Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
FWM | 2016-06-20 14:35 | Rozmiar tekstu: A A A

W niedzielę rozpocznie się X Festiwal Gitarowy Joaquina Rodrigo

Olsztyn24
 
W niedzielę (26.06) o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie rozpocznie się X Festiwal Gitarowy Joaquina Rodrigo w Olsztynie. W koncercie inaugurującym festiwal wystąpią: orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego oraz soliści: Justyna Sobczak – gitara i Marcin Dylla – gitara. W programie dwie kompozycje Joaquín`a Rodrigo - Concierto de Aranjuez na gitarę z orkiestrą oraz Fantasia para un gentilhombre (Fantazja dla szlachcica) na gitarę z orkiestrą.

Concierto de Aranjuez (wyk. M. Dylla) na gitarę i orkiestrę Joaquina Rodrigo (1901-1999) to jeden z największych koncertowych przebojów na gitarę z orkiestrą, najsłynniejsze dzieło mistrza hiszpańskich barw i rytmów, pełne – zwłaszcza jego sławna część druga – tajemniczego, wyrafinowanego czaru. Co ciekawe, Rodrigo w późniejszych latach życia narzekał na powierzchowny stosunek cudzoziemców do muzyki hiszpańskiej, zarzucając im, że oczekują oni, jak turyści, tylko kilku najprostszych espaniolismos, melodyjnych „hiszpańskich” zwrotów.

A sam uosabiał jeden z najklasyczniejszych przypadków muzycznego tradycjonalizmu w wieku XX. Przeżył zaś dokładnie cały ten wiek: urodził się w roku 1901, zmarł w 1999. Ociemniały od czwartego roku życia w wyniku przebytej błonicy, po latach wspominał: Myślę, że ta choroba, utrata wzroku, była wehikułem, który poprowadził mnie na drogę muzyki. I całe swe długie życie pozostał wierny stylistyce mistrzów z czasów młodości: Albeniza, Granadosa, de Falli – czyli właśnie tych, którzy ów „hiszpański” język muzyczny współtworzyli.
R E K L A M A
banner
W konserwatywnym duchu, w ultrakonserwatywnej Hiszpanii, w roku 1939 stworzył swoiste arcydzieło. „Concierto de Aranjuez” to kwintesencja kwintesencji tego pojęcia „hiszpańskości”, nad którym on sam publicznie ubolewał, ale widać znalazł dostatecznie dużo ważnych dla siebie powodów, by pójść tą samą drogą. „Ogrody Aranjuezu”, gdzie mieściła się letnia rezydencja królów, to miejsce symboliczne dla Hiszpanów, znane także w literaturze światowej. Każdy miłośnik klasycznego dramatu pamięta, iż już pierwsze zdanie dramatu Schillera „Don Carlos” mówi o tym, że „Aranjuezu piękne dni skończone, król wraca do Madrytu...”.

W późniejszych latach Rodrigo, zasłużony dla hiszpańskiej kultury i bardzo wpływowy, a zarazem całkowicie obojętny na nowe prądy i kierunki w muzyce XX stulecia, narażał się na niejeden zarzut ze strony młodych twórców, oskarżających go wręcz o zatrzymywanie rodzimej muzyki w rozwoju. Lecz on wolał pozostać w „ogrodach Aranjuezu”, niż wracać do Madrytu. I pod koniec życia sędziwy mistrz doczekał się adekwatnej nagrody. W roku 1991 król Juan Carlos obdarzył go tytułem „Markiza Ogrodów Aranjuezu” – „Marques de los Jardines de Aranjuez”.

Fantazja dla szlachcica (wyk. J. Sobczak), Joaquina Rodrigo powstała w roku 1954, dedykowana wybitnemu gitarzyście Andrésowi Segovii. Całość opiera się na cytatach tańców dworskich z XVII wieku, wyjętych z dzieła kompozytora Gaspara Sanz (1640-1710). Stamtąd pochodzą również tytuły poszczególnych części. Rzecz prędko została przez publiczność uznana za utwór będący – obok „Concierto de Aranjuez” – kolejnym wzorem „hiszpańskich” klimatów w muzyce.

******

Justyna Sobczak - gitara

Urodziła się w Szczecinie. Edukację muzyczną rozpoczęła w klasie gitary mgr Beaty Vykysali w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Szczecinie. Kontynuowała naukę u mgr Piotra Pałaca w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie.

Studiowała następnie w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego i mgr Łukasza Kuropaczewskiego.

W roku 2012 rozpoczęła studia drugiego stopnia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. Aliny Gruszki, kończąc je z wyróżnieniem i uzyskując tytuł magistra sztuki.

Oprócz działalności solistycznej Justyna Sobczak poświęca się intensywnie kameralistyce, tworząc zespoły z gitarą, harfą, fletem. Od 2014 roku, wraz z gitarzystą Błażejem Sudnikowiczem, współtworzy duet gitarowy Sedina Duo.

Była wielokrotnie nagradzana na konkursach muzycznych, wśród których na szczególną uwagę zasługują nagrody:

» 2014: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Ciudad de México” (Meksyk), III miejsce w IX Międzynarodowym Konkursie Gitarowym J. K. Mertza (Bratysława, Słowacja), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Guitartalent” (Brno, Czechy),
» 2013: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Nordhorn (Niemcy,
» 2012: IV miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym (Coria, Hiszpania), III miejsce w Konkursie „O Złotą Gitarę” (Poznań),
» 2006: III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym (Olsztyn), II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym im. Marka Sokołowskiego (Lublin).

Justyna Sobczak jest również wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Szczecina, Towarzystwa Przyjaciół Szczecina, Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu, Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Młoda Polska”.

W maju 2015 roku ukazała się jej debiutancka płyta, która stanowi nagrodę za zdobycie I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Nordhorn (Niemcy) w 2013 roku.

Marcin Dylla - gitara

Zaliczany jest przez wielu krytyków muzycznych i melomanów do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. liczbie nagród na konkursach muzycznych. W latach 1996-2007 dziewiętnastokrotnie zdobył pierwsze miejsce na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach gitarowych, odbywających się w Europie i USA.

Wielokrotnie honorowany był nagrodami publiczności oraz orkiestr, z którymi występował. W 2002 roku na 7. Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Alessandrii Marcin Dylla otrzymał nagrodę krytyków muzycznych „Złotą Gitarę” dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty.

Płyta CD nagrana przez niego dla wytworni Naxos znalazła się w dziesiątce najlepiej sprzedających sie albumów tej firmy w roku 2008, natomiast płyta DVD „Wawel o zmierzchu” została nominowana do nagrody Fryderyka w roku 2010.

Renomę Marcina Dylli w artystycznym życiu Europy ugruntowuje udział w wielu festiwalach muzycznych, prowadzenie lekcji mistrzowskich, współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz liczne recitale w prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu, Auditorio Nacional w Madrycie, Filharmonia w St. Petersburgu, Sala Czajkowskiego w Moskwie, Kleinhans Music Hall w Buffalo N.Y, Carnegie Hall w Nowym Jorku. Zdobycie pierwszej nagrody na konkursie GFA w Los Angeles, uważanym za najbardziej prestiżowy konkurs gitarowy na świecie, zaowocowało trasą koncertową w ponad 60 miastach USA, Kanady i Meksyku. Po jego recitalu w Waszyngtonie, The Washington Post napisał: „Jeśli ktokolwiek miałby wątpliwości, że Marcin Dylla należy do najbardziej utalentowanych gitarzystów naszej planety, to tego wieczoru zostały one rozwiane całkowicie.”

Marcin Dylla urodził się w 1976 roku w Chorzowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej. W latach 1995-2000 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary adj. Wandy Palacz. Edukację muzyczną kontynuował na uczelniach zagranicznych: w Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem prof. Oscara Ghiglii, w Akademii Muzycznej we Freiburgu pod kierunkiem prof. Sonji Prunnbauer oraz w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht pod kierunkiem prof. Carlo Marchione’a.

******  

26 czerwca 2016 (niedziela), godz. 18.00 sala koncertowa Filharmonii

X Festiwal Gitarowy Joaquina Rodrigo w Olsztynie

» Piotr Sułkowski – dyrygent
» Marcin Dylla – gitara
» Justyna Sobczak – gitara
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W programie:

» Joaquín Rodrigo - Concierto de Aranjuez na gitarę z orkiestrą (wyk. Marcin Dylla)
Allegro con spirito
Adagio
Allegro gentile

» Fantasia para un gentilhombre (Fantazja dla szlachcica) na gitarę z orkiestrą (wyk. Justyna Sobczak)
Villano y Ricercare
Españoleta y Fanfare de la Caballería de Nápoles
Danza de las Hachas
Canario


******

Bilety w cenie: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy do nabycia w kasie lub poprzez stronę internetową filharmonii; http: //bilety.filharmonia.olsztyn.pl/


Kolejne wydarzenia artystyczne festiwalu w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej to Recitale gitarowe w dniach 28, 29, 30 czerwca oraz 1 i 2 lipca 2016 r., o godz. 19.00

logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl