Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-10-10 17:51 | Rozmiar tekstu: A A A

Nie dla chaosu w szkole!

Olsztyn24
Pikieta nauczycieli z ZNP pod Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie | Więcej zdjęć »
„Nie dla chaosu w szkole” to główne, ale nie jedyne hasło skandowane dzisiaj (10.10) pod Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie podczas pikiety zorganizowanej przez Warmińsko-Mazurski Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego w Olsztynie w proteście przeciwko planowanej przez rząd reformie oświaty. Podobne pikiety odbyły się dzisiaj także w 16. innych miastach w Polsce.
 
- Powód protestu jest w zasadzie jeden, chociaż konsekwencje propozycji, które ma minister Anna Zalewska mogą być wielorakie - wyjaśnił dziennikarzom Janusz Koziński, prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, przewodniczący zgromadzenia pod Urzędem Wojewódzkim. - Protestujemy przeciw pomysłom pani minister, czyli przeciwko likwidacji gimnazjów, jako jednego z etapów kształcenia w polskiej szkole.

Zdaniem prezesa Kozińskiego pomysły minister edukacji Anny Zalewskiej, to złe pomysły.

- Po pierwsze - zmiany nie są przygotowane - mówił Koziński. - Nieprawdą jest to, co pani minister Zalewska powiedziała 26 czerwca w Toruniu, że te propozycje przygotowali obywatele. Bo jak wczytamy się w stanowiska środowisk, które są coraz bardziej zainteresowane tym, co może spotkać oświatę - korporacji samorządowych, stowarzyszenia kadry kierowniczej oświaty, środowisk akademickich - to tam mamy bardzo mocną krytykę tego, co pani minister proponuje, i wręcz stwierdzenia, że oni nie widzieli żadnych konsultacji, o których mówi pani minister.
R E K L A M A
banner
Prezes Koziński jest przekonany, że obecnie obowiązujący system szkolnictwa sprawdził się.

- Wszystkie badania międzynarodowe w sposób jednoznaczny wskazują, że wyniki polskich uczniów są jednymi z najlepszych w Europie, w świecie - powiedział Koziński. - Wiele państw zastanawia się, jak przy tak niskich nakładach zbudowaliśmy niezły system edukacyjny. Oczywiście nie mówimy, że tego systemu nie należy doskonalić. Mamy świadomość, że otoczenie szkoły się zmienia, że przed szkołą stoją nowe wyzwania. Jesteśmy skłonni podjąć te wyzwania, a tutaj w bardzo krótkim czasie przygotowuje się nam rewolucję w oświacie. I jak to w rewolucji bywa, będą jej ofiary. Tymi ofiarami będą dzieci, rodzice, nauczyciele, samorządy. Tego się boimy.

Do zebranych przed Urzędem Wojewódzkim przemówili zarówno przedstawiciele władz warmińsko-mazurskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, jak i licznie przybyli na pikietę politycy. Przemawiali m.in. poseł Janusz Cichoń (PO), posłanka Urszula Pasławska (PSL) i członek zarządu województwa Sylwia Jaskulska (PSL), poseł Mirosław Pampuch (.Nowoczesna), Miron Sycz - wicemarszałek województwa (PO), Władysław Mańkut - przewodniczący SLD na Warmii i Mazurach, Jarosław Słoma - wiceprezydent Olsztyna. Głos zabrali również przedstawiciele Partii Razem i Komitetu Obrony Demokracji.

Związkowcy przekazali wicewojewodzie Sławomirowi Sadowskiemu petycję z żadaniem odstąpienia od reformy systemu oświaty. Wicewojewoda wyraził zainteresowanie spotkaniem ze związkowcami z ZNP w ciągu najbliższych dni.

Pikieta pod Urzędem Wojewódzkim trwała nieco ponad godzinę.

Więcej o pikiecie na naszych filmach wideo nagranych podczas wydarzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [2]
~aqa / 2016-10-12 12:37
Każdy kto miał dziecko w gimnazjum wie, że gimnazja to pomyłka. W woj. warmińsko-mazurskim nauczyciele mają jedne z najlepszych kwalifikacji zawodowych i co za tym idzie kasę z całej Polski. A wyniki uczniów - są na szarym końcu. Uczyć, a nie pikietować!
~. / 2016-10-11 08:17
"... Wiele państw zastanawia się, jak przy tak niskich nakładach zbudowaliśmy niezły system edukacyjny ..." - system, który przygotowuje do rozwiązywania testów i zdawania egzaminów, ale w żadnym przypadku nie do funkcjonowania w dorosłym życiu. Absolwenci nie potrafiący liczyć prostych zadań oraz formułować podstawowych pism, z wiedzą na poziomie którą łatwo zweryfikować przez cykl "Matura to bzdura". Przy tak dennym efekcie końcowym, żeby relacja do kosztów była tak korzystna jak twierdzi ten Pan, koszty muszą być bliskie zera.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wypowiedź Janusza Kozińskiego - prezesa WM Okręgu ZNP

10-10-2016

image galeria
Pikieta w Olsztynie przeciwko planowanym zmianom w oświacie (1)

10-10-2016

image galeria
Pikieta w Olsztynie przeciwko planowanym zmianom w oświacie (2)

10-10-2016

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl