Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Wojciech Andrearczyk (WWF Polska)/D. | 2016-03-05 14:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztynianie „Dołączyli do watahy i zawyli dla wilka” na 9. edycji Godziny dla Ziemi WWF

Olsztyn24
Zawyli w słusznej sprawie | Więcej zdjęć »
Aż 66 procent Polaków uważa wilki za niebezpieczne zwierzęta, a 71 procent bałoby się spotkania z nimi w lesie. Nie jest to zgodne z prawdą. Wilk ciągle postrzegany jest przez pryzmat bajki. Jako ten, który zjadł babcię i pożarł Czerwonego Kapturka. Taki obraz wilka utrwalony jest również w kulturze. Tymczasem ma on niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wilk jest bardzo płochliwy, unika i boi się człowieka. Wilki są bardzo inteligentne, mają rozwinięte relacje społeczne i system komunikacyjny. Najważniejsza jest dla nich wataha. Wilk zawsze dąży do stworzenia rodziny.

Fundacja WWF Polska, chcąc pokazać prawdziwy wizerunek tych pięknych zwierząt zadecydowała, że 9. edycję Godziny dla Ziemi WWF dedykuje właśnie wilkom. Z tej też okazji organizacja zaprosiła dzisiaj (5.03) olsztynian do „Dołączenia do watahy i zawycia dla wilka”. Wspólne wycie odbyło się w samo południe na olsztyńskiej starówce, a wzięli w nim udział m.in. Piotr Galiński - tancerz i choreograf oraz członkowie zespołu Czerwony Tulipan - Ewa Cichocka, Krystyna Świątecka i Stefan Brzozowski.

Poparcie dla ochrony tego gatunku w Polsce można wyrazić nie tylko poprzez wsparcie inicjatywy „Dołącz do watahy i zawyj dla wilka”, ale również poprzez podpisanie apelu na stronie godziandlaziemi.pl
R E K L A M A
banner
Każdy może także nagrać krótki filmik, na którym zawyje dla wilka i opublikować go w mediach społecznościowych. Koniecznie z hashtagiem #godzinadlawilka i #zawyjdlawilka

Wilki są mieszkańcami okolicznych lasów, otaczających Olsztyn. Szacuje się, że w Puszczy Piskiej, Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, Puszczy Rominckiej, Puszczy Boreckiej i w ich pobliżu żyje ponad 100 wilków. Wilcze rodziny — zwane watahami — liczą około 4-5 osobników.

Członkowie stada wspierają się nawzajem, np. donosząc pokarm słabszym i szczeniętom. Polują co 2-3 dni, większość czasu spędzają na wspólnej zabawie i „rozmowie”, która polega na nieustannej wymianie wilczych gestów. Uczą się od siebie nawzajem, przekazują sobie doświadczenia oraz chronią w razie niebezpieczeństwa. Kiedy wilk zostaje samcem alfa, potrafi być stanowczy, ale dlatego, że jest odpowiedzialny za swoją watahę. Do watahy mogą nawet przyjąć nawet niespokrewnione osobniki. Same nie potrafią samodzielnie polować na wielkie zwierzęta.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Akcja „Dołącz do watahy i zawyj dla wilka”

05-03-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl