Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email wb | 2016-03-10 15:20 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńska filharmonia rozpoczyna świętowanie jubileuszu 70-lecia działalności

Olsztyn24
Konferencja prasowa w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Jeszcze tylko pojedyncze bilety pozostały na rozpoczynający się dzisiaj (10.03) blok czterech koncertów, którymi Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie obchody jubileuszu 70-lecia działalności. Głównie tym jubileuszowym koncertom poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa w filharmonii z udziałem jej dyrektora Piotra Sułkowskiego, amerykańskiej pianistki Kate Liu, Katarzyny Brochackiej - autorki skomponowanego na jubileusz utworu Constellatio Allenstenium, a także marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina.

W jubileuszowych koncertach weźmie udział dwójka laureatów ostatniego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. W dwóch pierwszych koncertach, w czwartek i piątek, przed olsztyńską publicznością wystąpi Kate Liu z USA, zdobywczyni III nagrody i brązowego medalu oraz nagrody pozaregulaminowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej na XVII Konkursie Chopinowskim. W sobotę i niedzielę przy fortepianie usiądzie kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin, laureat II nagrody i zdobywca srebrnego medalu oraz nagrody pozaregulaminowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Wykonawcami koncertów będą również muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją dyrektora filharmonii Piotra Sułkowskiego.

Każdy z czterech koncertów rozpoczynała będzie Rota Feliksa Nowowiejskiego. W programie są też inne utwory tegoż kompozytora: Uwertura Legenda Bałtyku op. 28 oraz Marsz pretorianów z oratorium Quo vadis. Ważnym elementem koncertów będzie skomponowany przez Katarzynę Brochocką specjalnie na jubileusz filharmonii utwór Constellatio Allenstenium (Gwiazdozbiór Olsztyn). Dzisiaj tej utwór będzie publicznie wykonany po raz pierwszy. Poza tym w programie jubileuszowych koncertów nie zabraknie muzyki Fryderyka Chopina. Więcej o programie koncertów w naszych zakładkach „Repertuary” i „Co? Gdzie? Kiedy?”.
R E K L A M A
banner
Najważniejszy z jubileuszowych koncertów rozpocznie się w piątek (11.03) o godz. 18.00. Jego dwie muzyczne części przedzielone zostaną jubileuszową uroczystością. Program tej części wiany jest mgiełką tajemnicy. Wiadomo jedynie, że nie zabraknie oficjalnych przemówień, odznaczeń i wyróżnień. Czy będą jubileuszowe prezenty? Spektakularnych darów podczas uroczystości raczej nie będzie, ale jak zapewnił marszałek Gustaw Marek Brzezin, samorząd województwa intensywnie poszukuje pieniędzy na sfinansowanie zakupu dla filharmonii elektronicznych organów, które dźwiękiem w niczym nie ustępują organom piszczałkowym. Problem finansowy dla samorządu jest dość duży, bowiem instrument ten kosztuje (bagatela) 450 tys. zł! Był on już raz wykorzystany w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie - podczas koncertu kończącego poprzedni sezon artystyczny. Słuchacze byli pod wrażeniem jego możliwości. Filharmonicy liczą, że dzięki wspólnemu wysiłkowi samorządu województwa i sponsorów, elektroniczne organy uda się kupić jeszcze w tym roku.

Przy okazji możemy dodać, że w ciągu ostatnich dwóch lat olsztyńska filharmonia wzbogaciła się w sprzęt i instrumenty wartości około 2 mln złotych.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~tadjax / 2016-03-10 22:58
Czy i kiedy Constellatio Allenstenium bedzie mial wydanie kompaktowe ?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie [10.03.2016]

»

10-03-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.