Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Łukasz Czarnecki-Pacyński | 2016-11-24 13:21 | Rozmiar tekstu: A A A

Zachęta w Starej Kotłowni

Olsztyn24
Wernisaż wystawy w Starej Kotłowni (fot. Ścibor Ciepielewski - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Galeria „Stara Kotłownia” w olsztyńskim Kortowie zaprosiła w środę (23.11) na kolejny wernisaż wystawy sztuki współczesnej pt. „biegnijmy, biegnijmy”, szóste spotkanie z cyklu „MOC SZTUKI. Z kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych.”

Warmińsko–Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie powstało w 2005 roku i jego głównym celem jest gromadzenie sztuki współczesnej, tak, aby w naszym mieście i regionie była reprezentowana polska sztuka współczesna. Ważne jest także, aby wśród tych prac znalazły się dzieła artystów z naszego regionu. - Nasza kolekcja liczy już ponad 180 prac, a jej wartość przekroczyła już milion złotych – mówi Małgorzata Jackiewicz-Garniec, wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. – Główną ideą powstawania zbioru jest hasło „Każdemu czasowi jego sztuka”. Staramy się gromadzić te dzieła sztuki, które mówią o naszych czasach, ale nie tylko w kontekście społeczno-politycznym, a przede wszystkim w kontekście kondycji współczesnego człowieka, naszego kraju i świata.

Jak dodała Jackiewicz-Garniec, jedną trzecią kolekcji, przechowywanej w Muzeum Warmii i Mazur, stanowią dzieła naszych rodzimych artystów z Olsztyna i regionu Warmii i Mazur.
R E K L A M A
banner
Zachęty powstawały jedenaście lat temu w ramach Narodowego Programu Kultury „Znaki czasu” we wszystkich miastach wojewódzkich. To były stowarzyszenia społeczne, zakupy dzieł sztuki miały być finansowane są ze środków publicznych oraz mecenatu prywatnego. Do dzisiaj przetrwało dziewięć regionalnych Zachęt, z których pięć – w tym olsztyńska – stworzyło kolekcje, których zbiór jest wysoko notowany przez znawców, reprezentatywny dla najnowszej sztuki polskiej. Oprócz Olsztyna takie kolekcje mają także: Szczecin, Lublin, Wrocław i Białystok.

Jak mówi wiceprezes Jackiewicz-Garniec: - Kolekcja jest publiczna, finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz obydwóch samorządów: województwa warmińsko-mazurskiego i miasta Olsztyna, a przechowywana jest w Muzeum Warmii i Mazur. Staramy się udostępniać ją publiczności w różnych miejscach, często wypożyczamy prace galeriom, muzeom w Polsce, m.in. do warszawskiej Zachęty, ostatnio CSW w Toruniu. Prezentujemy też w miejscach nieoczywistych, jak wystawa w Koszarach Dragonów w zeszłym roku. Obecniedużą część kolekcji można zobaczyć w galerii ZAMEK w Reszlu.

Profesor Benedykt Błoński – dziekan Wydziału Sztuki UWM, uważa, że działalność regionalnych Zachęt Sztuki ma duże znaczenie: - To już kolejna wystawa w Starej Kotłowni. Tutejsze Centrum Ekspozycyjne działa od roku 2014 i średnio raz w miesiącu zaprasza na kolejną wystawę. To jest na pewno cenna idea, której znaczenie rośnie z biegiem czasu. Te prace jak gdyby zatrzymały się w czasie, w którym były tworzone. I dopiero po latach będziemy mogli ocenić, w jakim kierunku świat poszedł. I na ile oglądane dzisiaj prace pozostały aktualne. A może niektóre ich aspekty, dzisiaj prawie niedostrzegane, nabiorą kiedyś wielkiej wyrazistości.

Jednym za założycieli Warmińsko – Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych był prof. Piotr Obarek z Wydziału Sztuki. - Cieszę się, że ta kolekcja rozwija się, pomimo przecież niełatwych czasów, jeżeli chodzi o sztukę. I oby tak dalej. – stwierdził m.in.

Galerii Stara Kotłownia szefują obecnie: olsztyńska malarka Anna Drońska oraz jej była studentka na Wydziale Sztuki UWM Joanna Kaczmarczyk, która w rozmowie z waszym reporterem stwierdziła: - Moją ulubioną pracą jest „Podróż Mahometa” – cykl pięciu fotografii, na których Budda i Chrystus, założyciele dwóch obecnie najważniejszych w świecie zachodnim religii, oczekują na peronie berlińskiego U-Bahn’u na przybycie proroka największej religii Bliskiego Wschodu. Ta praca powstała prawie dziesięć lat temu, a okazała się być tak współczesną i aktualną. To spotkanie wielkich religii świata jest przecież nieuniknione i właśnie się rozpoczęło. Czy dojrzałe i pokojowo nastawione społeczeństwa Zachodu zdołają nawiązać dialog z wojowniczymi społeczeństwami Bliskiego Wschodu? To pytanie nurtuje obecnie wszystkich i o tym też mówi nam sztuka współczesna.

Podczas wernisażu grał na skrzypcach oraz na saksofonie Edward Bierdziewski, prezes Olsztyńskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Kuratorkami wystawy są: Grażyna Prusińska, prezes WM Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Kierownik Działu Sztuki Współczesnej MWiM w Olsztynie i Małgorzata Jackiewicz-Garniec, wiceprezes Towarzystwa, Kierownik Muzeum na zamku w Lidzbarku Warmińskim, Oddziału MWiM w Olsztynie. Wystawę można oglądać do 8 grudnia od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.