Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf.pras./D. | 2016-04-25 17:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Delegacja z Olsztyna z wizytą w Chinach

Olsztyn24
Wizyta delegacji w Chinach (fot. materiały prasowe UM) | Więcej zdjęć »
Wzajemne przedstawienie, poznanie partnerów, wymiana kontaktów i deklaracje dalszej współpracy - tak w skrócie można podsumować tygodniową wizytę olsztyńskiej delegacji w chińskim mieście Weifang.

Trzyosobowa delegacja ze stolicy Warmii i Mazur pojechała do Chińskiej Republiki Ludowej z rewizytą. Był to efekt ubiegłorocznego pobytu w Olsztynie przedstawicieli chińskiego miasta Weifang z prowincji Shandong. Weifang to miasto o statusie prefektury miejskiej, położone we wschodnich Chinach, niedaleko Morza Żółtego. Teraz prezydent - na prośbę zagranicznych partnerów - pojechał, by przedstawić walory Olsztyna.

- Jest coraz większe zainteresowanie turystyczne, naukowe i inwestycyjne naszym krajem ze strony chińskiej - zaznaczył przewodniczący delegacji prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podczas dzisiejszego (25.04) spotkania z dziennikarzami. - Tamtejsza młodzież mogłaby uczyć się żeglarstwa nad naszym jeziorem, kadra i studenci przyjeżdżać na wymiany, a chińskie firmy mogą u nas znaleźć tereny i warunki do inwestowania swojego kapitału. Chcieliśmy zaprezentować im nasze tereny i zachęcić do lokowania biznesu właśnie w stolicy Warmii i Mazur.

Dlatego też delegaci spotkali się z wieloma przedstawicielami świata biznesu i z przedsiębiorcami ze Strefy Rozwoju Wysokich Technologii.
R E K L A M A
banner
- Przedsiębiorcy i handlowcy pytali mnie o możliwości zbudowania w Olsztynie dużego centrum logistycznego, obsługującego eksport towarów chińskich do północnej i północno-wschodniej Europy - mówił prezydent Grzymowicz. - Oczywiście, że zainteresowałem się tymi propozycjami, wskazując konkretne możliwości i zalety naszego miasta. Podobnie potoczyły się rozmowy podczas spotkania w firmie „En Yuan”, która jest właścicielem drugiej co do wielkości platformy internetowej w Chinach, zajmującej się handlem internetowym i obsługą także polskich firm.

Olsztyńscy delegaci odbyli także liczne spotkania z naukowcami z czterech lokalnych uniwersytetów. Jednym z głównych celów wizyty było bowiem ustalenie współpracy w zakresie wymiany młodzieży oraz kadry naukowej z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

- Współpracę z Chińską Republiką Ludową zainicjował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski - podkreślał prorektor UWM w Olsztynie prof. Mirosław Gornowicz. - Ale ze względów politycznych, które są dla Chińczyków niezwykle istotne, moja wizyta tam została niejako uwiarygodniona dzięki władzy, jaką reprezentował prezydent mojego miasta.

Podczas rozmów z władzami uniwersytetu w Weifang, Uniwersytetu Weterynaryjnego, Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Technologii i Biznesu w Pekinie przedstawiciele obu regionów rozmawiali o możliwościach współpracy między uczelniami, zwłaszcza w dziedzinie nauk medycznych i przetwórstwa żywności.

- Ten tydzień spędziliśmy bardzo intensywnie, odbywając liczne spotkania, nasz kalendarz wypełniony był po brzegi - zaznaczył profesor Gornowicz. - Nawiązaliśmy kontakty, a teraz czas na pracę w grupach roboczych.

- Szczególnie ciekawie zabrzmiała propozycja naszych partnerów utworzenia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim Instytutu Konfucjusza, z centrum sinologii i nauką języka chińskiego - wskazał Piotr Grzymowicz. - Na czterech najważniejszych polskich uniwersytetach już takie instytuty istnieją. Nasz mógłby być piąty, a koszty jego utworzenia poniosłaby strona chińska.

To może być dopiero początek współpracy z prowincją Weifang, chińscy partnerzy chcieliby bowiem zawrzeć z Olsztynem porozumienie o partnerstwie miast.

- Chiny są potęgą gospodarczą - stwierdził profesor Gornowicz. - Cały świat zabiega o kontakty z nimi i my nie możemy zostać w tyle.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [4]
~serio? / 2016-04-26 15:54
"Kolejna wycieczka"? A możesz podać jakieś szczegóły tych poprzednich?
~ / 2016-04-26 14:17
Gornowicz : "Cały świat zabiega o kontakty z nimi i my nie możemy zostać w tyle." Panie Gornowicz chyba pan został w tyle, bo w Olsztynie od lat 90-tych ubiegłego wieku są firmy, które współpracują z Chinami i to bez waszych spektakularnych wyjazdów.
~ala / 2016-04-26 09:07
mnie interesuja konkrety co takiego udalo sie zrobic naprawde
~ / 2016-04-25 22:08
Kolejna wycieczka na koszt podatników.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Relacja prezydenta Grzymowicza i prof. Gornowicza z wizyty w Chinach (1)

25-04-2016

image galeria
Relacja prezydenta Grzymowicza i prof. Gornowicza z wizyty w Chinach (2)

25-04-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl