Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
MK | 2016-03-25 12:26 | Rozmiar tekstu: A A A
Energia z przydomowego wiatraka

Zielona turbina Krawczyka

Olsztyn24
Wiesław Krawczyk jest z zawodu inżynierem budownictwa (fot. MK - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Olsztyński konstruktor Wiesław Krawczyk zbudował turbinę wiatrową, która nie szkodzi środowisku naturalnemu, a może dostarczyć energii elektrycznej dla jednego domostwa.

Wiesław Krawczyk jest z zawodu inżynierem budownictwa i ciągle poszukuje rozwiązań technologicznych, które mogą pogodzić potrzeby cywilizacyjne z ekologią. W swoim dorobku ma m.in. projekty „domów zero energetycznych”, zwanych tak – jak sam przyznaje – trochę na wyrost. Takie domy potrzebują bowiem nieco energii, w związku z tym powstał projekt turbiny wiatrowej, lekkiej konstrukcji o wysokości 6 metrów, jaką można postawić w ogródku obok domu albo na działce rekreacyjnej.

W pierwszej wersji Wiesław Krawczyk zbudował prototyp ze skrzydłami obracającymi się według wskazówek zegara. Uznał jednak, że przezroczyste skrzydła z tworzywa sztucznego lepiej obracają się w odwrotną stronę. I taką konstrukcję zbudował z pomocą Zygmunta Józefowicza, właściciela warsztatu mechanicznego z Bartążka. Turbina zaopatrzona w silnik posiada moc 2 kW i jest w stanie dostarczyć energię elektryczną na potrzeby jednorodzinnego domku. Kilka takich wiatraków może zaopatrzyć w prąd kilkurodzinny blok.
R E K L A M A
banner
Taki wiatrak ma te zalety, że nie zakłóca krajobrazu i nie generuje hałasu jak farmy wiatrowe, a więc jest zgodny z oczekiwaniami mieszkańców i ekologów. I co ważniejsze, może być przytwierdzony do żelbetowej płyty, która da się przenosić jak „wóz Drzymały”. Oznacza to, że konstrukcja nie ma fundamentów, więc nie wymaga osobnych pozwoleń budowlanych.  

Nowa „turbina Krawczyka” powstała na zamówienie mieszkańca Łodzi i być może jest pierwszą jaskółką, która uczyni w tej dziedzinie ekologiczną wiosnę. Zwłaszcza że jej zakup zwróci się po 7-8 latach użytkowania.

MK

Z D J Ę C I A
Komentarze [8]
~krzysztof / 2017-06-28 18:26
Jezeli ktoś wie gdzie obecnie przebywa Krawczyk od turbiny to proszę o wiadomość na cyrankowskik@gmail.com to człowiek który wzioł kasę a na turbinach zna sie jak nikt ( nic o nich nie wie )
Witold / 2017-01-19 18:42
Chciałbym użyć takiej turbiny do ogrzewania wody a w zimie do ogrzewania domu. Czy takie zastosowanie jest możliwe ?. Oprócz wiatraka trzeba pewnie jeszcze miejsca na urządzenia i odpowiednie przyłączenia. Czy może jest dostępny bardziej szczegółowy opis wykorzystania tej turbiny?
~krzysztof / 2016-05-14 08:32
dla redakcji mój telefon 518015502
~krzysztof / 2016-05-14 08:30
turbina powstała na moje zlecenie termin realizacji koniec roku 2015 ale dzisiaj mamy maj 2016 a ja jej cały czas nie mam .Powody podawane przez Pana Krawczyka są przeróżne a to trawa za zielona /słońce za gorące itd jeżeli ktoś chce mieć spokój i zdrowe serce niech unika Pana Krawczyka .Może ma wiedzę ale słowa dotrzymać nie potrafi .
~olo.2 / 2016-03-29 13:39
Turbina kręci się jak szalona, co widać na You tubie -- https://www.youtube.com/watch?v=bO2Am9YBw5o
~Wiesław / 2016-03-29 13:30
Gratulacje !!!
~Janusz / 2016-03-28 21:03
Bardzo ciekawe rozwiązanie. życzę powodzenia.
~Ewa / 2016-03-28 11:42
Jestem pod wielkim wrażeniem. Nie dość, że pożyteczna,, to jeszcze taka piękna! Gratuluję Konstruktorowi talentów.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl