Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
AS/GW | 2016-10-10 18:33 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolejny dawca szpiku odnaleziony!

Olsztyn24
 
Trzydziestosiedmioletnia pani, która w Galerii Warmińskiej zarejestrowała się jako dawca szpiku będzie mogła pomóc choremu, 42-letniemu mężczyźnie. To już czwarty genetyczny bliźniak znaleziony w Galerii Warmińskiej.

- Takie informacje są najlepsze i najbardziej lubimy je przekazywać - mówi Michał Tur, dyrektor Galerii Warmińskiej i przyznaje, że genetyczną bliźniaczką dla chorego 42-letniego mężczyzny okazała się 37-letnia kobieta. - Trzymamy kciuki, by przeszczep się udał, by chory wyzdrowiał, dostał nowe życie. Bardzo dziękujemy dawczyni za jej cudowny gest, za jej dobre serce i chęć pomocy - podkreśla Michał Tur.

Galeria Warmińska kilkakrotnie organizowała akcje rejestracji dawców szpiku kostnego dla chorych na białaczkę. W ostatniej takiej akcji zarejestrowało się kolejnych 119 osób, a we wcześniejszych akcjach - ponad 3 tys. ludzi! Dzięki temu udało się znaleźć dawców w sumie dla czterech chorych osób.
R E K L A M A
banner
- To nas bardzo cieszy, to są sytuacje, dzięki którym wszyscy jesteśmy szczęśliwi, w których na nowo można uwierzyć w dobroć ludzi - podkreśla Michał Tur.

Przypominamy, że dawcą szpiku może zostać osoba zdrowa między 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Pobranie szpiku trwa chwilę i polega na wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie tej próbki zostaną potem określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Przeszczep jest zabiegiem niegroźnym dla dawcy, odbywa się w znieczuleniu i trwa kilka godzin.

Największe szanse na znalezienie genetycznych bliźniaków są w regionach, z których pochodzą chorzy.

Akcje rejestracji dawców szpiku prowadzi fundacja DKMS, która w całym kraju prowadzi szereg akcji propagujących i popularyzujących szukanie genetycznych bliźniaków dla chorych na białaczkę.

Galeria Warmińska od początku istnienia propaguje akcje mające na celu wzrost świadomości zdrowotnej naszych klientów.

- Oprócz akcji rejestracji dawców szpiku organizujemy także akcje poboru krwi, a studenci medycyny ze stowarzyszenia IFMSA przeprowadzają u nas badania profilaktyczne naszych gości – przypomina Michał Tur.

Wszystkich, którzy chcieliby zostać dawcami szpiku prosimy o śledzenie strony internetowej Galerii Warmińskiej, ponieważ wkrótce zorganizujemy kolejną edycję rejestracji dawców.

AS
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl