Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2016-07-31 21:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Polsko-niemieckie rozmowy o osobach niepełnosprawnych

Olsztyn24
Polsko-niemieckie rozmowy o osobach niepełnosprawnych | Więcej zdjęć »
Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy, przygotowana dla nich oferta edukacyjna i możliwości aktywizacji. To główne tematy poruszane podczas wizyty niemieckiej delegacji w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

Goście przybyli do powiatu olsztyńskiego w ramach obchodów jubileuszu 10-lecia partnerstwa gmin Bramsche i Biskupiec. Wśród prawie 50-osobowej grupy Niemców znaleźli się burmistrz Bramsche Heiner Pahlmann, jego poprzedniczka Liesel Höltermann, koordynator współpracy partnerskiej Manuela Hintz oraz pracownicy instytucji zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym.

- Cieszę się z tego spotkania, jesteście tu zawsze mile widziani – powitała gości starosta olsztyński Małgorzata Chyziak. – Bardzo ważne jest, żeby rządy naszych państw współpracowały ze sobą. Należy jednak podkreślić, że prawdziwe partnerstwo odbywa się na szczeblach samorządowych i pomiędzy zwykłymi obywatelami.
R E K L A M A
banner
Podobnego zdania był burmistrz Bramsche.

– Nawet jeśli pomiędzy narodami dochodzi do pewnych nieporozumień politycznych, to jeśli zwykli ludzie się rozumieją, to partnerstwo ma szansę przetrwać. Rozmowy, wzajemne poznawanie się – to jest dla nas najważniejsze – mówił Heiner Pahlmann.

Porozumienie powiatów olsztyńskiego i Osnabruck, a także gmin na ich obszarze, realizowane jest na wielu płaszczyznach. Tym razem goście z Niemiec chcieli poznać sposoby radzenia sobie samorządu powiatu olsztyńskiego z kwestią pomocy osobom niepełnosprawnym. Ten temat przedstawił dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Arkadiusz Paturej.

– W powiecie żyje ponad 13 tysięcy osób z różnymi niepełnosprawnościami - powiedział Arkadiusz Paturej. - Około 650 z nich korzysta z oferty 6 Domów Pomocy Społecznej. Naszym priorytetem są działania umożliwiające osobom niepełnosprawnym jak najdłuższe przebywanie w swoim środowisku. Powiat otrzymuje ze środków centralnych 3 mln zł, dzięki którym może pomóc 1100 osobom, czy to w postaci opłacenia turnusów rehabilitacyjnych, likwidacji barier architektonicznych, czy dopłat na zakup sprzętu medycznego. Z kolei Warsztaty Terapii Zajęciowej w DPS-ach aktywizują i przygotowują do podjęcia pracy.

Jak mówiła Katarzyna Pietkiewicz, zastępca dyrektora Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego, na koniec czerwca br. zarejestrowanych było 359 osób niepełnosprawnych. Ponad 54% stanowią osoby powyżej 50 r. ż., a 71,3% – mieszkańcy wsi.

– Najbardziej niepokojące jest zjawisko niskiego wykształcenia osób niepełnosprawnych pozostających bez pracy - poinformowała Katarzyna Pietkiewicz. - Aż 47,3 % posiada wykształcenie gimnazjalne i niższe, a tylko 4,5 % ukończyło studia wyższe. 76,8 % stanowią osoby z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, 22% – umiarkowanym i 1,2% – znacznym.

Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy, ma prawo korzystać ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, tak jak osoby zdrowe.

– Są to staże, prace interwencyjne, szkolenia, dofinansowanie studiów podyplomowych lub podjęcia działalności gospodarczej. Do tej pory w 2016 r. pracę podjęło 100 osób niepełnosprawnych, w tym 8 w ramach robot publicznych, 11 – prac społecznie użytecznych, z poradnictwa zawodowego skorzystało 150 osób. Najczęstsze oferty pracy to: sprzątaczka, pracownik ochrony, magazynier, pomoc kuchenna, pracownik gospodarczy/ porządkowy/ fizyczny, sprzedawca – kasjer – relacjonowała Katarzyna Pietkiewicz.

Na przykładzie działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żardenikach, niemieccy delegaci mieli okazję zapoznać się ze stosowanymi w powiecie działaniami edukacyjno-opiekuńczymi. Nie zabrakło też akcentu artystycznego. W repertuarze inspirowanym kulturą cygańską zaprezentował się zespół „Malwa” z DPS w Jezioranach. Duże zainteresowanie wzbudziła też ekspozycja rękodzieła artystycznego podopiecznych DPS z Olsztynka, Jonkowa, Jezioran, Barczewa i Grazym.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl