Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Waldemar Ziarek | 2016-11-24 21:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Wystawa mistrza Jana (Johanna)

Olsztyn24
Ogród w Bęsi | Więcej zdjęć »
W najbliższy piątek (25.11) w Pracowni Sztuki Krajobrazu przy ul. Prawocheńskiego 21 o godz. 14 odbędzie się wernisaż wystawy poświęcony mistrzowi architektury ogrodowej Johannowi Larassowi. Wystawa zorganizowana została przez Katedrę Architektury Krajobrazu UWM, Archiwum Państwowe w Olsztynie i w Bydgoszczy oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu.

Rozwijający się w Europie w XIX wieku ruch ochrony środowiska wywarł potężny wpływ na powstawanie projektów swobodnych ogrodów krajobrazowych. Na szczególną uwagę zasługują XIX-wieczne założenia dworsko-parkowe Johanna Larassa i jego synów, którzy w latach 1870-1900 byli niemal monopolistami w tej dziedzinie na terenie dawnych Prus Wschodnich i Zachodnich.

Larass był mistrzem w wykorzystywaniu w aranżacjach parków istniejących jezior, oczek wodnych czy strug. Często zmieniał ich linię brzegową, tworzył sztuczne wyspy, co czyniło teren dużo ciekawszym i dawało możliwość tworzenia różnorodnych połączeń wysepek ze stałym lądem. W swoich projektach zwracał szczególną uwagę  nie tylko na zastosowaną szatę roślinną, ale również na fakt, by była ona jak najlepiej wyeksponowana. Cechą charakterystyczną jego parków był również system powiązań widokowych, dzięki którym zyskał miano „malarza krajobrazu”.
R E K L A M A
banner
Zamiłowanie do budowy ogrodów Johann Larass zaszczepił u swoich dwóch synów: Georga i Ernsta. Johann Larass zmarł w 1893 r. Kiedy Bydgoszcz włączono do Polski, Ernst Larass przyjął polskie obywatelstwo. Zmarł w 1942 r.

Po pracowni Larassów pozostało kilkaset projektów, z czego 197 przechowywanych jest w Archiwum Państwowym w Olsztynie, a 147 w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.

Sława nazwiska Larass jest żywa do dzisiaj. Nazwisko to wymieniane jest w każdej niemal pracy poświęconej historii ogrodów w Polsce czy Europie.  Bogato zachowana jest dokumentacja techniczna projektowanych przez nich założeń.  Nie jest ona jednak znana szerszemu odbiorcy, spoza środowiska projektantów ogrodów, a jej walory estetyczne i poznawcze są ogromne i godne rozpropagowania. I ten cel przyświeca idei wystawy. Wystawa składa się z kilkudziesięciu wieloformatowych tablic dokumentujących część projektów Larassów z terenu Warmii i Mazur. Wśród nich są parki w takich miejscowościach jak: Durąg, Kadzie, Bęsia, Sople, Ponary, Piele. Wystawa będzie także prezentowana między innymi w Małdytach, Pasłęku, Ostródzie, Mrągowie.

Partnerem wystawy jest Piekarnia Tyrolska, Fundacja Moda na Warmię i Mazury i WFOŚiGW w Olsztynie.

Waldemar Ziarek

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl