Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Barbara Rytwińska | 2016-11-15 18:09 | Rozmiar tekstu: A A A

Koncert „W hołdzie polskiej Warmii” odbędzie się w sobotę w filharmonii

Olsztyn24
Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie
Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego i Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Olsztynie zapraszają w najbliższą sobotę (19.11), o godzinie 17.00, na koncert „W hołdzie polskiej Warmii” pod honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna.

W programie:

I. Pop Oratorium „Miłosierdzie Boże” pod dyrekcją kompozytora Zbigniewa Małkowicza wystąpią:
» Zespół Lumen z Poznania i kwartet A Vista z Olsztyna
» Marzena Małkowicz - śpiew, narracja
» Janusz Szrom - śpiew - gość specjalny
» Julia Stolpe - śpiew
» Chór Pasjonata pod dyrekcją Joanny Gawryszewskiej.

II. Warmia w utworach twórców: I.Krasicki, F.Nowowiejski, K.I.Gałczyński wykona:
» Chór im. Prof.W.Wawrzyczka pod dyrekcją Bogusława Palińskiego
» Maria Mikołajczak - sopran
» Ewa Wankiewicz - fortepian.
R E K L A M A
banner
III. Impresje ludowe. Suita Tańców Warmińskich „Będzie Wesele” wykona Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”.

Prowadzenie koncertu Justyna Bryszewska, redaktorka Radia UWMFM.

Informacje o wykonawcach

Zespół Muzyki Sakralnej Lumen :
To cała rodzina. Oprócz kompozytora, aranżera i dyrygenta Zbigniewa Małkowicza działają w nim także wokalistki: żona Marzena Małkowicz i córka Aleksandra Małkowicz-Figaj. Syn Michał Małkowicz jest perkusistą. Na gitarze basowej gra mąż Aleksandry – Marcin Figaj, a na gitarze akustycznej Paulina Wiśniewska-Małkowicz, żona Michała.

Zespół jest wydawcą wszystkich swoich płyt, które rozeszły się w ponad 220-tysiącach egzemplarzy. Lumen koncertuje od 2003 i ma już w swoim dorobku setki koncertów w kraju a także za granicą (USA-Chicago, Kanada-Roy Thomson Hall, w Toronto, Ukraina-Katedra Lwowska, Francja, ŚDM w Madrycie-2011,Wilno - Kościół Świętego Ducha).

Chór Pasjonata pod dyrekcją Joanny Gawryszewskiej

Działa z pasją do muzyki od pięciu lat. W bieżącym repertuarze chór wykonuje pieśni dawne i współczesne w różnych stylach o charakterze świeckim, sakralnym, ludowym, klasycznie, polsko i obcojęzycznie. Dzięki temu zmienia się świat kulturalny Gminy Świętajno, Powiatu Szczycieńskiego i Województwa Warmińsko–Mazurskiego. Wśród ważniejszych osiągnięć należy wymienić:
wydanie w 2012 roku płyty „Hej kolęda, kolęda”, nagranie czterech audycji dla Radia Olsztyn, nagrody na festiwalach i konkursach, między innymi :
- II miejsce w I Konkursie o nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna w Przeglądzie Chórów Amatorskich Olsztyn 2013,
- Brązowy Dyplom w IX Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie w 2013 roku,
- III miejsce w II Konkursie o Puchar Prezydenta Olsztyna w Przeglądzie Chórów Amatorskich Olsztyn 2014.
- II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Chórów w Morągu
- III miejsce w XVII Międzynarodowym Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych w Polanicy Zdroju.

Chór koncertował podczas „Singing Europe” ramach programu Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016 oraz na  Litwie i Białorusi. Zespół jest zaangażowany w aktywną działalność w społecznym ruchu muzycznym, będąc członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.   

Chór Prof. W. Wawrzyczka pod dyrekcją Bogusława Palińskiego

Chór Prof. Wiktora Wawrzyczka UWM pod dyrekcją Bogusława Palińskiego został założony w 1952 roku przez prof. Wiktora Wawrzyczka - kierownika katedry chemii ogólnej ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Ideę umiłowania kultury muzycznej i zrzeszania się studentów różnych dziedzin nauki wokół muzyki chóralnej przeniósł z tradycji przedwojennego Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia” w Cieszynie, którego był aktywnym członkiem.

W zespole o profilu ogólnouczelnianym reprezentującym uniwersytet na najważniejszych świętach olsztyńskiej Alma Mater śpiewają studenci i absolwenci takich wydziałów jak: geodezji, prawa, matematyki, medycyny, kształtowania środowiska, nauk technicznych czy społecznych.

W ponad 60-letniej działalności artystycznej chór śpiewał na festiwalach w wielu krajach świata, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W sierpniu br. zdobył dyplom „The Best of the Best” na Międzynarodowym Festiwalu „Balkan Folk Fest” 2016 w Warnie (Bułgaria).

Obecnie dyrygentem jest Bogusław Paliński, a instruktorem emisji głosu Małgorzata Górska.

Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”

Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Historia powstania zespołu sięga lat 60., kiedy to grupa studentów postanowiła powołać grupę taneczną kultywującą polski folklor. Od początku istnienia zespół działał przy swojej uczelni, która, wśród wielu instytucji popierających działalność artystyczną „Kortowa”, jest jego największym opiekunem i mecenasem. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa blisko 70. studentów i absolwentów UWM.

Od lat „Kortowo” czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Poprzez taniec i muzykę wiernie odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy. Tancerze prezentują program w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. Wieloletni dorobek „Kortowa” jest dziełem wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki i tańca, którzy przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza artystycznego zespołu. Repertuar jest bogaty i zróżnicowany. Zespół przedstawia tańce narodowe: Poloneza, Mazura, Kujawiaka i Oberka, widowisko z regionu warmińskiego, pieśni i tańce ludowe z terenów niemalże całej Polski, a wśród nich obrazki sceniczne min. z: Kurpi Zielonych, Lublina, Kujaw, Rzeszowa, Krakowa, Podhala, Łowicza, Warmii oraz Śląska.

Piękno polskiego folkloru mogła wielokrotnie podziwiać publiczność Włoch, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Rosji, Litwy, Łotwy, Belgii, Holandii, Sycylii, Grecji, Korsyki, Monako, Malty, Czech, Egiptu, Szwajcarii, Luksemburga, Singapuru, Turcji, Macedonii, Ukrainy, Niemiec, Korei Południowej, Meksyku, Malezji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Brazylii.

Zapraszamy!

logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl