Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2016-04-18 12:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn będzie czytał Kopernika

Olsztyn24
Miejscem imprezy będzie zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie
Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Warmii i Mazur oraz Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zapraszają do wspólnego świętowania Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji olsztyńskie instytucje kultury postanowiły sięgnąć po dzieła Mikołaja Kopernika, który wieki temu rezydował w murach olsztyńskiego zamku, gdzie tworzył, badał i wynotowywał wnioski. Wybitny astronom właśnie w Olsztynie spisał tekst pierwszej księgi „De revolutionibus orbium coelestium”, które przyniosło przewrót w nauce i ówczesnym światopoglądzie.

Z okazji 500-setnej rocznicy przybycia Mikołaja Kopernika do miasta, w sobotę (23.04), podczas wydarzenia zatytułowanego „Olsztyn czyta Kopernika”, olsztynianie  będą mogli zapoznać się z fragmentami wydawnictw będących w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur oraz wysłuchać prelekcji na temat tablic astronomicznych Mikołaja Kopernika, którą wygłosi dr Jacek Szubiakowski - dyrektor OPiOA. Ponadto dr Małgorzata Chudzikowska-Wołoszyn wygłosi prelekcję pod tytułem „Z księgozbioru Mikołaja Kopernika – o gorączkach – Michała Savonaroli”. Nieco młodszych z pewnością zainteresuje spektakl „Copernicus” oraz zwiedzanie zamku z Mikołajem Kopernikiem.

Wydarzenie odbędzie się na dziedzińcu i w salach olsztyńskiego zamku w godzinach 16.00-19.00, a jego program przedstawia się następująco:
R E K L A M A
banner
Mikołaj Kopernik czyta – rozpoczęcie
Miejsce: dziedziniec zamkowy
16:00

Spektakl: Copernicus / Teatr Form Niezależnych Korzunowicz
Miejsce: dziedziniec zamkowy
16:10-16:55
17:10-17:55

Zwiedzanie zamku z Mikołajem Kopernikiem
Miejsce rozpoczęcia: wejście do zamku (przy schodach)
16:10-16:30
16:45-17:05
17:10-17:30

Prelekcja: Tajemnice tablicy astronomicznej Mikołaja Kopernika - dr Jacek Szubiakowski
Miejsce: przy tablicy astronomicznej (krużganek na półpiętrze zamku)
16:20-16:40
17:30-17:50

Prelekcja: Z księgozbioru Mikołaja Kopernika. Traktat – O gorączkach – Michała Savonaroli - dr Małgorzata Chudzikowska-Wołoszyn
Miejsce: sale kopernikowskie
18:30

Atrakcje na dziedzińcu: biblioteka pod chmurką, warsztaty kaligrafii, stanowisko Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego

Wydarzenie odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna.
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl