianiem młodych osób szczególnie uzdolnionych oraz opieką w dalszym ich rozwoju.
R E K L A M A
banner
Inicjatorzy powstania centrum - olsztyńscy naukowcy i władze Olsztyna - spotkali się dzisiaj (14.01), by rozmawiać o dalszych działaniach. Potwierdzono chęć realizacji zadania. Istotna dla przyszłości projektu ma być współpraca z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Wkrótce w tej sprawie spotkają się przedstawiciele samorządu i uczelni.
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl