Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-07-22 11:57 | Rozmiar tekstu: A A A

Radni zakazali wnoszenia na obszar CRS Ukiel mocniejszych trunków

Olsztyn24
CRS Ukiel w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W trybie nadzwyczajnym zebrali się dzisiaj (22.07) olsztyńscy radni na XXVI sesji Rady Miasta. W porządku obrad sesji zwołanej na wniosek prezydenta była tylko jedna sprawa - wprowadzenie zakazu wnoszenia oraz spożywania na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel wódki i innych mocniejszych niż „zwykłe” piwo napojów alkoholowych.

Jak tłumaczyli radnym prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień Błażej Gawroński, potrzeba dokonania szybkich zmian w uchwale ustalającej liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 promila alkoholu (z wyjątkiem piwa) wynika z pijackich burd, jakie w ostatnim czasie miały miejsce na terenie CRS Ukiel.

- To, co się stało w ostatnich dwóch tygodniach, przerosło wszelkie nasze wyobrażenia - mówił prezydent Piotr Grzymowicz. - Od naszych służb słyszę jednak, że przy obecnie obowiązującym prawie miejscowym, nie są w stanie skutecznie reagować wobec osób, które piją alkohol na plaży, ale nie zakłócają porządku publicznego. Otrzymałem też wiele żądań od mieszkańców, aby na plaży miejskiej zrobić porządek. Dlatego zleciłem przygotowanie stosownej uchwały, jak i poprosiłem o zwołanie tej sesji w trybie nadzwyczajnym. Bo to, co możemy jeszcze w tym roku zmienić, powinniśmy zmienić.
R E K L A M A
banner
Radni, co do zasady, zgodzili się, że zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym w obiektach CRS Ukiel powinno być priorytetem. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy zaproponowana przez prezydenta zmiana w obowiązujących przepisach przyniesie oczekiwany skutek. Pamiętać bowiem należy, że na plażę nadal będzie można wnosić i pić „zwykłe” piwo. Nadal też mocniejsze trunki będzie można kupić w znajdujących się w obiektach CRS restauracjach i kawiarniach, a trunki te można będzie konsumować nie tylko wewnątrz sprzedających je lokali, ale także w znajdujących się na plaży letnich ogródkach. Zdaniem większości uczestniczących w dyskusji nad projektem uchwały, wprowadzenie jednak nawet takiej „protezy”, jak zaproponowana przez prezydenta uchwała, może pomóc w walce o bezpieczeństwo korzystających z obiektów CRS Ukiel.

- Ja nie mówię, że ta uchwała cokolwiek wyleczy, ale jest potrzebna chociażby po to, żeby stan prawny był uregulowany - mówił radny Czesław Jerzy Małkowski. - Ale nie łudźmy się, że ta uchwała od razu wykluczy złe zachowania złych ludzi. Jak będą źli ludzie, to będą się źle zachowywać. Ta uchwała umożliwi jednak podejmowanie interwencji w takch sprawach.

Radny Małkowski zwrócił także uwagę, że więcej wysiłku trzeba poświęcić kulturze picia alkoholu, bo zakaz wnoszenia na plażę mocniejszego alkoholu sprawy nie rozwiąże, bowiem piwem też można się „narąbać”.

Badziej krytycznie do zaproponowanego przez prezydenta projektu uchwały odniósł się radny Dariusz Rudnik.

- Kiedy zobaczyłem projekt tej uchwały miałem wrażenie, że jest to zmiana mająca na celu chronienie interesów przedsiębiorców, którzy mają lokale na terenie CRS, gdzie jest prowadzony wyszynk alkoholu - powiedział m.in. przewodniczący klubu radnych PiS. - Nasuwa się stare powiedzenie, że hipokryzja to hołd oddany cnocie przez występek. Jeżeli służby nie mogą sobie poradzić z problemem, to może chociaż ograniczmy sprzedaż alkoholu do zamkniętych przestrzeni kawiarni i restauracji, które się tam mieszczą. Jakoś sobie nie wyobrażam sytuacji, gdy strażnik miejski będzie zwracał uwagę komuś, kto na plaży będzie pił piwo „z torebki”, kiedy kilka metrów dalej inni będą pili alkohol pod parasolami „lege artis”.

Radny Rudnik zaproponował uzupełnienie prezydenckiego projektu uchwały o zapis zakazujący wnoszenia i spożywania napojów alkoholowych oraz przebywania w stanie wskazującym na użycie alkoholu lub innych środków odurzających we wszystkich miejskich obiektach sportowych i rekreacyjnych. Poprawka ta została jednak uznana za niezgodną z ustawą o wychowaniu w trzeźwości przez ratuszowego radcę prawnego, a następnie odrzucona przez większość radnych.

Ostatecznie projekt uchwały zaproponowany przez prezydenta Olsztyna został przyjęty prawie jednogłośnie. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 20. radnych, a tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zakaz wnoszenia i spożywania mocniejszych alkoholi w obiektach CRS Ukiel w Olsztynie zacznie obowiązywać po upływie 14. dni od ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Z D J Ę C I A
P L I K   M P 3
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Pliki MP3 do artykułu
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl