Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
UG Dywity | 2016-06-29 23:13 | Rozmiar tekstu: A A A
Sobótkowe wianki na jeziorze

Powitanie lata w Bukwałdzie

Olsztyn24
Sobótka w Bukwałdzie (fot. Promocja UG Dywity) | Więcej zdjęć »
Płonące pochodnie, najpiękniejsze obrzędy i obyczaje słowiańskie, wysłuchanie sobótkowych pieśni oraz baśni o Kwiecie Paproci – to wszystko czekało na miłośników dawnych tradycji, którzy w sobotę (25.06) zawitali do Bukwałdu.

Była to już szósta „Noc świętojańska” nad malowniczym jeziorem bukwałdzkim. Przepiękny obrzęd sobótkowy przedstawili uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej.

– To wspaniała integracja wszystkich mieszkańców naszej wsi oraz licznie przybyłych gości – mówi Bogumiła Brewka, sołtys Bukwałdu a zarazem prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Bukwałd i jedna z organizatorek imprezy. – Jest to również okazja do tego, aby dzieci przedstawiły talenty i tym samym sprawiły radość rodzicom, dziadkom i rodzeństwu.
R E K L A M A
banner
Na początku najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie, ubrani w tradycyjne warmińskie stroje, zaprezentowali regionalne tańce oraz przyśpiewki. Po nich gościnnie czas wszystkim przybyłym umilał zespół „Pokolenia” z Biesala, a do udziału w zabawie fantowej i tanecznej zachęcał bard Walerian Ostrowski z zespołem. Zaproszeni goście mogli obejrzeć zwycięski pokaz tańca zespołu cheerleaderek ze szkoły w Bukwałdzie. Podczas obchodów Nocy Sobótkowej nie mogło również zabraknąć tradycyjnego plecenia wianków. Do ich wspólnego wykonywania organizatorzy zaprosili przybyłych na imprezę gości. Wszak najważniejszym elementem obrzędu jest puszczanie wianków na wodę. Aby tradycji stało się zadość, popłynęły one na wody Jeziora Bukwałdzkiego.
Dużym zainteresowaniem przybyłych na imprezę gości cieszył się pokaz chodzenia na szczudłach, podsumowanie warsztatów bębniarskich oraz pokaz ognia. Wszystko to pokazała bukwałdzka młodzież.

– Pokazy to podsumowanie realizowanego projektu „Z przystanku do świetlicy wiejskiej – świetlica naszym drugim domem” – dodaje sołtys Bukwałdu. – Zachęciliśmy bukwałdzką młodzież do udziału w projekcie, aby pokazać im, że można twórczo, aktywnie i naprawdę ciekawie spędzić czas w świetlicy wiejskiej. Przy okazji zaś zdobyć nowe umiejętności.

Pogoda dopisała organizatorom. Przybyło również wielu gości, którzy na zakończenie imprezy mogli podziwiać nad jeziorem pokaz ognia. Wieczorem i nocą najbardziej wytrwali mogli potańczyć przy muzyce i pobiesiadować przy ognisku.

Pieczę nad całością wydarzenia sprawowali: Gminny Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Bukwałd wraz z Radą Sołecką oraz Szkoła Podstawowa w Bukwałdzie.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl