Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MK | 2016-03-25 12:26 | Rozmiar tekstu: A A A
Energia z przydomowego wiatraka

Zielona turbina Krawczyka

Olsztyn24
Wiesław Krawczyk jest z zawodu inżynierem budownictwa (fot. MK - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Olsztyński konstruktor Wiesław Krawczyk zbudował turbinę wiatrową, która nie szkodzi środowisku naturalnemu, a może dostarczyć energii elektrycznej dla jednego domostwa.

Wiesław Krawczyk jest z zawodu inżynierem budownictwa i ciągle poszukuje rozwiązań technologicznych, które mogą pogodzić potrzeby cywilizacyjne z ekologią. W swoim dorobku ma m.in. projekty „domów zero energetycznych”, zwanych tak – jak sam przyznaje – trochę na wyrost. Takie domy potrzebują bowiem nieco energii, w związku z tym powstał projekt turbiny wiatrowej, lekkiej konstrukcji o wysokości 6 metrów, jaką można postawić w ogródku obok domu albo na działce rekreacyjnej.

W pierwszej wersji Wiesław Krawczyk zbudował prototyp ze skrzydłami obracającymi się według wskazówek zegara. Uznał jednak, że przezroczyste skrzydła z tworzywa sztucznego lepiej obracają się w odwrotną stronę. I taką konstrukcję zbudował z pomocą Zygmunta Józefowicza, właściciela warsztatu mechanicznego z Bartążka. Turbina zaopatrzona w silnik posiada moc 2 kW i jest w stanie dostarczyć energię elektryczną na potrzeby jednorodzinnego domku. Kilka takich wiatraków może zaopatrzyć w prąd kilkurodzinny blok.
R E K L A M A
banner
Taki wiatrak ma te zalety, że nie zakłóca krajobrazu i nie generuje hałasu jak farmy wiatrowe, a więc jest zgodny z oczekiwaniami mieszkańców i ekologów. I co ważniejsze, może być przytwierdzony do żelbetowej płyty, która da się przenosić jak „wóz Drzymały”. Oznacza to, że konstrukcja nie ma fundamentów, więc nie wymaga osobnych pozwoleń budowlanych.  

Nowa „turbina Krawczyka” powstała na zamówienie mieszkańca Łodzi i być może jest pierwszą jaskółką, która uczyni w tej dziedzinie ekologiczną wiosnę. Zwłaszcza że jej zakup zwróci się po 7-8 latach użytkowania.

MK

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl