Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Dariusz Stecki | 2016-05-16 21:39 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztynianka z Pucharem Konsula Generalnego RP w Kaliningradzie

Olsztyn24
Teresa Prusik jest pierwszą olsztynianką, która zdobyła Puchar Konsula Generalnego RP w Kaliningradzie
W sobotę (14.05) członkowie olsztyńskiego Klubu Turystki Rowerowej 4R uczestniczyli w XV Międzynarodowym Rajdzie Rowerowym o Puchar Konsula Generalnego RP w Kaliningradzie. Organizatorami rajdu były władze Prawdinskiego Okręgu Miejskiego oraz Powiatu Kętrzyńskiego, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W rajdzie udział wzięło 100. rowerzystów z Polski i Obwodu Kaliningradzkiego. Klub Turystyki Rowerowej 4R przy PTTK w Olsztynie reprezentowało 6 osób. Łącznie uczestnicy przejechali rowerami, z Barcian do Prawdinska, dystans 43 km.

W rajdzie uczestniczyła młodzież oraz przedstawiciele władz Prawdinskiego Okręgu Miejskiego, Miejskiego Okręgu Miasta Kaliningrad, powiatu Kętrzyńskiego oraz reprezentacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Oficjalne otwarcie rajdu odbyło się w sali sportowej Zespołu Szkół w Barcianach. Po uroczystym odegraniu hymnu rosyjskiego i polskiego, obył się pokaz gimnastyczno-artystyczny dzieci z Barcian oraz występ wokalny młodzieży ze Szkoły Muzycznej YAMAHA przy Domu Kultury w Kętrzynie.
R E K L A M A
banner
Czas szybko płynął i po oficjalnym przemówieniu organizatorów uczestnicy wyszli na zewnątrz. Rajd rozpoczął wystrzał z hakownicy (małej ręcznej armatki używanej przez rycerzy w średniowieczu), który został wykonany na znak przedstawiciela Obwodu Kaliningradzkiego.

Granicę pomiędzy Polską a Rosją rowerzyści przekroczyli na przejściu granicznym w Michałkowie, które zostało otwarte specjalnie na ten rajd. Odprawa uczestników rajdu przez służby graniczne i celne po stronie polskiej, jak i rosyjskiej, odbyła się bardzo sprawnie.

Po przekroczeniu granicy grupa rowerowa zatrzymała się na parkingu przed Domem Kultury w miejscowości Żelaznodorożnyj (przez pół roku w 1945 r. miejscowość znajdowała się w granicach Polski pod nazwą Gierdawa) i przyjechaniu młodzieży z Obwodu Kaliningradzkiego wyruszyliśmy rowerami do Prawdinska.

W Żelaznodorożnym uczestnicy rajdu zwiedzili: Muzeum w Domu Kultury, zobaczyli pozostałości po zamku z 1325 r., ruiny kościoła z początku XV w., młyna oraz najbardziej znanego browaru w Prusach - Kinderhof. Wyjeżdżając z Żelaznodorożnego uczestnicy rajdu przejechali przez stary rynek, obok którego widać pomnik z 4-metrowej wysokości postacią Włodzimierza Lenina. Przejeżdżając przez miejscowości Trostniki, Sevskoye i Porechye widać ruiny gotyckich kościołów.

W trasie, na odcinku 5 km, został zorganizowany wyścig o Puchar Konsula Generalnego RP w Kaliningradzie. Wielki sukces osiągnęła, przedstawicielka Klubu Turystki Rowerowej 4R Teresa Prusik, która zajęła I miejsce w kategorii kobiet i zdobyła Puchar Konsula RP w Kaliningradzie. Teresa Prusik była pierwszą olsztynianką, która zdobyła ten puchar.

Po przyjeździe grupy rowerowej do Szkoły w Prawdinsku, uczestnicy rajdu otrzymali ciepły poczęstunek, a następnie zwycięzcom zostały wręczone puchary, a uczestnikom medale. Okolicznościową statuetkę za udział w rajdzie otrzymał Klub Turystyki Rowerowej 4R.

W czasie wolnym w Prawdinsku uczestnicy rajdu zwiedzili dobrze zachowany kościół z drugiej połowy XIV w., który obecnie jest wykorzystywany jako cerkiew. Niedaleko kościoła znajduje się pomnik w kształcie kuli z aniołem na górze, datą założenia miasta w 1312 r. Wymienione są również miasta partnerskie Prawdinska.

Powrót do granicy w Żelaznodorożnym odbył się transportem samochodowym. Po przekroczeniu granicy w Michałkowie cała grupa zadowolona i pełna wrażeń wróciła do Olsztyna.

Zapraszamy do fotogalerii - http://www.4r.olsztyn.pl/galeria.html?func=viewcategory&catid=48

Dariusz Stecki

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl