Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Krzysztof Suchowiecki | 2016-02-03 20:15 | Rozmiar tekstu: A A A

FRO apeluje w sprawie olsztyńskich dworców kolejowych

Olsztyn24
Dworzec Główny w Olsztynie
W związku z planami PKP SA zachowania obecnie istniejącego budynku Dworca Głównego oraz decyzją o ponownym przesunięciu terminu rozpoczęcia remontu Dworca Zachodniego, stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna wystąpiło z apelem do Mirosława Pawłowskiego, pełniącego obowiązki prezesa zarządu PKP SA o udostępnienie projektów remontu obydwu dworców oraz umożliwienie mieszkańcom Olsztyna zgłoszenie uwag, co do ich wyglądu i funkcjonalności.

Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że zaangażowanie lokalnych stowarzyszeń nie zastąpi działań radnych oraz pracowników Urzędu Miasta odpowiedzialnych za kształtowanie wyglądu przestrzeni publicznej. Niejednokrotnie sami pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta i Budownictwa przyznawali, że widzieli projekt remontu Dworca Zachodniego. Niestety go nie upublicznili, ani w żaden sposób nie próbowali zachęcać PKP SA, aby spółka udostępniła materiały prezentujące wygląd budynku po remoncie (a przynajmniej nic nie wiemy o podjęciu próby takich działań).

Jak się okazuje, PKP SA wprowadziły w 2015 roku kolejne zmiany w projekcie remontu Dworca Zachodniego, co świadczy o tym, iż gdyby projekt został upubliczniony z odpowiednim wyprzedzeniem, mieszkańcy Olsztyna najprawdopodobniej mieliby możliwość zgłoszenia swoich uwag, a PKP możliwość ich uwzględnienia. Być może taka możliwość nadal istnieje – termin rozpoczęcia remontu był już wielokrotnie przesuwany i tak naprawdę nie wiadomo, czy nie dojdzie do kolejnych opóźnień.
R E K L A M A
banner
W przypadku Dworca Głównego, prace projektowe znajdują się prawdopodobnie na wczesnym etapie i dlatego tym bardziej wskazane jest rozpoczęcie publicznej debaty nad jego wyglądem i funkcjonalnością. Czy do takiej dyskusji dojdzie, zależeć będzie od woli PKP SA, ale również aktywności urzędników, radnych i samego Prezydenta Olsztyna. Mieszkańcy niejednokrotnie dawali sygnały, że są zainteresowani przyszłością dworców w Olsztynie. Teraz czas na działania osób faktycznie podejmujących decyzje. Jeśli znowu skończy się na tłumaczeniu, że los dworców kolejowych w Olsztynie zależy tylko i wyłącznie od PKP, będzie to oznaczać, iż naszym samorządowcom i urzędnikom tak naprawdę nie zależy na ich wyglądzie i funkcjonalności.”

Krzysztof Suchowiecki
Forum Rozwoju Olsztyna


******

Sz. P.
Mirosław Pawłowski
p.o. Prezesa Zarządu PKP SA
ul. Szczęśliwicka 62
00-973 Warszawa


Szanowny Panie Prezesie!

Forum Rozwoju Olsztyna już od kilku lat bardzo aktywnie angażuje się w sprawy olsztyńskich dworców kolejowych: Dworca Głównego oraz Dworca Zachodniego. W przypadku Dworca Głównego składaliśmy uwagi do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, którego postanowienia miały umożliwić jego remont, zaś w ubiegłym roku opracowaliśmy wizualizacje budynku po przebudowie.

Zorganizowaliśmy również debatę, w trakcie której przedstawiliśmy argumenty za modernizacją obecnego obiektu zamiast budowy na jego miejscu galerii handlowej z „aneksem dworcowym”. Z kolei od 2011 roku wraz z innym olsztyńskim stowarzyszeniem – Wizją Lokalną – regularnie interweniujemy także w sprawie przebudowy Dworca Zachodniego, który powinien wyglądać estetycznie i być wizytówką Olsztyna z uwagi na jego położenie tuż obok Starego Miasta.

Mamy nadzieję, że nowy zarząd Polskich Kolei Państwowych SA w większym stopniu niż dotychczasowy będzie brał pod uwagę głos olsztynian w sprawie dworców w naszym mieście. Jesienią 2015 roku w mediach pojawiły się informacje, że PKP są gotowe wyremontować Dworzec Główny w Olsztynie, zachowując bryłę obecnie istniejącego obiektu. To potwierdzałoby, że budynek dworca nadaje się do modernizacji, a nie wyłącznie do rozbiórki – wbrew temu, co w trakcie zorganizowanej przez nas debaty sugerowali pan Mariusz Ścisło – Prezes SARP-u, pani Magdalena Rafalska – Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Budownictwa w olsztyńskim UM oraz pan Rafał Trusiewicz – Prezes Retail Provider sp. z o.o. W związku z tym apelujemy do Pana o przedstawienie projektu remontu Dworca Głównego w Olsztynie przygotowanego przez PKP, a także o udzielenie informacji, czy PKP planują umożliwić mieszkańcom Olsztyna oraz innym podróżnym wyrażenie własnych uwag dotyczących wyglądu dworca oraz jego funkcjonalności.

Również w ubiegłym roku przedstawiciele PKP stanowczo zapewniali, że lada dzień rozpocznie się remont Dworca Zachodniego. Forum Rozwoju Olsztyna i Wizja Lokalna wystąpiły wówczas z wnioskiem o publiczne przedstawienie materiałów prezentujących wygląd budynku po remoncie.

Niestety, nasz apel spotkał się z negatywną odpowiedzią, co było dla nas dużym rozczarowaniem, zwłaszcza że nasze stowarzyszenia wielokrotnie oferowały pomoc w pracach projektowych. Dlatego ponawiamy prośbę o udostępnienie projektu remontu Dworca Zachodniego oraz wizualizacji elewacji, tym bardziej, że po raz kolejny został ogłoszony nowy termin rozpoczęcia prac budowlanych, w związku z dokonaniem zmian w projekcie. Świadczy to o tym, iż gdyby w 2015 roku przedstawiono projekt remontu, olsztynianie mieliby możliwość zajęcia stanowiska, co do wyglądu dworca. Być może taka możliwość nadal istnieje.

Pragniemy podkreślić, że nasze działania nie stoją w sprzeczności z interesem Polskich Kolei Państwowych. Mimo że czasami różniliśmy się podejściu do spraw związanych z remontem obydwu dworców, to nigdy naszym celem nie było utrudnianie realizacji powyższych inwestycji. Zależy nam jedynie na tym, aby olsztyńskie dworce były funkcjonalnymi obiektami o wysokim poziomie architektonicznym. Uważamy, że mieszkańcy Olsztyna zasługują na możliwość zapoznania się z planami PKP, ponieważ to właśnie oni są ich najczęstszymi użytkownikami. Kończąc, jeszcze raz zapewniamy o naszej gotowości wsparcia PKP w pracach projektowych oraz zachęcamy do podjęcia publicznej dyskusji o przyszłości Dworca Głównego, a także wysłuchania uwag mieszkańców, co do wyglądu Dworca Zachodniego, o ile jest to jeszcze możliwe.

Z poważaniem

W imieniu Forum Rozwoju Olsztyna
Wiceprezes
Krzysztof Suchowiecki


UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl