Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2016-09-14 19:13 | Rozmiar tekstu: A A A

Rodzice zastępczy na wagę złota

Olsztyn24
Piknik odbył się w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Około 250 osób wzięło udział w I Sportowym Pikniku Rodzin Zastępczych Powiatu Olsztyńskiego, który odbył się w minioną sobotę (10.09) na stadionie KKS Warmii Olsztyn. Nie zabrakło konkursów, nagród i dobrej zabawy. Uhonorowane zostały też osoby prowadzące od ponad 10 lat rodzinne domy dziecka i pełniące funkcję zawodowej rodziny zastępczej. Dowodem na to, że impreza się udała, jest frekwencja oraz uśmiechy na twarzach uczestników. Nie zawiedli też darczyńcy.

Choć Piknik Sportowy organizowany był po raz pierwszy, pomysł promocji sportu w rodzinie nie jest nowy. Od ponad dwóch lat pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wśród rodzin zastępczych propagują aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.

Zwracamy uwagę na to, co dzieci jedzą, jak wypoczywają i czy uprawiają sport – opowiada dyrektor PCPR Arkadiusz Paturej. – Piknik taki jak ten jest też świetną okazją do integracji rodzin zastępczych z rodzinami pracowników PCPR. Kontakt w sytuacjach innych niż zawodowe przekłada się na lepsze relacje w późniejszym czasie. Poza tym wszyscy mieliśmy dobrą zabawę.
R E K L A M A
banner
Osoby głodne rywalizacji mogły wziąć udział w meczach piłki nożnej. W szranki stanęła drużyna rodzin zastępczych z zastępem cheerleaderek oraz waleczni pracownicy PCPR-u z zapasem zapału i entuzjazmu. Po walce zakrapianej słonym potem, wynikiem 2:0 wygrała drużyna rodzin zastępczych. Następnie rozegrany został mecz pomiędzy dwoma drużynami, w skład których wchodziły dzieci z rodzin zastępczych. Zwycięzcy tego meczu spotkali się na murawie boiska z Drużyną Rodzin Zastępczych. Po zaciętej rywalizacji ostateczne zwycięstwo odniosła drużyna dzieci. Medale i dyplomy wręczał dyrektor Arkadiusz Paturej, tym razem w roli kapitana drużyny pracowników PCPR-u.

Nie zabrakło współzawodnictwa na polu artystycznym. W trakcie pikniku odbył się konkurs plastyczny „Moje wspomnienia z wakacji”, w którym wzięło udział blisko czterdziestu młodych malarzy i rysowników – najmłodszy miał dwa lata! Wszystkie dzieci zostały nagrodzone dyplomami, upominkami i słodyczami. Jury najciekawsze prace uhonorowało dodatkowymi atrakcyjnymi nagrodami.

Na stadionie przez cały czas trwania pikniku odbywały się pokazy karate, podnoszenia ciężarów, szermierki i rugby. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w tych dyscyplinach sportu. Nie zabrakło też ogromnych baniek mydlanych, zjeżdżalni, zabaw z animatorkami, czy mrożących krew w żyłach wyścigów w potrójnych portkach oraz potrójnych nartach. Ci, którzy opadli z sił, mogli się pokrzepić zupą grochową. Rozbuchane emocje „ostudził” wodny pokaz Straży Pożarnej.

Jednym z najważniejszych punktów imprezy było uhonorowanie osób, które od co najmniej dziesięciu lat prowadzą rodzinne domy dziecka i pełnią funkcję rodzin zastępczych. Są to Barbara i Wojciech Czajka, Anna i Grzegorz Drozdowscy, Mariola i Leszek Karazniewicz, Jadwiga i Dariusz Kostyra, Halina i Kazimierz Łojowscy oraz Ewa i Janusz Stodolnik. Wyróżnieni rodzice zastępczy otrzymali okolicznościowe adresy sygnowane przez starostę olsztyńskiego i dyrektora PCPR. Nagrodą niespodzianką były vouchery na pobyt w hotelu SPA.

Na terenie powiatu olsztyńskiego funkcjonuje dwieście rodzin zastępczych, w tym dwadzieścia jeden zawodowych i pięćdziesiąt niezawodowych, pozostałe to rodziny spokrewnione. Jak podkreśla dyrektor Arkadiusz Paturej, rodziny zastępcze są niemal na wagę złota.

– Po pierwsze koszt utrzymania dziecka w domu zastępczym w porównaniu z placówką opiekuńczo-wychowawczą jest ponad dwukrotnie tańszy. A po drugie i najistotniejsze, pobyt w rodzinie, nawet jeśli nie jest to rodzina naturalna, a zastępcza, jest zdecydowanie bardziej zasadny wychowawczo. Dążymy do tego, żeby jak najwięcej dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują opieki, trafiało do domów rodzin zastępczych, a tylko w ostateczności do dużych placówek.

I Sportowy Piknik Rodzin Zastępczych Powiatu Olsztyńskiego zdecydowanie się udał. Organizatorzy już myślą nad przyszłorocznym programem, podkreślają przy tym ogromny udział osób i firm, które bezinteresownie włączyły się w akcję. Jedni użyczyli miejsca, inni zorganizowali pokazy, nagłośnienie, wyżywienie, nagrody w konkursach i opiekę. Wśród nich znaleźli się: Koleżeński Klub Sportowy Warmia Olsztyn, Supermarket Piotr i Paweł, Karuzela Kultury, Fundacja Ratujmy Życie, SKF Zjednoczeni Olsztyn, Klub Hajduczek, Rugby Team Olsztyn, Olsztyński Klub Kyukushin Karate, Rafał Wiśniewski – film, KASTOR – Piotr Piejdak, Przemysław Hernik, Warmińsko–Mazurski Związek Piłki Nożnej, Szkoła Języków Obcych - British School, Agencja Interaktywna Bloomnet, Hurtownia Zszywka – Joanna Kochańska, P.P.H.U. Artex, Ewa Kowalska, Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych, Beata Jastrzębowska, Iglotex, Chorągiew Warmińsko–Mazurska ZHP,Ochotnicza Straż Pożarna Olsztyn–Gutkowo, Fundacja Serapian – Arkadiusz Skawski, Roman Brodawka – Agent Ubezpieczeniowy, Księgarnia Tak Czytam, KFC Olsztyn, Mc Donalds Olsztyn, Salon zabaw Warmiolandia, Miejska Informacja Turystyczna – INFO Olsztyn, Kino Helios w Olsztynie, Restauracja Sphinks – Marcin Nadolny, Bank Żywności w Olsztynie, Hurtownia „Kaj”, Eranova, CRS Ukiel, Park Rozrywki Aktywnej Bartbo, Stołówka Polska, M2 Events, Małgorzata i Radosław Skutnik, Małgorzata Moszczyńska – Agent Ubezpieczeniowy i Tomasz Domżalski – Asics.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl