Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
MBM | 2016-08-26 18:56 | Rozmiar tekstu: A A A

XVI Sesja Rady Powiatu w Olsztynie

Olsztyn24
XVI Sesja Rady Powiatu w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Zmiany w budżecie i przeciwdziałanie przemocy w rodzinie były głównymi tematami XVI Sesji Rady Powiatu w Olsztynie, która odbyła się dzisiaj (26.08) w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. Wśród gości znaleźli się m.in. przewodniczący Rady Miejskiej w Barczewie Andrzej Maciejewski, dyrektor PSSE Teresa Parys, dyrektor UPPO Krystyna Dudzińska, p.o. prezesa Zarządu spółki „Fotowoltaika” Radosław Nowosielski i szef PSD Artur Bal.

Część zmian w planie finansowym Powiatu dotyczy spraw drogowych. Decyzją radnych Powiat przeznaczy w 2017 r. 800 tys. zł na pokrycie 50% wartości wkładu własnego w projekcie budowy ulicy Rumiankowej w Bartągu oraz przebudowy drogi dojazdowej Gryźliny–Zielonowo. Zadanie będzie realizowane w partnerstwie z gminą Stawiguda w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Na wsparcie może też liczyć Biskupiec. Jeszcze w roku bieżącym Powiat udzieli gminie wsparcia w wysokości 408 tys. zł na przebudowę drogi gminnej w ciągu ulicy Harcerskiej.

To inwestycje drogowe, które realizujemy w formie pomocy finansowej, w ramach wzajemnych świadczeń oraz dobrej współpracy samorządów powiatu i gmin – powiedziała starosta Małgorzata Chyziak.
R E K L A M A
banner
Kolejne zmiany w budżecie wiążą się z pozyskaniem przed dwie powiatowe szkoły środków unijnych na łączną kwotę prawie 315,5 tys. zł. Dofinansowanie pozwoli na realizację z Zespole Szkół w Dobrym Mieście projektu „Czas na staż”, który zakłada odbycie przez pełnoletnich uczniów technikum staży zawodowych w przedsiębiorstwach. W Zespole Szkół w Olsztynku z kolei dodatkowe fundusze pozwolą na uruchomienie od września br. nowego kierunku kształcenia „technik technologii żywności”. Pracownia analizy żywności zostanie doposażona, a nauczyciele otrzymają wsparcie na ukończenie podyplomowych studiów specjalistycznych. Nowy kierunek będzie uruchomiony z myślą o rynku lokalnym, szkoła nawiązała już w tej sprawie porozumienie z przedsiębiorstwem Tymbark w Olsztynku.

Decyzją radnych zmienią się nazwy Domów dla Dzieci w Olsztynku. Do tej pory placówki interwencyjna i socjalizacyjna nosiły miano „Nad Jeziorem” i „Nad Jeziorem 2”, co było powodem częstych pomyłek. Wychowankowie jednostek sami zaproponowali nowe nazwy:  „Zgoda” i „Pod Skrzydłami”, które radni zaakceptowali.

W trakcie sesji została też przyjęta uchwała w sprawie przygotowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie „Programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Powiecie Olsztyńskim na lata 2016-2020”. Projekt powstał przy współpracy z miejskimi i gminnymi ośrodkami pomocy społecznej, policją, sądem i prokuraturą, a także poradnią psychologiczno-pedagogiczną i olsztyńskim starostwem. Wśród zakładanych działań jest m.in. stworzenie spójnego systemu współpracy i przepływu informacji między podmiotami działającymi na rzecz rodzin zagrożonych przemocą, podnoszenie kwalifikacji osób zajmujących się problemem, zwiększanie wiedzy opiekunów na temat właściwych metod wychowawczych dzieci, nauka umiejętności samokontroli, wskazanie samym dzieciom sposobów reagowania w sytuacji zaistnienia przemocy.

Jednym z ostatnich tematów, którym zajęli się radni, był problem zawieszenia małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim.

Taka sytuacja wpływa na pogłębienie trudnej sytuacji ekonomicznej regionu. Obecny stan skutkuje obniżeniem stopy życiowej mieszkańców. Problem dotyka zwykłych obywateli, małych przedsiębiorców, dla których handel przygraniczny był jedynym źródłem dochodu. To nie jedyny aspekt tej sytuacji. Trud wkładany od 2011 r. w budowanie dobrych sąsiedzkich kontaktów został zaprzepaszczony. Przecież współpraca i wymiana doświadczeń pozwalają na poznanie drugiej kultury, co w sytuacjach trudnych politycznie, może mieć wpływ na zachowanie przyjaznych relacji. Wielka polityka nie może się odbijać na zwykłych mieszkańcach  – mówili radni.

Ma zostać przesłany list w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych i administracji, a także do wiadomości parlamentarzystów z Warmii i Mazur.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl