Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Waldemar Ziarek | 2016-10-13 23:17 | Rozmiar tekstu: A A A

W sobotę Europejska Noc bez Wypadku

Olsztyn24
Wolontariusze będą namawiać kierowców by nie pili alkoholu | Więcej zdjęć »
Piętnastego października 2016 we wszystkich krajach Unii Europejskiej odbywać się będzie Europejska Noc bez Wypadku. To międzynarodowe przedsięwzięcie inspirowane jest przez belgijską fundację Responsible Young Drivers, której celem jest ograniczenie tzw. wypadków dyskotekowych, odbywać się będzie już po raz XIII.

Kampania w Polsce organizowana jest w 27. miastach, a na Warmii i Mazurach odbędzie się w Lidzbarku Warmińskim (Fun&Joy, Terma Club) Mrągowie (Face Club), Nidzicy (Biała), Szczytnie (Pub no 9, Pub Klub Cela) i Olsztynie. Podczas wieczoru w dyskotekach wolontariusze namawiają  kierowców, aby podjęli wyzwanie trzeźwości i nie pili alkoholu, by wrócić bezpiecznie do domu. Na znak powziętej decyzji kierowcy nakładają na rękę fluoroscencyjną opaskę, która ma ich wyróżniać z tłumu, ma też być informacją, iż te osoby nie piją alkoholu. Przed opuszczeniem lokalu kierowcy w opaskach będą przebadani alkomatem. W przypadku wyniku negatywnego otrzymają specjalne nagrody a w przypadku wyniku pozytywnego pouczani są o konieczności pozostawienia pojazdu i powrotu z trzeźwym kierowcą.

Zdaniem  prof. dr hab. Małgorzaty Przybysz-Zaremby z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, eksperta naukowego Fundacji Krzysztofa Hołowczyca Kierowca Bezpieczny: „alkohol upośledza niemal każdy element procesu przetwarzania informacji w mózgu. Kierowca po wypiciu alkoholu potrzebuje więcej czasu, aby zrozumieć znaki drogowe czy zareagować na sygnalizację świetlną; dociera do niego mniej informacji. Ten negatywny wpływ jest widoczny bardziej w przypadku młodych i niedoświadczonych kierowców niż kierowców w średnim wieku. Ryzyko wypadku drogowego dla każdej dawki alkoholu spożytej przez młodego kierowcę w wieku 18-25 lat jest trzykrotnie wyższe niż w przypadku tego samego stężenia u kierowców starszych w wieku tj. 30 i więcej lat. Oczywiście opóźnienie reakcji należy traktować bardzo indywidualnie, gdyż oprócz działania alkoholu na organizm oddziałują również inne czynniki”.
R E K L A M A
banner
Kampania na Warmii i Mazurach realizowana jest przez Fundację Krzyś, Fundację Krzysztofa Hołowczyca Kierowca Bezpieczny przy wsparciu między innymi: samorządów Lidzbarka Warmińskiego, Mrągowa, Szczytna oraz Piekarni Tyrolska, Związku Pracodawców PPS, DIAGEO, Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Waldemar Ziarek

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl