Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2016-07-20 16:20 | Rozmiar tekstu: A A A

Zbliża się święto miasta - Dni Jakubowe

Olsztyn24
Św. Jakub jest patronem Olsztyna
Waży 3 tony i ma 10 metrów średnicy. Jednocześnie może grać na nim około 100 osób. Mowa o największym na świecie bębnie, jednej z atrakcji tegorocznych Dni Jakubowych. I takich, nietypowych instrumentów na święcie Olsztyna będzie więcej.

Uroczyste otwarcie Dni Jakubowych zaplanowane zostało w piątkowe (22.07) popołudnie. Mieszkańców i turystów przywita prezydent Miasta wraz ze Świętym Jakubem (w tej roli wystąpi Mirosław Korzunowicz). Kolejne atrakcje czekają nas w sobotę i niedzielę na Starym Mieście.

- Wykorzystujemy różne różne przestrzenie, ale cała impreza skupiona jest w sercu Olsztyna, czyli Starym Mieście - podkreśla Sylwia Naruszewicz, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury.
R E K L A M A
banner
Wzdłuż staromiejskich uliczek ustawione będą kramy Jarmarku Jakubowego z rękodziełem i produktami regionalnymi. Będzie on czynny od około godziny 10:00 do 20:00, wydarzenia artystyczno-animacyjne trwają w godzinach 12:00-20:00.

Główne atrakcje tegorocznych Dni Jakubowych są następujące.

1. Ryszard Bazarnik realizuje koncerty na własnoręcznie wykonywanych instrumentach, z recyclingu, a także właśnie na największych instrumentach świata. Największy bęben świata to gigantyczny instrument, który mierzy 10 metrów średnicy membrany, waży ok. 3 tony. Dookoła bębna może grać stojąc wygodnie około 100 osób. Bazarnik prezentował go między innymi w Dubaju, a także bił z nim rekord Guiness’a podczas Przystanku Woodstock w Jarocinie.

Gry Ryszarda Bazarnika na gigantycznym bębnie będzie można posłuchać w sobotę o 15:00 oraz w niedzielę o 12:00 przy  Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
 
2. Następną propozycją jest koncert interaktywny, który poprowadzi na bębnach afrykańskich Ricky Lion. Ricky był gościem MOK w sezonie kameralnym. Doskonale animuje publiczność, potrafi włączyć w koncert nawet tych najbardziej wycofanych i niechętnych do działania słuchaczy. Przywozi ze sobą nawet do 30 bębnów. Krótko przygotowuje do gry chętnych i wraz z nimi zaczyna grać. Pozostała część publiczności klaszcze w sposób prezentowany przez Ricky’ego, a także mruczy lub podśpiewuje w rytmach Afryki.

Kolorowa parada z Ricky Lion'em, w rytmie bębnów afrykańskich rozpocznie się w sobotę o 17:00 koło Starego Ratusza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

3. Karpaty Magiczne to projekt muzyczny łączący w sobie tradycje Rumunii, Węgier, Ukrainy, Polski i Słowacji. Projekt Karpaty Magiczne (Magic Carpathians Project) od 15 lat konsekwentnie proponuje muzykę hybrydyczną, wymykającą się gatunkowym określeniom, zainspirowaną tradycjami muzycznymi łuku Karpat i Azji Centralnej, ale wyrastającą z ducha improwizacji. Oryginalne brzmienia niezwykłych instrumentów, takich jak słowacka fujara pasterska, chińskie organki lu-sheng czy indyjskie cymbały santoor znakomicie współgrają z nietypowo potraktowanym głosem i odnajdują nowy wymiar w kontekście współczesnych idiomów muzycznych, nie stroniących od preparowanej gitary elektrycznej czy analogowej elektroniki domowej produkcji. Poboczne projekty Anny Nacher i Marka Styczyńskiego eksplorują obszary real-time music, a także nietypowo traktowanej muzyki ambient, ze szczególnym wykorzystaniem dźwięków otoczenia (soundscapes). Projekt wystartuje w piątek, o 18:45 na scenie staromiejskiej.  

4. Kolejną propozycją jest niezwykły projekt muzyczny grupy ŜANĜO Zmiana Wibracji Ziemi (Muzyka Świata). To 8-osobowy skład i 25 instrumentów na jednej scenie. Grupa prezentuje muzykę wpisując się w nurt World Music – Muzyka Świata. Idea przyświecająca działaniom twórczym to prezentacja elementów tradycji wszystkich kontynentów kuli ziemskiej jako zintegrowanej wspólnoty. Artyści biorący udział w przedsięwzięciu to globtroterzy chłonący kulturę świata, uczący się gry od mistrzów z Afryki, Ameryki, Azji, Australii i Europy. Dzięki tym doświadczeniom oryginalne instrumenty z odległych zakątków globu mogą zabrzmieć wspólnie. Program koncertowy prezentuje muzykę autorską, do której powstania przyczyniła się inspirująca różnorodność muzycznych kultur świata. W wykonaniu artystów dolnośląskich, wchodzących w skład zespołu ŜANĜO, tradycja etniczna Ziemi jest monolitem. Muzycy nie zapominają również o własnych korzeniach z powodzeniem przeplatając występy słowiańskimi instrumentami dętymi i smyczkowymi, związanymi z folklorem rodzimym. Przesłanie  przedsięwzięcia „ŜANĜO – Zmiana Wibracji Ziemi” - jest podobne do tego, które skłoniło Ludwika Zamenhofa do stworzenia międzynarodowego języka esperanto - język, który jest sposobem na komunikowanie się, ale nie wypiera mowy regionalnej. Język, który nie jest obcy dla nikogo na świecie, jest tym, czym muzyka ŜANĜO, gdzie śpiewane teksty tłumaczone są na esperanto - ŜANĜO DE LA VIBRADO DE LA TERGLOBO (ZMIANA WIBRACJI ZIEMI).
Początek w sobotę o godz 19:30, przy Starym ratuszu WBP.
 
5. Paprykalaba to niezwykły projekt muzyczny oparty na wykorzystaniu instrumentów z warzyw. Dlaczego orkiestra warzywna? – Członkowie orkiestry swoje instrumenty, na których grają w Paprykalabie, wykonują własnoręcznie z warzyw. To eksperyment polegający na poszukiwaniu dźwięków, jakie można wydobyć z nietradycyjnego materiału. Uczestnictwo w orkiestrze warzywnej nie wymaga wcześniejszego przygotowania muzycznego, a ponieważ instrumenty wykonujemy samodzielnie z taniego, tymczasowego tworzywa-warzywa. Oznacza to, że Paprykalaba pozwala rozwijać swój potencjał muzyczny (i aktorski!) każdemu. Ponadto zespół to również Perkalaba cover band, nawiązujący do twórczości ukraińskiej kapeli Perkalaba, która była inspiracją do własnych prób muzycznych. Spotkanie z zespołem to warsztaty, podczas których uczestnicy samodzielnie wykonują instrumenty z warzyw przy wsparciu członków Paprykalaby, a następnie uczą się na nich grać i wykonują koncert na podsumowanie.
Niedziela, godz. 15:00 przy Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
   
Szczegółowy program Dni Jakubowych przedstawia się następująco:

22.07 (piątek)
Galeria Rynek
• 14:00-17:00 – Warsztaty „Zaprojektujemy pocztówki z miasta Olsztyna”

Prowadzenie: Grupa Artystyczna ROKOSZ

Scena Staromiejska
• 18:30 – Oficjalne Otwarcie Dni Jakubowych
• 18:45 – Karpaty Magiczne - projekt muzyczny łączący w sobie tradycje Rumunii, Węgier, Ukrainy, Polski i Słowacji.
• 20:00 – Muzyka Sfer - koncert jest wyjątkową kombinacją brzmienia gongów i mis dźwiękowych z muzyką elektroniczną; to połączenie jednych z najstarszych instrumentów naszej cywilizacji z elektronicznymi, takimi jak m.in. syntezatory, loopery, gitara elektryczna.

23.07 (sobota)
Galeria Rynek
•    14:00-18:00 – Warsztaty "Coś niezwykłego, czyli roślinna rzeźba kinetyczna!"
Prowadzenie: Grupa Artystyczna ROKOSZ

Scena Staromiejska i skwer przy aptece:

• 12:00 – Ryszard Bazarnik i Największy Bęben Świata - największy bęben świata to gigantyczny instrument, który mierzy 10 metrów średnicy membrany, waży ok. 3 tony. Dookoła Bębna może grać stojąc wygodnie około 100 osób. Bazarnik prezentował bęben między innymi w Dubaju, a także bił z nim rekord Guinessa podczas Przystanku Woodstock w Jarocinie.
• 12:30 – urodziny Starówki Razem - wszyscy świętujemy Pierwsze Urodziny Starówki, będzie specjalny tort oraz wiele atrakcji i konkursów!
• 14:00 – Ricky Lion - interaktywne warsztaty na 30 bębnów afrykańskich oraz koncert.
• 15:00 – Największy Bęben Świata
• 15:30 – Hang drum – Marcin Jaskowski - Hang drum - legendarny bębenek, najmłodszy instrument na świecie, otacza niezwykły nimb tajemniczości z dwóch powodów - ma dźwięk poruszający duszę i nie można go kupić w żadnym sklepie.
• 17:00 – Ricky Lion - kolorowa parada z udziałem publiczności w rytmie bębnów afrykańskich.
• 18:00 – Największy Bęben Świata
• 19:30 – Sango  - Muzyka Świata - wielokulturowy koncert: 8-osobowy skład i 25 instrumentów na jednej scenie. Grupa prezentuje muzykę wpisując się w nurt World Music – Muzyka Świata.

24.07 (niedziela)
• 11:00 – Msza św. w intencji miasta i mieszkańców, Bazylika konkatedralna św. Jakuba w Olsztynie

Scena Staromiejska i skwer przy aptece:
• 12:00 – Największy Bęben Świata
• 13:00 – Shannon - Warsztaty dla dzieci i wspólne poznawanie instrumentów celtyckich.
• 15:00 – Paprykalaba - niezwykły projekt muzyczny oparty na wykorzystaniu instrumentów z warzyw. Członkowie orkiestry swoje instrumenty, na których grają w Paprykalabie, wykonują własnoręcznie z warzyw. To eksperyment polegający na poszukiwaniu dźwięków, jakie można wydobyć z nietradycyjnego materiału.
• 16:00 – Shannon - koncert muzyki irlandzkiej, szkockiej i bretońskiej.

25.07 (poniedziałek)
Bazylika konkatedralna św. Jakuba
• 19:45 – Koncert Jakubowy: Tryptyk Rzymski – do poezji Jana Pawła II, muz. Fryderyk Stankiewicz
Adam Szymański – recytator; Fryderyk Stankiewicz – instrumenty klawiszowe; Romuald Szałek – flety podłużne, instrumenty perkusyjne; Sylwia Feldmann, Magdalena Michalak, Katarzyna Regulska, Adam Michalak, Eryk Szolc – wokaliści (Kalisz); Andrzej Chorosiński – organy (Warszawa)

W programie także:
•  Jarmark Jakubowy
•  24 lipca, godz. 12:00–14:00 Zlot Zabytkowych Samochodów (teren przy Galerii Sowa).

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl