Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Tadeusz Iwiński | 2016-10-07 17:36 | Rozmiar tekstu: A A A
Portugalska lekcja dla PiS i Polski

Antonio Guterres przyszłym Sekretarzem Generalnym ONZ

Olsztyn24
 
Przed dwoma tygodniami w Funchal na Maderze kupiłem rano najpoważniejszą gazetę portugalską „Diario de Noticias”, a tam na pierwszej stronie widniało duże zdjęcie trzymających się za ręce trzech czołowych polityków, idących po Manhattanie - do siedziby Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. To obecny prezydent Marcelo Rebelo de Sousa (konserwatysta, wybrany z ramienia partii nazywającej się „dla niepoznaki” Socjaldemokratyczna), była głowa państwa Jorge Sampaio oraz socjalista Antonio Guterres, stojący przez 7 lat (1995-2002) na czele lewicowego rządu, a obecnie aspirujący do kierowania ONZ-em.

Obszerny tekst pt. „Marcelo silnie wspiera Guterresa” akcentował wspólne wysiłki władz w Lizbonie, dyplomacji i całego świata tamtejszej polityki na rzecz wyboru rodaka, choć przez wiele lat ci politycy rywalizowali ostro ze sobą na forum krajowym. Przywołuję tę fotografię i ów tekst w momencie, gdy Jarosław Kaczyński właśnie zapowiedział, iż rząd PiS prawdopodobnie nie poprze kandydatury Donalda Tuska na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. Pomyślałem sobie, iż niemal zawsze na różnych spotkaniach i konferencjach międzynarodowych delegacje obu naszych krajów (ze względu na kolejność alfabetyczną) siedzą obok siebie, a jakże odmiennie pojmuje się obecnie nad Wisłą i Tagiem interes narodowy, wspólne dobro, a nawet patriotyzm!

Portugalskie podejście, KŁADZENIA AKCENTU NA TO CO ŁĄCZY, a nie dzieli, przynosi skutki. Właśnie dziś, po wielodniowych sześciu rundach „głosowania orientacyjnego”, Rada Bezpieczeństwa ONZ formalnie zaaprobowała kandydaturę Guterresa, który 1 stycznia 2017 r. zostanie DZIEWIĄTYM w historii sekretarzem generalnym tej liczącej 193 państwa organizacji, przejmując tę funkcję po 10 latach z rąk Ban Ki Moona z Korei Południowej. Aprobata Zgromadzenia Ogólnego to już jedynie formalność.
R E K L A M A
banner
To dobry wybór. 67-letni Antonio Guterres, którego nieźle znam, m.in. z działalności w ruchu socjalistycznym, ale także z szeregu spotkań w Europie i w Afryce, to doświadczony polityk. W latach 1992-2002 kierował Partią Socjalistyczną w Portugalii, a ponadto był przewodniczącym (1999-2005) Międzynarodówki Socjalistycznej - po Pierre Mauroy, a przed Georgem Papandreu. Inżynier z wykształcenia, nauczyciel akademicki, świetny mówca, miał też tę zaletę w wyborach, iż pochodzi ze stosunkowo małego kraju. Ale według mnie czynnikiem decydującym okazało się skuteczne kierowanie przez 10 lat (do 2015 r.) Urzędem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) z siedzibą w Genewie. Zna więc mechanizmy funkcjonowania skomplikowanej struktury, jaką jest system Narodów Zjednoczonych, a przy tym problemy migrantów i uchodźców stały się jednym z najważniejszych wyzwań globalnych.

Z początku Guterres nie wydawał się faworytem. Po sekretarzach generalnych z Afryki (Kofi Annan) i Azji - w ramach nieformalnej rotacji geograficznej - kolejność winna przypadać na reprezentanta Europy Środkowo-Wschodniej i na kobietę (dotąd tę funkcję pełnili wyłącznie mężczyźni). Zgłoszono 12 kandydatów, w tym m.in. byłą premier Nowej Zelandii Helen Clark, byłych szefów dyplomacji Słowacji (Miroslav Lajcak) i Serbii (Vuk Jeremic), a także dwie przedstawicielki Bułgarii - Irinę Bokową (kieruje obecnie UNESCO) i Kristalinę Georgievą (byłą wiceprezes Banku Światowego, aktualnie wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej). Ta ostatnia uchodziła za faworytkę niemiecką i osobiście kanclerz Angeli Merkel. Ale kluczowe w tym procesie selekcji jest stanowisko mających prawo veta 5 stałych członków Rady Bezpieczeństwa. Stąd taki, a nie inny wyniki. W finalnym głosowaniu Portugalczyk miał otrzymać 13 głosów „za”, nikt nie był przeciw, a delegaci dwóch państw „nie wyrazili opinii”. Można przy tym postawić dolary przeciwko orzechom, że zastępcą Guterresa zostanie kobieta.

Organizacja Narodów Zjednoczonych od lat znajduje się w kryzysie. Poza wątkami finansowymi, jej naczelną słabością jest to, iż de facto odzwierciedla ona powojenny układ sił w skali globalnej. A liczne próby reformy Rady Bezpieczeństwa nie udają się. Zaś w polskim kontekście warto przypomnieć rzadko przywoływaną myśl Stanisława Staszica, że: „Nad wszystkie pożytki i szczęśliwości naród, który chce być wolnym, przenosić powinien WEWNĘTRZNĄ ZGODĘ”. W szczególny sposób odnosi się to do działań na forum międzynarodowym.

Tadeusz Iwiński

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl