Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
AS/Pracuj | 2016-04-18 13:38 | Rozmiar tekstu: A A A
Jak wejść na rynek pracy po studiach i przygotować dobre CV?

Staże i praktyki przepustką do kariery zawodowej

Olsztyn24
(fot. AS)
Czy studia można postrzegać jako lukę w CV, czy może okres przepełniony kolejnymi doświadczeniami zawodowy i zdobywaniem pierwszych kompetencji niezbędnych na rynku pracy? Pracuj.pl informuje, że 77% respondentów odbywa praktyki, a 65% badanych podejmuje pracę zawodową w trakcie studiów. Zdobyte podczas praktyk doświadczenie przekłada się, w ocenie respondentów, na podniesienie ich kompetencji zawodowych. Co ciekawe pierwsza praca mniej niż połowy badanych związana jest z kierunkiem ich studiów.

Studenci są zgodni – odbyte praktyki i staże pomagają w zdobyciu doświadczenia zawodowego. Uważa tak aż ¾ ankietowanych. Żacy wyliczają, że praktyki pozwalają w zdobyciu kompetencji merytorycznych, ale też tych miękkich. Blisko jedna piąta badanych po zakończeniu praktyk otrzymała propozycję pracy w firmie, w której zdobywała doświadczenie zawodowe. Najczęściej ofertę taką otrzymywali studenci kierunków ekonomicznych – wśród nich, co czwartemu zaproponowano pozostanie w firmie, w której odbywał praktyki.
Staże i praktyki to cenne doświadczenie, które stanowi kluczowy element CV każdego studenta i absolwenta. Jak je skutecznie pokazać w dokumencie?

» Każdą studencką – działalność w kołach naukowych, organizacjach studenckich czy wolontariat kandydat może przekuć na swoją korzyć. Nie należy obawiać się również prezentowania pracy dorywczej np. zarabiania jako hostessa i barman. Najważniejsze to pokazać w CV, jak nasza dotychczasowa aktywność około zawodowa przełożyła się na rozwój kompetencji np. umiejętności pracy pod presją czasu, współpracy z klientem czy wielozadaniowości
R E K L A M A
banner
» CV zawsze należy dostosować do konkretnej oferty. Bardzo ważne jest, aby dokonywać ścisłej selekcji w prezentowaniu doświadczenia. Decydujące będzie więc opisanie tylko tej jego części, która łączy się z ofertą pracy. Ponadto, jeśli wiedza zdobyta w trakcie zajęć na uczelni jest wymagana przez pracodawcę, powołanie się na taką informację może zostać docenione przez rekrutera.

» Wiele młodych osób, na etapie opracowywania CV kieruje się nie zawsze słuszną zasadą, że dokument przygotowany w oryginalny i kreatywny sposób znacznie zwiększy ich szanse w procesie rekrutacji. Tymczasem, w wielości rozmaitych form graficznych i ozdobników umieszczonych w takiej aplikacji, specjaliści HR nie mogą znaleźć podstawowych informacji oraz kluczowych z punktu widzenia pracodawcy danych.

Aby stworzyć naprawdę dobry życiorys, warto korzystać z dostępnych, bezpłatnych narzędzi, np. kreatorów CV, które przeprowadzą kandydata przez cały proces. Dzięki niej młodzi kandydaci przygotują profesjonalny dokument aplikacyjny.
AS
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl